Jak nagrać win8 na płytę

(Blank Five) #1

Witam serdecznioe.

Kupiłem sobie laptopa hp 17-e020dx z windows 8.

Chciałbym jednak nagrać go na płytę gdyż dysk twardy nie posiada partycji, które chciałbym utworzyć.

Jest tylko partycja recovery z którą nie wiem co zrobić.

Bardzo proszę o pomoc

A co na ten temat napisali w instrukcji obsługi?

(Blank Five) #3

Dobre pytanie. Jedyną instrukcję jaką dostałem zajmuje kilka stron i w dodatku jest po angielsku :slight_smile:

(nfk) #4

Ale system normalnie działa? Bo przecież jak kupiłeś laptopa z systemem to musi być on zainstalowany i działać? Jeśli nie działa to na tej partycji recorvery masz kopie systemu Windows 8 utworzoną przez HP i nie wolno jej modyfikować, usuwać ani nic tylko po włączeniu komputera kombinacją klawiszy włączasz program do przywracania systemu z tej ukrytej partycji. 

(Blank Five) #5

Tak tak rozumniem. System działa świetnie. Tylko chciałbym podzielić dysk na partycje gdyż w tej chwili jest jedna o pojemności 700 Gb + reszta na której jest recovery.

Musiałbym mieć systyem na płycie aby odpalić instalatora i zrobić podział a także zainstalować na nowo ósemke prawda? Zdaje się że tak robiło się to w XP.

(Longhorn2009) #6

Od czasów visty operacje na partycjach można wykonywać z poziomu systemu - w zarządzanie dyskami bez utraty danych. Zmniejszasz najpierw dysk c, powstaje wolne miejsce, z którego tworzysz nową partycje lub powiekszasz obecną.

(Blank Five) #7

Nie miałem o tym pojęcia. Gdzie dokładnie znajdę te narzędzie do zarządzania dyskami??

(Longhorn2009) #8

W panelu sterowania wpisz w wyszukiwarce po prawej.

(Blank Five) #9

Super dziękuje. Jest pozycja "utwórz nową pule lub miejsce do magazynowania". Będę postępował zgodnie z instrukcjami systemu. Mam tylko nadzieję że nie skaszanie sobie lapka :))

(Longhorn2009) #10

W dokładnie tym narzędziu wyskakuje ci taki komunikat? 0e4c23f26570d92em.jpg

(Blank Five) #11

(Longhorn2009) #12

A ile masz zajęte na tym dysku C i jaką ma pojemność?

(Blank Five) #13

mam 620 wolnego miejsca na c. Myslałem aby ta partycja nie była większa niż 150Gb

(Longhorn2009) #14

Więc spróbuj kliknąć prawym na dysk C, Zmniejsz wolumin i w polu "Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (MB)" wpisz 450000.

(Blank Five) #15

Całkowity rozmiar p[o zmniejszeniu 0. Dziwne prawda

(Longhorn2009) #16

Jak możesz wrzuć screen okna zarządzanie dyskami oraz tego okienka zmniejszania dysku, zobaczę dokładnie wtedy jak to wygląda. Screen wrzucisz na dowolny hosting grafik lub forumową galerię.

(Blank Five) #17

Jest już w forumowej galerii, "podział partycji"

(Longhorn2009) #18

Faktycznie, coś blokuje zmniejszenie partycji. Ale zrób może defragmentację dysku najlepiej zewnętrznym programem, np. defraggler http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler,Program,Windows,13314.html i wtedy próbuj ponownie zmniejszać tą partycje C.

(Blank Five) #19

Ok. Tak zrobię, a tymczasem wielkie dzięki za poświęcony czas i odezwę się jak to ogarne. Pozdrawiam

Ostatnio robiłem coś takiego. Do tego windowsowego narzędzia nie mam specjalnie przekonania, więc zdefragmentowałem partycję, a resztę zrobiłem z poziomu GParted.