Jak nauczyć starszą osobę pracy na komputerze

Na debianowatych nie siedzę, ale w Slackware menadżer pakietów slapt-get trzyma je w swoim katalogu tymczasowym, więc w Mincie może być podobnie.

Dzięki, jak będę miał czas to sobie pogrzebię.

Dziś jeszcze druga zmiana i dziesiątki tysięcy flaszek piwa do Rosji…

Ale po co im piwo BEZALKOHOLOWE???

Przestaję rozumieć ten świat.

Na eksport :wink:

Do Polski :slight_smile:

Nie da się.
Postawiłem LInuxa, żeby nie łapała syfu. Firefoxa i skróty do banku, i niestety ogląda faceboka…
I mam spokój. Wpadam na obiadki. Kiedyś z wimdowsen to miałem telefon co 2 dzień.

… a czym będą rozcieńczali spirytus. :wink: ?

1 polubienie

Sokami trawiennymi.

Możesz podać model karty sieciowej? Szukaj pakietu dkms tego sterownika. Z kernelami dystrybucyjnymi nie powinno być problemu.

Obecny sterownik jak instalowałeś? Ze źródeł czy z jakiegoś PPA?

P

PPA
Realtek RTL8821CE
Mint 20.1 kernel 5.8.0-48
rtl8821ce-dkms.

Interesuje mnie czy
apt-get install -d rtl8821ce-dkms
zapisze mi ten pakiet w jednym kawałku tak abym mógł go sobie skopiować a potem zapisać na docelowej maszynie i wskazać do instalacji
apt-get install ścieżka-pakiet
A jeżeli tak to gdzie on sobie te pobrane pakiety zapisuje.

Jak już wspominałem Mint działa mi tak bezproblemowo że stałem się komputerowym laikiem.

Tak, pakiet pobierzesz do katalogu bieżącego poleceniem:

apt-get download rtl8821ce-dkms

Zainstalujesz poleceniem jako root:

dpkg -i /ścieżka/do/pakietu/*.deb

Z tego co widzę, możesz zrezygnować z PPA dla tego pakietu, jest w repozytorium:
Ubuntu – Details of package rtl8821ce-dkms in focal .

Jak będziesz miał chwilę i chęci:

  1. Zaktualizuj system:
apt-get update && apt-get dist-upgrade
  1. Podepnij się do internetu po kablu lub przez USB tethering
  2. Usuń pakiet sterownika z PPA i repozytorium PPA:
    How to Remove or Delete a PPA in Ubuntu Linux .
  3. Zainstaluj pakiet sterownika z repozytorium, system może wykryć tą kartę w narzędziu „Menedżer sterowników”.

Co do przenoszenia pakietu, tutaj w szczególnym przypadku pakietu dkms. Może zadziałać, ale nie musi (na 2^1024 babka wróżyła). Wystarczy drobna zmiana w API jądra z wersji na wersję, żeby zachowana wersja pakietu *-dkms nie zbudowała modułu dla danej wersji kernela, a sam pakiet potrzebował łatki.

Dzięki, jak będę miał trochę czasu i pogoda będzie do bani to sobie pokombinuję.

W laptopach dosyć łatwo wymienia się kartę bt-wifi. Dwa kabelki na wtyk, złącze i dwie śrubki - często dostęp jest od razu pod klapą serwisową, cena kilka złotych na allegro. Chyba że to jakiś egzotyczny model, albo nowoczesny z polutowanym wszystkim do płyty to nie wiem.

Pod spodem obudowa stanowi monolit, są jedynie 3 śrubki, które nie wiem co mocują. Nowy sprzęt więc nie bardzo mam ochotę go rozkręcać.

Poza tym nie ma co się spinać, to tylko niedrogi laptop za kilkaset euro, wziąłem go z półki przy okazji bo spodobał mi się jego całkiem spory ekran a do tego ma napęd DVD. Ma służyć do zabawy z nowymi Mintami.

Tyle że wersja instalacyjna Minta 20.1 nie zawiera sterownika do tej karty i domyślnie ustawia niezbyt dopasowany do sprzętu kernel.
To jednak łatwe do przeskoczenia.

Właściwie to po prostu nie chce mi się rozwijać kilku metrów przewodu na te kilka minut a do tego ostrzegać każdego współlokatora aby się nie zaplątał. Bo oczywiście właśnie wtedy wszyscy wyłażą ze swoich nor.
Dlatego pomyślałem aby sterownik sobie wyciągnąć z systemu na pendrive, a skoro się nie da, to ściągnąć na inny laptop i potem przekopiować. To mogę wykonać nie ruszając się z legowiska. Ponadto będzie już pod ręką na wypadek dalszych rewolucji.