Jak napisać program pod Vistę?

Chce się dowiedzieć co trzeba zrobić, żeby napisać program pod Vistę w Visual Studio 2005.

Dzięki i pozdro.

Wydaję mi się,że to samo co pod XP, chyba,że chodzi Ci o takie bajeranckie okienka, to nie wiem :slight_smile:

a jaki planujesz napisać program, podaj jakieś szczegóły? programy pisze się normalnie jak pod każdego windowsa. no chyba, że chcesz wykorzystać jakieś specjalne funkcje dostępne tylko i wyłącznie w Viście.

Chodzi mi o to czy trzeba poustawiać w opcjach środowiska programistycznego, czy wystarczy instalacja NET.framework 3.0?

Do VS2005 wystarczy Framework 2.0 i jest instalowany razem z Visual Studio. A co do opcji, nie trzeba nic ustawiać. Domyślnie przeważnie F5 to skompilowanie i uruchomienie projektu.

Nic specjalnego nie musisz robić. VS2005 współpracuje z kodem niezarządzanym (możesz tak pisac) i z .NET 2.0 (tak też możesz). Program będzie działał (w przypadku kodu niezarządzanego należy zwrócić uwagę, czy używane API nie zostały zarzucone).

A jeszcze wracając do Frameworka 3.0

Jeżeli chcesz pisać właśnie z wykorzystaniem “trójki”, to gdy wybierasz nowy projekt to pod Windows… znajdziesz .NET Framework 3.0 i tam masz do wyboru aplikację okienkową itd. (oczywiście po instalacji .NET Framework 3.0), w sumie bardzo łatwo znaleźć “szablony” projektów wykorzystujących “trójeczkę”…

Enjoy…

Ryan aplikacja wykorzystująca Framework 2.0 wątpię czy zadziała na Viście, gdzie jest zainstalowana tylko 3.0… :] musiałam doinstalowywać potrzebny Framework aby odpalić pewne aplikacje pod Vistą… :]

Może wymagać Redistributable Package, ale a) framework zapewnia pewien (ograniczony) poziom kompatybilności b) zakładam, że uruchamiałby i tworzył aplikację na tej samej maszynie (instalacja VS05 załatwiłaby sprawę).

ad b) ale ja właśnie mówię o braku VS05 na maszynie na której będzie instalowana aplikacja… :slight_smile:

ad a) ograniczony… ja bym zamieniła na prawie “niemożliwy” poziom kompatybilności z wcześniejszymi wersjami…

Nie każdy framework jest kompatybilny z każdym. Żeby .NET framework nie obrósł tak jak DirectX istnieje pewna ograniczona kompatybilność wsteczna regulowana przez tzw. breaking changes, czyli zestaw API, które zmieniły się kompletnie i nie są kompatybilne wstecz (przeważnie dotyczy to rzadko używanych funkcjonalności, wciąż jednak można się o to otrzeć). Z czasem .NET framework może zadeklarować zerową kompatybilność z np. 1.0, ale wciąż część aplikacji może się “przypadkiem” uruchamiać (nie ma zwyczajnie gwarancji na działanie).

Generalnie

  • na 1.0 (2002) ruszą aplikacje z 1.0

  • na 1.1 (2003) ruszą aplikacje z 1.1 i część z 1.0 (są brekaing changes)

  • na 2.0 (2005) ruszą aplikacje z 2.0 i część z 1.0 i 1.1 (-||-)

  • na 3.0 (2006/2007) ruszą aplikacje z 3.0, 2.0 i część z 1.0 i 1.1 (są breaking changes ale nie względem 2.0)

Można w sumie powiedzieć (co jest prawdą), że .NET 3.0 to 2.0 z nowymi przestrzeniami nazw i obiektami, głownie adoptowanymi po rozwiązaniu WinFS. Posiadając 3.0 powinnaś być w stanie uruchomić każdą aplikację napisaną pod 2.0.