Jak najlepiej ustawić pamięć wirtualną?

Hej,

Tak jak w temacie ile powinienem jej przydzielić jeśli posiadam 8gb ramu.

Automatycznie.

Tyle ile potrzebują programy, z których korzystasz. Jak nie wiesz - zdaj się na system, poradzi sobie.

1 polubienie

Mam trochę inne zdanie. Wg mnie najlepiej ustawić na sztywno tyle ile potrzebujesz w zależności od tego jak wykorzystujesz komputer tzn. z jakich programów korzystasz i jak długo jest on włączony.
Ja ustawiłbym nie za dużo i dodawał jeśli brakuje.

Automat w zupełności wystarczy.

wyłącz całkowicie chyba że uświadczyłeś kiedykolwiek komunikatu że systemowi brakuje pamięci w co wątpię…

Architektura Windows i obsługi pamięci wymaga, żeby pozostawić chociaż “trochę” pagefile i nie ważne, czy komputer ma 2GB, czy 1.5TB RAM. To, że nie pojawia się komunikat o błędzie nie oznacza, że OS pracuje poprawnie :wink:

Od lat mam wyłączone i nie widzę negatywnego skutku w pracy systemu, jak miałem 4 GB a teraz 8 GB a i kiedyś jeszcze mniej . Jak systemowi zabrakło ramu to był komunikat i wiedziałem że trzeba ustawić plik stronicowania. to jaka będę miał różnicę w pracy os jak go nie mam całkowicie?

Wszystko zależy do czego wykorzystuje się komputer. Też miałem kilka lat wyłączony plik stronicowania i było wszystko dobrze, ale później zacząłem korzystać z programu, który przestawał odpowiadać w losowych momentach. Kontaktowałem się z autorem, który powiedział, ze trzeba ustawić przynajmniej 1GB pamięci wirtualnej niezależnie od posiadanej ilości pamięci RAM do jego prawidłowej pracy.

Ja ustawiam na sztywno i dziwi mnie to, że większość wybiera automat. Kiedyś było parę tematów w internecie o tym, że windows przeważnie zawyża ilość pamięci wirtualnej i w niektórych przypadkach czuć spowolnienie.

To są stare zaczytane treści jeszcze za czasów, gdy dyski twarde były bardzo wolne i wtedy faktycznie było czuć np. defragmentację przy zrzucaniu do pamięci wirtualnej.
Obecnie dyski nawet te talerzowe są dostatecznie szybkie i nie trzeba nic zmieniać. System ustawia sobie tyle, ile potrzebuje. Defragmentację też mam na automat i nigdy tam nie zaglądam. Windows defragmentuje to, co mu potrzeba zazwyczaj gdy się jest afk.

Ja mam 8gb ram i ustawiłem na sztywno 8192MB (8gb). Ja ustawiłem na tyle i mi nie wyświetla żadnych ■■■■■ół o braku pamięci. Gry chodżą też OK.
Jeśli zdecydujesz się ustawić na jakąś inną wartość niż ja podałem to i tak ustawiaj zawsze na sztywno.