Jak najlepiej podzielić dysk twardy?

Mam dysk 150 GB i chcę go podzielić na dwie partycje.

Konkretnie interesuje mnie ile GB najlepiej dać na partycję systemową z Windows 7 32-bit, żeby było to optymalne pod kątem szybkości pracy kompa jak i trwałości dysku?

Czy np. 2 partycje po 75 GB mogą być czy może powinno być inaczej?

na system -35-40gb ,na systemowym proponuję instalować,antywira,pakiety zabezpieczające,kodeki,resztę programów,gry itp na drugiej partycji

W zaleceniach jest napisane że dla Windows 7 partycja systemowa powinna mieć rozmiar ok 30-40 GB zależy to od wersji oczywiście

Ja dla windows xp i wszystkich programów mam 35gb i spokojnie to wystarcza… windows 7 trochę więcej zajmuje i potrzebuje także myślę że na system i wszystkie programy tak ok 40-45gb a druga patrycja na muze filmy i inne dane ;]

Skończcie już z tymi pytaniami o tym jak podzielić dysk twardy. Dzielisz jak Ci pasuje. Jedyny wymóg to taki jaki stawia Ci system. Czyli Windows 7 30-40GB. Ja mam na system 100GB bo trzymam dużo rzeczy na pulpicie, również wszelkie maszyny wirtualne lądują na C:. Druga partycja jest do danych, które muszą przetrwać nagły format. Tam przydzieliłem resztę czyli jakieś 500GB dysku. Możliwe, że nie będziesz potrzebował dużej powierzchni na C: wtedy dajesz tyle ile wymaga system i jest dobrze. Dysk się nie zużywa przez podzielenie go na partycje…

Ogulnie to na systemówce musisz mieć około 15GB wolnego miejsca po instalacji całego oprogramowania. W moim przypadku 40GB na system 7 x64 + 600GB na gry + 1TB na magazyn.

Ja bym przydzielił 23GB na C (system) a całą resztę na dane. Zoptymalizowalem win7 i sam system zajmuje 8,4GB więc miejsca jest aż nadmiar :wink:

No to współczuję bo za jakiś czas OS ci zacznie szwankować.

Coś w tym jest:) sam miałem swego czasu win 7 na partycji 25GB, lecz po wgraniu wszystkich potrzebnych programów zostało mi +/-6GB wolnego miejsca i… laptop coś zaczął mulić, więc powiększyłem partycję sys. do 35GB i… wszystko wróciło do normy :wink:

Dzięki za opinie.

Dałem fifty-fifty. System z programami zabiera w tej chwili 20 GB z 75 GB. Drugie 75 GB jest z instalkami (5 GB) programów w razie jakiejś reinstalki, żeby nie zastanawiać się co było i ich nie zasysać. Jak widać te 150 GB to jak dla mnie i tak dużo bo kompa nie traktuję jako szafę na klamoty. Maszynka ma pracować a nie magazynować. Czego i wam życzę. :wink: