Jak na stałe zmienić duplex karty sieciowej Debian

Witam. Posiadam dwie karty sieciowe w serwerze. Jedna pracuje w trybie 100 Mb/s, full duplex a druga w trybie 100 Mb/s half duplex. Próbowałem zmienić tryb pracy drugiej karty za pomocą narzędzia ethtool. Zmiana działa, ale po zrestartowaniu serwera wszystko wraca do starych ustawień. Jak zrobić, aby wprowadzić zamiany raz na zawsze ? Z góry dziękuje za pomoc.

Napisz sobie skrypt z zawartością:

#!/bin/sh

/home/użytkownik/program

Potem

chmod +x twoj_skrypt

potem wrzucasz go do

/etc/init.d

dopisujesz ścieżkę do skryptu w

/etc/init.d/rc.local

na zakończenie

update-rc.d twoj_skrypt defaults 90

Czy mógłbyś sprecyzować te działania. Co ma utworzyć i napisać, ewentualnie co gdzie dopisać.

Dopisanie to utworzenie nowego katalogu i nadanie mu prawa wykonania

chmod -x

EDIT:

Możesz też spróbować FreeNAS, konfiguracja przez przeglądarkę, polski język, bardzo łatwy w obsłudze.

Rozumiem, że zafascynowałeś się FreeNASem ale po co stawiać od nowa system skoro kolega zapewne poświęcił czas na konfigurację serwer i nie chce tego zmieniać tylko rozwiązać jeden malutki problem. Poza tym w przypadku serwerów nie zawsze można pozwolić sobie na migrację na inny system.

Stwórz sobie skrypt tak jak pisał womperm , jednak można sobie oszczędzić to co on napisał do 2 poleceń:

su -c 'nano /etc/init.d/full_to_half_duplex'

Podajesz zawartość skryptu:

#!/bin/sh
polecenie[/code]

[code]su -c ‘chmod +x /etc/init.d/full_to_half_duplex’ && su -c ‘update-rc.d full_to_half_duplex defaults 90’

Przy każdym uruchomieniu serwera zmiana będzie dokonywana automatycznie podczas ładowania systemu.

Pozdrawiam!

No tak jakby “zafascynowałem” się jego prostotą :smiley:

A problem z dyskiem to miałem dlatego bo dysk miał 186 bad sektorów.

Natomiast prostoty jestem sprzeciw dlatego że wszystko sobie samemu skonfiguruje.

Ale prostota i małe obciążenie to akurat lubię :wink: