Jak najlepiej robić kopie bazy

Jak najprościej i bezpiecznie robić sobie kopie bazy. Robiłem kilka razy wordpressem, bo dokładnie chodzi mi o kopie bazy w wp, ale często przy ładowaniu błędy i problemy wychodzą. Podobno my adminem można ale nie mam pojęcia jak to robić. Nie znam się praktycznie na MySQL. Chcę tylko sobie zabezpieczać bazy danych.

W phpmyAdmin, w nim masz opcję eksportowania do pliku.

A do jakiego “formatu” SQL?? xml? Latex?

z kompresją czy lepiej bez kompresji? Z jednej strony kompresja może powodować błędy!? Z drugiej wiele hostingów ma ograniczenie wielkości pliku.

Jakieś ważne opcje trzeba zaznaczyć, odznaczyć? Sporo tam ich.

Chodzi mi o to, żeby to były pewne kopie, bo sam potem nie naprawię błędów.

Gdybym ja robił pełną kopię, to nic bym nie zmieniał, czyli eksport całej bazy metodą insert + zapis do pliku sql.

Jednak na DB aż tak bardzo się nie znam. Poczekaj na obeznanych.

Krzaczki się robią tzn ?? nie wiem jak to dopasować, żeby grało. Niby wordpress jest na UTF-8 ale i tak jak przy imporcie daje UTF-8 To wychodzą pytajniki zamiast polskich znaków

Kodowanie… temat często wałkowany, nikt nie potrafi tego dobrze zrobić (ja też ;)). Użyj wyszukiwarki, dziesiątki takich tematów, na pewno coś znajdziesz.

mysqldump -h nazwahosta -u nazwa_użytkownika (root) -p hasło nazwa_bazy_danych > nazwa_bazy_danych_backup.sql

  • powyższe polecenie pobiera wszystkie dane z bazy i zapisuje do pliku (nie musisz się obawiać o dane niepełne lub już nieaktualne).

Pozdrawiam.

to najlepsze rozwiązanie, ale trzeba mieć dostęp do konta poprzez ssh, a praktyka pokazuje, że wśród osób tutaj piszących to rzadkość :wink: