Jak należy poprawnie wyszukiwać sterowniki do chipsetu itp?


(szpon5) #1

Witam serdecznie. Z analizowałem system programem do wyszukiwania sterowników, który nazywa się DriverEasy. Znalazł mi on nieaktualne sterowniki do Intela, takie o:

intel-sterowniki.jpg

Wiem, że takie programy nieraz mogą znaleźć błędne sterowniki, np. znajdą starszą wersję zamiast nowszej. Na szczęście DriverEasy wyposażony jest w podgląd wersji jakie znalazł każdego elementu, zanim się je pobierze i zainstaluje. Ok, znalazł nowsze wersje niż mam zainstalowane.

Ale gdzie ja mam problem? A otóż chciałbym nauczyć się wyszukiwać sam sterowniki do tego. Wiem, że mogę wklepać w Google nazwę i będą np. na forach podobne problemy i podadzą gotowe linki, czy właśnie wyszukiwać takowymi programami, a nawet na stronie Intela jest automatyczne identyfikowanie i znajdowanie.

Jednak ja w końcu chce to sam umieć. Zatem pozwolicię, że zadam wam parę pytań, bardzo proszę o odpowiedzi.

1. To co pokazałem na zdjęciu, to są to sterowniki do czego. Do chipsetu płyty głównej, do procesora, do mostka płyty głównej, czy do czegoś innego? Ja uważam, że do chipsetu płyty głównej. Moja płyta główna to "Gigabyte Technology Co., Ltd. X48-DS4" a procesor to "Intel Core 2 Quad Q9550". Tam wiem, że dostawcą chipsetu płyty głównej jest Intel. No, ale jak wiecie już, nie jestem pewny, bardzo proszę o wyjaśnienie do czego to są sterowniki i również bym prosił o wyjaśnienie jak rozpoznajecie do czego one są, abym potem już sam umiał.

2. Jestem na tej stronie:

http://downloadcenter.intel.com/

Jak mam wybierać, aby znaleźć prawidłowe sterowniki do tego co na obrazku? Na czym mam się opierać? Nauczcie mnie tego, nie dawajcie mi gotowego linka bez żadnego wyjaśnienia. Jak wspomniałem, chcę się nauczyć wyszukiwać sterowinki do tego.


(system) #2

Z obrazka wynika, że potrzebujesz sterowników do mostka północnego (X38/X48) zwanego częściej chipsetem płyty głównej, oraz do mostka południowego (ICH9R).

Pobrać możesz ze strony płyty głównej podając jej model, lub wchodząc na podaną przez Ciebie stronę Intela wpisując do wyszukiwarki słowo X48. Intel robi jedną paczuszkę, która instaluje wszystkie potrzebne sterowniki.


(system) #3

W przypadku komputera stacjonarnego (szczególnie składaka) w Googlach szukasz firmy Twojej płyty głównej , a tam podstrony pod nazwą j.w. lub “Downloads”, “Drivers” itp.

Pobieranie i instalowanie zawsze zaczynaj od sterowników z pozycji Chipset. I taki jest początek tej “nauki”.

W taki sposób pobierz sobie, jeśli chcesz, z tej strony: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … /download/ to co chcesz.


(szpon5) #4

Wszedłem na stronę mojej płyty głównej, czyli na gigabyte i udało mi się znaleźć sterowniki. Wszedłem tutaj:

http://www.gigabyte.com/support-downloads/download-center.aspx?ck=2

I w polu numer 2 wpisałem X48-DS4. Reszta poszła z górki. Ale chciałbym się dowiedzieć tego drugiego sposobu, z tą stroną Intela, bo mam z nim problemy. A więc wchodzę tutaj:

http://downloadcenter.intel.com

Wpisuję w wyszukiwarce X48 no i wyskakuje mi tego dość dużo, zobacz sobie. Czy to wszystko tam będzie kompatybilne z moim sprzętem, z moją płytą główną? Wiem, że tam muszę patrzeć się pod jaki system to jest itd. ale chodzi mi o samą kompatybilność na razie z moją płytą, to wszystko tam będzie współgrało na pewno? Jak uzyskam odpowiedź na powyższe pytanko, to mam jeszcze jeden mały problemik. Otóż jak wspomniałem wyżej, ze stroną gigabyte udało mi się, ale jest tak. No jestem tutaj:

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=2810&dl=1#dl

Wybieram Driver, wskazuję mój system (Windows 7 32bit) i wszystkie sterowniki stamtąd się pomyślnie zainstalowały, tylko Chipset (Intel INF installation) nie chce się wgrać. Ja wiem, że najpierw należy zaczynać od chipsetu, tak więc zrobiłem, ale pojawia się komunikat:

chipset.jpg

Hmm, tylko jak to możliwe, żebym miał nowszą wersję niż jest dostępna na stronie producenta płyty głównej :smiley:

Tak na marginesie: użytkowniku Poraj, bardzo cię proszę, nie wycinaj moich wypowiedzi z kontekstu. Ja potrafię wyszukiwać sterowniki do wszystkiego innego, tylko właśnie z tym co opisałem w temacie mam problemy, do wszystkich części w laptopie też potrafię, bo tam to łatwiej. Ja mam komputer stacjonarny. I nie podawaj mi gotowych linków, ja prosiłem o wyjaśnienie, ale tej trudniejszej części, a ty mi wyjaśniłeś takie no prostsze rzeczy o których ja już wiem.

Czyli proszę tylko o odpowiedzi na zadane powyżej moje pytanka w tym poście i powinno być spoko :slight_smile:


(system) #5

Sterowniki do chipsetu nazywają się INF Update Utility -​ Primarily for Intel® 6, 5, 4, 3, 900 Series Chipsets. Teoretycznie wszystko co znalazło pasuje do tego chipsetu, ale czy akurat do modelu płyty to z tym różnie. Być może producent zablokował niektóre funkcje.


(szpon5) #6

Mam taki problem. Otóż pobrałem to:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20019〈=eng&OSVersion=%0A&DownloadType=

Jednak to nie chce się zainstalować, włączam proces instalacji, klikam Dalej i natychmiastowo pojawia się komunikat, że jest zainstalowane, nie przebiegł żaden proces instalacji. Tak więc sądzę, że chyba trzeba odinstalować najpierw te starsze sterowniki chipsetu, które mam wgrane, dobrze rozumiem, prawda?

Jeśli tak, to które mam odinstalować?

Ja uważam, że tylko te wszystkie, które mają w nazwie mikroukład. Mam rację?

sterowniki.jpg