Jak najwydajniej schłodzić komputer

Cze. Ostatnio bardzo dużo siedzę na laptopie i czasami na kompie mam niemałe temperatury :stuck_out_tongue: Dzisiaj zainstalowałem sobie swa dodatkowe wiatraki: mniejszy pod standardowo umieszczonym, aby wdmuchiwał powietrze oraz drugi, większy który posadziłem na izolacji na RAMie ściągając płytkę. Teraz chciałbym się was spytać, co najbardziej nagrzewa się w laptopach. RAM i Procek można już wykluczyć, a HDD, raczej ma niskie temperatury. Drugi problem to to, że program SpeedFan chyba pokazuje mi złe temperatury. Od razu po włączeniu laptopa(nie używaniu go) i włączeniu speedFana pokazuje, że:

HDD ma ok. 33* (zimny)

Temp1 ma ok. 60* (niedługo się spali)

Temp2 i Temp3 40* i jest okej (Temp2 pierwszy raz widzę ok, może przez wiatraki?)

Bateria(Core0) 65*, a mam podłączony kabel >,…,>

Chyba procesor(Core1) 65* (niedługo się spali)

Trochę to dziwne. Jeszcze jedno, to to, że SpeedFan nie wykrywa mi wiatraków, a chcę ustawić, żeby wiatrak zawsze chodził na maksymalnych obrotach, bo jak długo posiedzę, to naprawdę nieźle chłodzi!

Wstaw do zamrażarki wyprowadź tylko przewody od zewnętrznego monitora myszy i klawiatury :stuck_out_tongue: a tak na poważnie czyściłeś układ chłodzenia? Wymiana pasty termo przewodzącej by się przydała, na ogól w laptopach takie temperatury to norma, w moim temperatura hdd dochodzi do 50 stopni, procesor nie mam pojęcia ale też się zagrzewa bo wiatrak często się załącza, pamięć ram się mocno grzeje, podejrzewam że do jakiś 70 stopni, pomyśl też o jakiejś podstawce chłodzącej.

Podstawe to już mam w planie, a co do układu to nie czyściłem, zarzuć jakimś tutkiem jak możesz :slight_smile: A o co chodzi z tą pastą, bo jeszcze nie słyszałem :P?

Dodane 18.03.2012 (N) 13:33

A co do tych temperatur, to raczej na starcie nagle się nie zagrzewa do 60* xD

Hmm… Powiedz jaki to laptop będzie prościej, musisz znaleźć miejsce gdzie jest wiatraczek od chłodzenia procesora/grafiki i go wyczyścić (ile lat ma laptop?) A pastę termo przewodzącą nakłada się na procesor/chipset graficzny w celu zmniejszenia temperatury (fabryczne pasty nie są najlepsze, lub po kilku latach wysychają na kamień), jednak po tym co piszesz wnioskuję że nie masz z tym zbytnio doświadczenia, i proponowałbym Ci zanieść lapka na jakiś serwis, obędzie się bez strat materialnych :stuck_out_tongue: a za wymianę pasty dużo nie skasują. Speedfan często przekłamuje, jeśli jednak procesor się tak nagle nagrzewa może też być uszkodzony układ chłodzenia (co jednak jest mało prawdopodobne bo wtedy laptop by się wyłączał).

Co do niedoświadczenia, to się nie bój, koledze całkowicie skrzyżowałem komputer z moim, miałem strasznie starego, nie potrzebnego złoma, wziąłem z mojego grafikę i procesor oraz 2 dyski i wmontowałem w kolegi, wyczyściłem chłodzenie, ale to komputer więc, wiesz :stuck_out_tongue: Co do pasty, to chodzi o to, że o niej nie słyszałem, nie wiem wszystkiego :slight_smile:

jeśli chodzi o lapki to owszem wymiana pasty termicznej może coś zmienić ale niekoniecznie lepiej już kupić podstawkę chłodzącą

Zły pomysł! [*]

Jako że nie napisałeś, jakiego producenta posiadasz laptopa, i na jakich podzespołach, podobne dywagacje równie dobrze możesz sobie przeprowadzić z panią Jadzią z mięsnego, efekt merytoryczny będzie podobny…

Co do komputera warunki to dobra i przewiewna obudowa,kilka wentyli i np:chłodzenie wodne i jest git.

Specjalnie będę kupywać komputer, żeby ulepszyć chłodzenie >.> (bitch please). Model LG P1-JPLCY. Procesor: Intel Core 2 1.66 GHz T5500. Grafika ATI Mobility Radeon x1400.

Prawidłowe temperatury odczytasz programem Everest.

albo dobre są jeszcze programy takie jak Speccy i Aida

Ja mogę polecić program AIDA64 Extreme Edition. Bardzo dobrze mierzy :stuck_out_tongue:

A skąd wiesz? Porównywałeś to z miernikami?

W laptopie nic nie wyczarujesz oprócz przeczyszczenia go z kurzu i nałożenia nowej pasty. Kiedyś ktoś miał zamiar robić LC w laptopie, ale coś autor się nie odzywa.