Jak naprawić błędne sektory w ubuntu?


(Pitbull545) #1

Ostatnio przez 2 dni laptop ostro chodził, na 2 dzień po włączeniu pokazała się godzina 0:00 coś z bateryjką od biosa nie tak jest, po wyłączeniu go po 10 godzinach, był trochę zagrzany, a po włączeniu go potem pojawił się błąd 0x0000007b lub b7 i pisało żebym z konsoli odzyskiwania i płyty instalacyjnej coś zdziałał, tryb awaryjny itp. nie działały, płyta z windows xp nie działały(po załadowaniu tych plików i już wciśnij r, enter... nie pojawiło się i 0x00... wyskoczyło) zainstalowałem ubuntu pokazuje mi takie coś na zdjęciu, jak naprawić te złe sektory, i jeszcze nie napisałem że po tym błędzie bios coś mówi by wcisnąć f1 bo coś z dyskiem nie tak jest, korzystam z ubuntu, co robić, nowy dysk, nowa bateryjka od biosu lub jego restart, czy ta naprawa sektorów itp. wirusów nie ma, a nawet formatowałem dysk z poziomu linuxa.

screen: http://spis-filmow.cba.pl/zdjecie.png

ja jestem kompletnie zielony w linuxie, obsługuje go od kilku dni, więc wyskoczyły mi 3 partycje i która to jest odmontowana

screen: http://spis-filmow.cba.pl/cos.png

właśnie te opcje pisały po angielsku i chyba ją zaznaczyłem, co teraz?


(Coman Pl) #2

Bardzo możliwe, że dysk już dogorywa i S.M.A.R.T. cię o tym informuje. W miarę możliwości postaraj się zrobić backup danych na inny dysk.

Spróbuj naprawić w ten sposób(na odmontowanej partycji):

sudo ntfsfix /dev/

i

sudo fsck -f -y /dev/

Pod wstaw odpowiednią partycje z NTFS. Możesz sprawdzić która to partycja za pomocą komendy

sudo fdisk -l

Jeśli to nie pomoże możesz spróbować np. użyć programu takiego jak MHDD http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/

Ale lepiej użyj go dopiero gdy zrobisz backup ważnych danych!

EDIT:

Wygląda na to że nie masz w ogóle partycji NTFS, a co za tym idzie i Windowsa! Czy przypadkiem podczas instalacji Ubuntu nie nie zaznaczyłeś opcji “Zainstaluj na całej powierzchni dysku”?

EDIT2:

Więc teraz skoro nie masz nic do stracenia możesz użyć MHDD i spróbować nim naprawić bad sektory, a następnie zainstalować Windows, jeśli się będzie dało. Jeśli nic się nie uda już zrobić kup nowy dysk lub używaj ubuntu na ile Ci dysk “pozwoli”, a międzyczasie odkładaj już na nowy dysk.

P.S.

Pisz kolejne posty, a nie edytuj jeden, bo to nie jest wygodne i przyszłe osoby z podobnym problemem będą miały trudności ze zrozumieniem.


(Pitbull545) #3

A jak to się mogło w ogóle stać, dysk mógł się przegrzać?


(marcin82) #4

Tutaj masz podanych kilka przyczyn powstawania bad-sector’ów:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Uszkodzony_sektor .


(Pitbull545) #5

Właśnie używam Windows, żałuję że nie wrócę do Ubuntu, innym, używającym lapka to nie pasuje :stuck_out_tongue: . Mhdd wyzerował ale do 77% tam się coś zwiesiło, a podczas skanowania były same A i bady. Nie wiem ile jeszcze pochodzi dysk, dziękuje za udzieloną pomoc.