Jak nadać kolor dla jednego wyrazu w zdaniu za pomocą JS/jQuery

Szukam odpowiedzi, wskazówki jak zrobić by zdanie przykładowo: “

Ala ma kota

” na stronie www mogło mieć jeden wyraz w innym zadanym kolorze. Przykładowo KOTA na czerwono. Załóżmy że ma to być tytuł wpisu w wordpresie.

Aby mi to zadziałało chyba trzeba to zrobić w taki sposób by zamienić zdanie w tablicę i dla konkretnej pozycji dodać klasę i kolor. Niby chyba proste ale nie wiem jak to zrobić.

PS. nie czekam na odpowiedzi typu weź to jedno słowo w “spana” i ostyluj.

1 polubienie

Ale do suchego tekstu nie da się podpiąć ID/klasy - więc i pewnie skrypt otoczy słowo tagiem html i span chyba najbezpieczniejsze (nie ma formatowania).

W css3 są pseudoklasu które pozwolą manipulować pierwszym słowem, ale to chyba wszystko. Dokładnie nie wiem bo ze wsparciem tego też jest raczej różnie, więc niezbyt się tym interesowałem. Poszukaj na MDN.

Niby dalej tylko pierwsza linia / pierwsza litera:



Pierwsze / ostatnie słowo widać nie jest jeszcze oprogramowanie jak wchodzi w skład specyfikacji “CSS4”, na tyle by opisać po angielsku.

Niby można zrobić na skromnym JS nth-word / nth-letter, skrypt wciśnie słowa / literki w np. osobne <span>-y.

Dzięki za zainteresowanie się tematem, niestety nie znalazłem rozwiązania. Metoda najprostsza to dodanie spana na wybrane słowo i po problemie, ale nie oto mi chodzi. Najlepiej jakby to zrobić z wykorzystaniem javascriptu, css oczywiście i spany odpadają.