Jak najlepiej uczyć się Linuksa?

Witam,

Jako początkujący użytkownik Mint’a chciałbym się dowiedzieć jaki według was jest najlepszy sposób nauki systemów Linux ?. Czy samych poleceniach i znajomości oprogramowania podstawowa znajomość systemów linux się nie kończy?

To znaczy nie wiem czego dokładnie chciałbyś się uczyć, OS jak każdy inny. Jak czegoś potrzebujesz wpisujesz w Google albo szukasz w dokumentacji systemu (nie wiem czy MInt takową posiada) i masz. Tak to było ze mną i jakoś sobie radzę ^^ Zawsze możesz też postawić sobie maszynę wirtualną i na niej eksperymentować ^^

GUI nauczysz się używając Minta, a poleceń naucz się choćby z YouTube.

Zawsze można przeglądać różne fora. W przypadku Minta będą to fora zarówno Minta, jak i Ubuntu czy np. Debiana (Ubuntu bazuje na Debianie, a Mint to taki dopracowany Ubuntu). Do tego dochodzą samouczki (szczególnie z komendami do konsoli w systemach linuksowych).

Baw się nim, potem baw się nim i na koniec baw się nim ile wlezie.

Jak już się nim nabawisz i o ile jeszcze ci sie nie znudzi to baw się jeszcze więcej.

Innego sposobu nie ma. Praktyka.

Co do nauki obsługi systemu to najlepiej się uczyć przez używanie go do codziennych zadań. W razie problemów fora, strony typu http://jakilinux.org/ czy nawet youtube. Można też zainwestować w literaturę.

Zainstaluj Gentoo albo archa ;d Wtedy poznasz trochę dystrybucji Linuksowych

Najprościej, używając go :slight_smile:

Gdyby kolega mnie nie uprzedził, napisałbym dokładnie to samo. Gentoo nie dość, że ma bogatą dokumentację, to system poznasz naprawdę od podstaw, tj. jak on jest mniej więcej zbudowany i jak działa, poznasz sam proces instalacji, a poleceń nauczysz się swoją drogą. Oczywiście Gentoo nie musisz instalować jako jedyny system, możesz go zainstalować obok Minta, jako system dodatkowy, do nauki. Zresztą Gentoo możesz zainstalować przez Minta, więc nawet nie będzie Ci potrzebna płyta instalacyjna Gentoo.