Jak nadawać w radiu internetowym?


(Derelion) #1

Jak nadawać w radiu internetowym...

...za pomocą technologii ShoutCast Source.

Wstęp


Na początek musimy zaopatrzyć się w program Winamp oraz we wtyczkę SHOUTcast DSP Plug-In for Winamp.

Jeżeli pobraliśmy już komponenty wymienione powyżej należałoby je teraz zainstalować w takiej oto kolejności:

1 > Winamp

2 > SHOUTcast DSP Plug-In for Winamp

Rozwinięcie


Przejdźmy teraz do setna sprawy, a więc na początek należy uruchomić program Winamp i załadować do jego playlist'y kilka losowych utworów:

60ea2241edc5f844m.jpg

Przechodzimy teraz w Winamp'ie klikając na nim prawym przyciskiem myszy do sekcji preferencje:

5406150c7a720d8am.jpg

A następnie przemieszczamy się do sekcji Wtyczki Efektów/DSP i wybieramy pozycję Nullsoft Shoutcast Source DSP v1.9.0. Po tym zabiegu wyświetla się nam plugin widoczny na zrzucie ekranu:

177850a0701f58f6m.jpg

Teraz możemy zamknąć okno preferencji programu Winamp.

Teraz przejdziemy do konfiguracji pluginu DSP Shoutcast Source. Plugin ten został wyposażony w cztery główne zakładki oraz dwie pod zakładki w zakładce Output. Pamiętajmy jednak o tym abyśmy mogli nadawać będziemy potrzebować serwera shoutcast umożliwiającego nadawanie w sieci internet. Istnieją darmowe rozwiązania aczkolwiek polecam zakupić taką usługę u dostawcy usług stream host. Koszt jest naprawdę nie wielki.

A więc teraz omówimy i skonfigurujemy poszczególne zakładki w naszym pluginie.

Zakładka "MAIN":

Wyświetla się na niej aktualny nasz status, czyli to czy jesteśmy podłączeni do serwera i nadajemy bądź też nie oraz aktualna wersja naszego pluginu:

3923b38fbd6712fbm.jpg

Zakładka "Output":

Jest to jedna z najważniejszych zakładek w naszym pluginie. Ustawimy tam dane do naszego serwera Shoutcast oraz podamy wszelkie parametry naszego nowego radia internetowego, a także ustawimy opcje odpowiadające za podłączanie się do serwera SC (skrót SC od tej pory będzie oznaczał serwer ShoutCast).

Na początek zajmiemy się pod zakładką "Connecting". Widzimy tam 5 pól z możliwości wpisania odpowiednich danych oraz 1 znaczek, który możemy zaznaczyć bądź też odznaczyć.

W polu Address wpisujemy adres IP naszego serwera. Możemy go wpisać w formie adres.serwera.com lub też 192.0.0.1. To nie ma znaczenia ponieważ adres wpisy literowo zostanie zinterpretowany liczbowo. W polu StationID nic nie wpisujemy ponieważ jest ono nie aktywne. Następnie w polu Port wpisujemy port naszego serwera SC. Tutaj obowiązują tylko liczby czterocyfrowe. W polu Password wpisujemy ustalone na serwerze SC hasło do nadawania. W polu Encoder nic nie zmieniamy. Przy znaczku, który możemy zaznaczyć lub też nie widnieje napis: Automatic Recconection on Connection Failure. Jest to funkcja odpowiadająca za automatyczne wznawianie połączenia z serwerem SC w przypadku jego zerwania. Oczywiście pole to zaznaczamy. W polu poniżej o nazwie Recconection Timeout ___ Second ustawiamy po ilu sekundach połączenie ma zostać wznowione. Wpisujemy tutaj 1 lub 2 sekundy. Tak to mniej więcej powinno u Was wyglądać:

8d7f798ca9769414m.jpg

Oczywiście jeszcze nie jesteśmy podłączeni do serwera ale spokojnie już niebawem będziemy nadawać.

Przechodzimy teraz do pod zakładki "Yellowpages". Widnieją tam następujące pola i znaczki: Make this server public - jeżeli to zaznaczymy oznacza to, że nasz sygnał będzie widoczny w bazie Shoutcast.com. Oczywiście zaznaczamy. Pole Description oznacza opis naszej e-rozgłośni. Zwyczajowo daje się w tym miejscu nazwę e-rozgłośni. W Polu URL wpisujemy adres do strony internetowej naszego radia. Pole Genre odpowiedzialne jest za wyświetlanie rodzaju muzyki jaką prezentujemy na antenie. W polach AIM, ICQ, IRC wpisujemy dane do tych komunikatorów. Jeżeli z nich nie korzystamy nic nie wpisujemy. Funkcja Enable title Update odpowiedzialna jest za wyświetlanie nazwy artysty i tytuły piosenki jaką aktualnie prezentujmy na antenie. Możemy tam wpisać także co innego, bo wszystko co tam wpiszemy wyświetli się w Winamp'ach naszych słuchaczy. Tak to powinno wyglądać:

edbdef99f3d6d302m.jpg

Przejdźmy teraz do zakładki "Encoder", która jest odpowiedzialna za jakość w jakiej będziemy nadawać. Aby móc nadawać wymagane jest łącze internetowe w minimalnej prędkości upload'u 128kbp. Na początek ustawiamy wszystko tak jak jest widoczne na poniższym zrzucie ekranu:

ea22adb44de28c4dm.jpg

Drugą najważniejszą, a zarazem końcową zakładką jest "Input". Odpowiedzialna ona jest za wysyłanie dźwięku muzyki z naszego PC'ta do serwera SC bez żadnych zakłóceń. Na początku będziemy mieli zaznaczoną funkcję w liście z możliwością wyboru Winamp (Recommended). Zmieniamy to na Soundcard Input. Pojawiają się nam dodatkowe pola, znaczki oraz suwaki:

fd6b2867731d3485m.jpg

Wszystkie suwaki oraz znaczki i pola wyboru ustawiamy mniej więcej tak jak jest to na poniższym zrzucie ekranu:

cb27f7e6a3b9c440m.jpg

Nie możemy także zapomnieć o tym aby nacisnąć przycisk Open mixer, który wyświetli nam aktualne ustawienia naszej karty dźwiękowej gdzie musimy zaznaczyć funkcję Miks stereo i ustawić przy niej suwak przy drugiej kresce od dołu:

67c2bdf11bb75f9dm.jpg

UWAGA! Każda karta dźwiękowa jest inna tak więc ustawienie jej może wyglądać całkiem inaczej!

Zamykamy ustawienia naszej karty dźwiękowej i powracamy do naszego pluginu na zakładkę "Input" gdzie widzimy dwa przycisk: Push to talk i lock. Naciśnięcie przycisku Push to talk pozwoli nam przemówić do naszych słuchaczy podczas gry w tle będzie grała piosenka:

f824a5cb5f5da51dm.jpg

Powracamy teraz do zakładki Output i naciskamy przycisk Connect i powinniśmy uzyskać połączenie z serwerem SC, które objawi się tym, że zobaczymy jak wysyłamy muzykę do serwera SC, a w zakładce Main będziemy widzieli status wysyłania danych:

9eccb5058db53b76m.jpg

da7fb658520e76a7m.jpg

Teraz już nadajemy!

Pozdrawiam

Derelion