Jak najlepiej zrobić z zakupem funtów

Jade do Londynu na tydzień i myślę aby kupić trochę funtów w kantorze ew. kupić euro a w Londynie na funty wymienić czy po prostu kartę bankomatową wziąść? Jak radzicie, które rozwiązanie byłoby najlepsze.

Jeżeli mam kupić funty w kantorze to jakie nominały najlepiej?

Nominały są naprawdę bez różnicy, oni tam w większości mają wydać ;] Osobiście z banknotów większych niż 20funtów nie korzystałem. U nich w kantorach nie zawsze mają złotówki, więc na to też się musisz nastawić. A co do karty, to zależy jeszcze z jakimi kosztami i kursem sprzedaży w Twoim banku to się wiąże.

PS skoro jedziesz na tydzień to już wcześniej to pewnie planowałeś. Trzeba było kupić walutę co najmniej miesiąc temu, albo chociaż obserwować kurs. Byłbyś 30gr do przodu ;]

Jeśli chcesz kupić większą ilość to zawsze możesz zapytać kantora czy nie da rady coś opuścić. Niewiele ale zawsze to parę groszy w kieszeni.

Odradzam kartę, czy wyjazd ze złotówkami…

Płatność kartą zwykle niezbyt się opłaca ze względu na podwójne przewalutowanie (GBP>EUR>PLN).

Funty kupujesz w Polsce, wymiana w UK jest utrudniona i bardzo kosztowna (wysokie spready), a już na pewno nie wymieniasz waluty na lotnisku - kosmiczne spready.

Można skorzystać z kantoru, ale nigdy bezpośrednio w banku (wysokie spready).

Ja wymieniam w http://internetowykantor.pl lub http://cinkciarz.pl.

Niestety nie spodziewałem się wyjazdu do UK i tak hop siup wszystko właśnie załatwiam. Kupiłem dziś funty po 5,55 w nominałach 20 i 10 f.

Na jakiej zasadzie działa ten e-kantor?

  1. wpłacam pieniądze na jakieś konto

  2. zatwierdzam kurs i kupuje np. funty

  3. i co dalej, bo trochę na tej ich stronie nie rozumiem. Przesyłają mi funty na konto? Ale z tego co wiem to chyba w Polsce w bankomacie funtów chyba się nie wypłaci. Czyli dopiero w UK mogę je wypłacić czy jak to działa?

Musisz mieć konto walutowe i karte do tego konta prowadzoną w walucie rachunku (koniecznie trzeba sprawdzić czy nie ma przewalutowań na karcie przez euro/usd, alior tak wali w konia ludzi z rachunkiem w chf :stuck_out_tongue: ). Wtedy kupując na takich serwisach dostajesz przelew w walucie którą kupiłeś.

Innym rozwiązanie jak chcesz uniknąć przewalutowań i złodziejskich spreadów jest założenie konta w polbanku. Oni rozliczają bezpośrednio walute zakupu na złotówki wg. http://corporate.visa.com/pd/consumer_s … _rates.jsp (a nie jak inne banki waluta zakupu>euro>euro>złodziejski kurs banku>złotówki, po drodze np. w mbanku jest jeszcze 2% prowizji na visach)

Czyli na dzień dzisiejszy 1 British Pound = 5.403584 Polish New Zloty. Za to bankomat poza pl mają płatny 10zł więc opłaca się wypłacać przy większych kwotach.

Ale do transakcji zagranicznych kartą nie ma w PL lepszego banku :smiley:

Kilka rzeczy na temat kart walutowych Cinkciarz.pl , o których warto pamiętać :

Prowizja za pobranie gotówki z bankomatu za granicą wynosi opcjonalnie:

2 funty

3 dolary

2,5 euro

Są trzy opcje terminów ważności:

EUR 08-2013

USD 02-2014

GBP 01-2014