Jak naprawić uszkodzoną tabele plików partycji

Witam! Mam 2 HDD i po 2 partycje na każdym z nich. Wczoraj wyskoczył mi komunikat: “Uszkodzona tabela plików. CHKDSK przerwany”. Co dziwniejsze dzieje się tak tylko na jednej partycji. Druga większa partycja na TYM dysku działa bez zarzutu i jest normalnie widoczna. Partycja uszkodzona jest widziana w systemie RAW. Robiłem skan testdiskiem i hdtune, ale po analizie testdiskiem dalej nie wiem co robić… Jakieś rady? Zalezy mi na szybkiej pomocy, ponieważ na uszkodzonej partycji znajduje się cały mój zbiór zdjęć rodzinnych. Z góry dzięki za pomoc

Tu masz instrukcję używania Testdiska

No, ja radziłbym Ci nie bawić się tym programem. Lepiej zostaw to komuś doświadczonemu, bo ten program może trochę namieszać. Ja tak miałem, że uwaliło mi dzisiaj table partycji i nie widziało mi partycji. Po naprawieniu tabeli tym programem, uwaliło mi boot managera Windowsa, przez co system się nie uruchamiał i dodatkowo po naprawie TestDisk wykrył, że partycje mają nieprawidłową geometrię(na szczęscie udało mi się ze wszystkim uporać), tak więc ja osobiście radziłbym się nie bawić tym softem, bo moźesz więcej złego narobić jak dobrego i wszystko skończy się ponownym tworzeniem partycji i ponowną instalacją systemu.

system jest na drugim HDD więc bez obaw :wink: a moze jakimś innym programem da sie to zrobić? bo ta uszkodzona partycja jest widoczna w systemie tylko “nie jest sformatowana”

Dodane 07.07.2010 (Śr) 20:25

niestety nie dużo rozumiem z tej instrukcji… przywróciłem wszystkie pliki z uszkodzonego dysku, ale mają one losowe nazwy jak i losowe foldery… a moze jest jakiś sposób na przywrócenie plików z zachowaniem strktury katalogów i nazw tych plików? Wtedy to bym walnął format tej partycji i po problemie…

To ja Cię pokieruję - na to 100% skumasz. Wiec uruchamiasz TestDisk, wybierasz no log, potem wybierasz hdd z uwalonymi partycjami i wciskasz enter. Teraz wciskasz enter(właściwa opcja jest już zaznaczona). Następnie wybierasz analyse. Program zapyta, czy ma szukać partycji stworzonych pod Vistą-wciskasz y i naciskasz enter. Program rozpocznie wyszukiwanie partycji. Jeżeli pojawią się wszystkie partycje, to anulujesz wyszukiwanie, wciskasz enter, potem przechodzisz strzałką w prawo na write i wciskasz enter. Po zresetowaniu kompa powinno być ok. Jeżeli nie znajdzie partycji i szukanie dobiegło końca, to dajesz deeper search i czekasz. Dalej w tym przypadku wszystko wygląda tak samo, czyli enter,write i uruchamiasz ponownie kompa. W sumie nawet nie musisz ponownie uruchamiać kompa, tylko od razu ruchomić kompa z tego dysku co miał uwalone partycje. Jeżeli system nie bedzie chciał ruszyć, to możliwe, że rozwalony jest mbr, więc jeżeli masz xpeka, to musisz zabootowac płytkę z xpekiem i na ekranie powitalnym(tym co się pojawia po skopiowaniu plików instalatora) wybrać r zamiast enter, potem wcisnąć 1 enter. Jeżeli wpisywałeś hasło adminia to wpisujesz, jeżeli nie, nic nie wpisujesz i wciskasz enter. Teraz wpsiujesz polecenia fixboot enter t i enter oraz fixmbr enter, t, enter i wpisujesz exit. Jeżeli nadal nie będzie chciał ruszyć, najlepiej będzie jak zabootujesz z powrotem instalke xpeka i wciśniesz r po zaakceptowaniu licencji klawiszem f8. Spowoduje to instalację systemu od nowa bez utraty wszystkich plików i bez konieczności instalacji oprogramowania. Po tym zabiegu system na 100% wystartuje, bo podczas tej instalacji między innymi instaluje od nowa bootloader.

inaczej na tej partycji nie ma systemu, więc i nie jest on domyślnie ustawiony na boot (zworka na slave). Podczas wyszukiwania pokazuje mi partycje działajacą i drugą niedziałająca która nie ma żadnej etykiety ani nic… Klikając write i reset kompa nic sie nie dzieje… Uszkodzona partycja jest widoczna w systemie:

obrazeka.th.jpg

zaś w konsoli przy próbie użycia CHKDSK:

obrazekbd.th.jpg

Cała struktura plików i folderów na dysku jest nie naruszona (sprawdzane na Data rescue 3 zbootowej płyty), ale nie mam jak tego przywrócić, bo nie mam licencji, a nie stać mnie by wydać 99$ tylko po to by odzyskać pliki… jakieś rady?

Ja pomysłu nie mam innego, jak wykasować tą partycję r: i założyć od nowa… Możesz spróbować jeszcze odzyskać pliki z tej partycji, wciskając klawisz p po wyszukaniu partycji.

po wciśnięciu p jest komunikat, ze system plików jest uszkodzony…

Pokaż mi screen’a TestDiska po wyszukaniu partycji.

zrób tak: uruchom komputer z płyty instalacyjnej i jak sie bedzie ładowac instalator windowsa to naciśnij “R” żeby włączyć konsole odzyskiwania systemu wybierz do której instalcji chcesz sie zalogowac i podaj hasło administratora i wybierz dysk który jest uszkodzony i wpisz komente chkdsk /r i czekaj jak skończy zobacz czy masz dostep do tego dysku ( wpisz dir)