Jak najbardziej zmniejszyć temperaturę procesora (porady)

Witam,

Zastanawiam się jak najbardziej zmniejszyć temperaturę procesora (wyłączając pastę). W położeniu komputera niewiele zmienię, gdyż ustawiony jest w taki sposób że widzę tylko tył komputera.

Temperatura z Core Temp w codziennej pracy:

http://img841.imageshack.us/img841/3307/coretempscr3.png

Dodam że wiatrak od procesora chodzi bez przerwy na 100%. Komputer w środku tydzień temu czyszczony powietrzem sprężonym (co 2 miesiące robię)

Zastanawiam się nad kupnem nowego wiatraka do procesora oraz do “wywiewu” ciepłego powietrza z komputera. Dowiedziałem się że mój obecny cooler na procesor nie jest zbyt dobry. Jeśli można to prosiłbym o jakieś dobre chłodzenie w rozsądnej cenie na procesor. Obudowa Tracer Aquarius.

Z góry dziękuję.

Temp. jest ok.

Możesz wyczyścić dobrze powierzchnie procka i radiatora od starej pasty.

Możesz równie dobrze domontować wentylator w obudowie.

temperaturę masz ok jak napisał ra-v jeżeli nic się nie psuje /grzeje to zostaw w spokoju

http://allegro.pl/akcesoria-laptop-pc-chlodzenie-i-tuning-4687

Możesz też wypolerować radiator (usunąć nierówności) zwiększając pole styczności procesor—>radiator (przy okazji mniej zużyjesz pasty termo-przewodzącej i będzie to o wiele cieńsza warstwa). Zmniejsza to temperaturę procesora o ok.2 do 5’C. Na płaskiej nawierzchni należy położyć papier ścierny 500 (arkusz) i radiatorem wykonywać ósemki (zapewnia to równomierne ścieranie powierzchni) - po stwierdzeniu że nie widać już widocznych efektów dalszego zabiegu przechodzimy do analogicznego etapu z papierem 800. Na koniec polerujemy na mokro (z użyciem niewielkiej ilości wody) radiator na arkuszu papieru wodnego 2000. Po zakończonym procesie radiator powinien być gładki, o jednolitej powierzchni - jak lustro. Zaznaczam że siłę docisku należy rozłożyć jak najbardziej równomiernie, tak aby nie zetrzeć (jednego bądź kilku) rogów radiatora bardziej niż całej powierzchni. Polerować najlepiej na stole traserskim (mechanicy wiedzą o co chodzi) co zapewnia idealną powierzchnię płaską. Ra-v - wszystkiego ze 20 minut (bez użycia stołu traserskiego :smiley: ) - nie przesadzaj, poza tym WYRAŹNIE pisze w temacie “…NAJBARDZIEJ…”, czyli każdy sposób dobry na obniżenie temperatury. Tu parę stopni, tam kilka i od razu jest COOL (w tym przypadku ma podwójne znaczenie :smiley: )

Jeżeli koniecznie chcesz ochłodzić to może kupić lepszą pastę? (wydatek 20-50zł) a obniża trochę temperaturę

Milut , tubka 2-5ml to wydatek od 5 do 20zł.

Alonewolf , przerost treści nad formą - szkoda czasu, jeśli ktoś go nie ma za dużo.

Chałowych past za 5 zł nie ma sensu kupować, najlepsza obecnie cena/wydajność Zalman STG2, co do zmiany chłodzenia to zależy ile na nie masz, i ile jest miejsca od procesora do bocznej ścinaki.

O chłodzenie obudowy można by zadbać, lub wymienić na lepszą, z miejscami na 120mm wentylatory, osobiście bym dozbierał i kupił porządną obudowę z dobrą wentylacją i pojemną, obudowy zwykle nie zmienia się tak często jak np kart graficznych. Jak nie chcesz zmieniać obudowy czy nie masz funduszów to dokup wentylatorów

na tył 92mm

http://allegro.pl/wentylator-silentiump … 77958.html

przód 80mm

http://allegro.pl/wentylator-silentiump … 77959.html

http://chlodzenie.net/reviews/cisza-i-c … dacz-pcta/

Zasilacza używasz dołączonego obudowy?

Modecom 530W Carbon chyba nie jest dołączony do obudowy :slight_smile:

Zastanawiałem się nad oto tym chłodzeniem ale jest to raczej przyszłościowy wybór ze względu na fundusze: http://www.cooling.pl/silentiumpc-forti … 103_78_154 Oraz nie jestem pewien czy starczyłoby miejsca w obudowie.

Zastanawiam się nad dodaniem jedynie wentylatora na tył bo wentylator na przód nigdzie nie wejdzie tzn. nie widze żeby było jakieś specjalnie oddzielnone miejsce dla przedniego wentylatora. Co do montażu zamierzam oddać komputer aby zamontowali mi wentylatory do tyłu i jak się da to do przodu.

Lepszy od Tracera, ale to i tak nic ciekawego.

Teoretycznie wejdzie do obudowy która ma min 185mm szerokości, ale najlepiej to zmierz ile jest od płyty + poprawka na proca i socket czy bok się zamknie, lub zacznij od wymiany obudowy na coś porządnego.

http://www.cooling.pl/advanced_search_r … um&x=0&y=0

http://chlodzenie.net/reviews/silentium … innowacje/

arest ma Piluma za 235 zł.

Lub tańszego Gladiusa

http://www.cooling.pl/advanced_search_r … us&x=0&y=0

SilentiumPC Brutus BT-310, BT-410 (120, 140 zł) Fortisa też zmieści, mieści do 155mm, Fortis ma 153mm.

Nie ma kratki przez którą przelatywało by powietrze? Sugerowałem się opisem ze sklepu proline, bo strona producenta nie podaje co tam można dołożyć. Co do montowania przez kogoś innego to nigdy nie wiesz co Ci tam wsadzą, z resztą to nie jest nic problemowego żeby nie zrobić tego samemu wkręcasz 4 śruby i podpinasz pod płytę zasilanie wentylatora lub jak nie masz wtyków na płycie to można dokupić mulitconnector molex > 3 pin.

http://www.cooling.pl/silentiumpc-multi … ,1001.html

http://www.cooling.pl/silentiumpc-multi … 52081.html

Po dokładniejszym przyjrzeniu się zobaczyłem że można z przodu ustawić wentylator. A co do wymiany obudowy raczej będzie to możliwe ale w zdecydowanie późniejszym terminie ze względu na fundusze, więc zdecyduję się jedynie na 2 wentylatory (z tyłu i z przodu) i pastę.