Jak nagrywać audio z koncertu/próby zespołu bez przesterów?


(Brawo) #1

Zdarza mi się nagrywać audio z koncertów czy próby zespołu i często dźwięk jest przesterowany w najgłośniejszych momentach, są wtedy same trzaski i szumy.

W jaki sposób mogę nagrywać czysto?
Czy jest jakaś aplikacja do nagrywania, która automatycznie ustawi czułość mikrofonu? Ewentualnie jakiś rom/cokolwiek innego, co pomoże mi uzyskać czysty dźwięk?
Tel. to Huawei Mate 10 Pro, Android 8.0.

Z góry dzięki za pomoc.


(bachus) #2

@Dimatheus


(Dimatheus) #3

Hej,

Zostałem wywołany do tablicy, więc piszę. :slight_smile:

Niestety nadmierne ciśnienie akustyczne działa w ten sposób. Można sygnał oczyścić, ściąć clipping, ale efekty czasami mogą być niedostateczne. Lepiej więc nagrywać z mniejszą czułością, bo sygnał zawsze można znormalizować, bądź wyrównać przy pomocy kompresora.

Niestety nie przerabiałem tego na telefonie, bo ewentualnie próby na żywo zawsze rejestruję z pomocą laptopa, interfejsu audio i mikrofonu, bądź karty dźwiękowej, przedwzmacniacza mikrofonowego i mikrofonu. Z telefonem może być większy problem, bo większości ustawień nie sposób zmienić w łatwy sposób, tak jak w systemie Windows na przykład.

Od strony sprzętowej można się pokusić o dodatkowy mikrofon, który będzie bardziej odporny na dużą głośność. Niestety rozwiązania wbudowane w telefonach z racji miniaturyzacji i obudowania nie gwarantują dobrych nagrań przy wysokim ciśnieniu akustycznym. Z drugiej strony można też poszukać aplikacji, które umożliwią ustawienie żądanej czułości mikrofonu - ale tutaj nie pomogę, bo nigdy w temat się nie zagłębiałem, gdyż nie miałem takiej potrzeby.

Jeśli zaś chodzi o aspekty techniczne, to pomóc może:

  • oddalenie się od źródła dźwięku i unikanie nagrywania na sprzęcie ustawionym blisko ściany bądź w kącie, bo tam dźwięk się potęguje z racji odbić,
  • jeśli to możliwe, należy nagrywać w jak najwyższej głębi bitowej - nagrywanie w 24-bitach pozwala na mniejszą dokładność w wysterowaniu dźwięku w czasie nagrania - ale nie wiem, czy możliwa jest zmiana tych ustawień na smartphonie,
  • przy nagrywaniu na telefonie dobrze unikać dodatkowych etui na telefonie, bo mogą zwiększać rezonans przy bardziej basowych brzmieniach.

Pozdrawiam,
Dimatheus


(daras28-82) #4

Na telefonie i tak zarejestruje mono i w kiepskawej jakości więc wystarczy zachować odległość.
Jak wiadomo im dalej tym ciszej.
Można pokombinować z mikrofonami zewnętrznymi ale czy to ma sens?


(Brawo) #5

Wielkie dzięki za odpowiedzi!

Mam możliwość ustawienia nagrywania od 24 do 48 bit w stereo i w mono. Rozumiem, że najlepiej wybrać 48 stereo? I czy aplikacja, która ma dołączone AGC przynajmniej odrobinę rozwiąże problem?

Kiedyś na starym Samsungu Galaxy S miałem zainstalowany Voodoo Control i zero problemów z przesterami. I chociaż potem miałem lepszy sprzęt niż SGS, nagrania z poczciwego SGSa pobijały wszystkie następne… Może słyszeliście o czymś podobnym na obecne telefony?

A jeśli aplikacja daje wybór między mono a stereo?
Wyczytałem też gdzieś, że można podłączyć zestaw słuchawkowy z wbudowanym mikrofonem i podobno wtedy przestery są mniejsze…


(daras28-82) #6

To i tak nagrasz mono, stereo ma pewne wymogi co do ustawienia mikrofonów.
W telefonie masz je obok siebie i nijak nie zarejestrujesz sceny w stereo.
Zobacz Rode Videomic.
Nawet na takim mikrofonie przesterujesz jeżeli nie masz opcji regulacji poziomu/głośności zapisu.
Wyjściem może być upchanie mikrofonu np w poduszce, stłumi dźwięk ale i obetnie wysokie częstotliwości.


(Brawo) #7

Jeśli nie będzie już wyjścia, to pewnie zdecyduję się na mikrofon zewnętrzny, ale znalazłem właśnie aplikację z AGC, może dzięki temu będzie lepiej. Nie wiem jeszcze jak to w praktyce działa, ale sprawdzę jutro podczas próby.


(bachus) #8

Z dźwiękiem i obróbką miałem większą styczność pewnie z 20 lat temu, jednak chyba za bardzo się “zafiksowałeś” na to, że nie zauważasz problemu sprzętowego i Twoim “wąskim gardłem” (ograniczeniem) jest mikrofon.


(daras28-82) #9

Może nie dość bezpośrednio dałem to do zrozumienia.


(Brawo) #10

Ok, czyli rozumiem, że nie ma szans, aby smartfonem nagrać w miarę przyzwoite audio bez przesterów. I bez zainwestowania w porządny sprzęt się nie obędzie. Chciałem zrobić to po kosztach (tj. bez wydawania ani złotówki na sprzęt, za to przy wykorzystaniu smartfona, który już posiadam), ale jeśli się nie da, będę kombinować z zakupem sprzętu. Dzięki za pomoc.


(daras28-82) #11

Pooglądaj tego pana, może ci pomoże i wyjaśni co do czego.

(blumberplumber) #12

świetny kanał!


(Dimatheus) #13

Hej,

Generalnie im więcej, tym lepiej. Ale przyznam szczerze, że nie sądzę, by sprzętowo konwerter dał radę przetwarzać rejestrowany dźwięk z 48-bitową głębią. Na początek warto sprawdzić 24-bity. I w mono - chyba że chcesz, żeby pliki były dwukrotnie większe, ale przy odsłuchu różnice będą nieistotne. Nawet jeśli telefon ma dwa mikrofony, to i tak różnice w przesunięciu sygnału dla obu kanałów będę tak nieznaczne, że ludzkie ucho będzie odbierać sygnał jako monofoniczny. Zresztą dobrze tłumaczy to materiał video, który poniżej zamieścił @daras28-82.

To wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest realizowane ta automatyczna regulacja wzmocnienia - czy jest realizowana programowo czy sprzętowo. Podejrzewam, że to pierwsze.

Może tak być, ale to też zależy od tego, jaki dokładnie to zestaw, bo zestaw zestawowi nierówny, niestety.

Pozdrawiam,
Dimatheus


(daras28-82) #14

Tam jest więcej odcinków o jakości, jak na nie wpływają formaty i inne czynniki.
Sporo mozna się dowiedzieć o akustyce o co ważne facet tłumaczy prosto, tak aby każdy zrozumiał.