Jak nauczyć starszą osobę pracy na komputerze

Mam taki problem moja mama nie umie nic robić na komputerze komórkę jakoś umie obsługiwać dotykowy ekran i stąd moje pytanie czy nie lepiej nauczyć ją obsługi tabletu lub laptopa dotykowego czy będzie łatwiej a rzeczy, które będzie wykonywać na komputerze to pisanie tekstów drukowanie i wyszukianie informacji na necie

Staąd moje pytanie o tablet bo nie wiem jaką funkcjonalnośc mają tablety czy bliżej im to smartfonów czy do pc ?

1lajk

Większości dostępne tablety są na Androidzie, wiec mają taką samą funkcjonalność jak telefony.
Na takim tablecie tez może pisać teksty i drukować. Do tabletu możesz podłączyć klawiaturę czy myszkę żeby było to wygodniejsza.
Możesz tez się rozglądnąć za laptopem z ChromeOS który powinien być dla niej łatwiejszy w nauce niż Windows czy klasyczny Linux.

Ja bym poszedł na opak. Pokarz mamie laptopa na Win10 z ekranem dotykowym. Wyjątkowo x-kom się postarał i jak podpasują … teraz można nawet kupić. Z jednej strony może “paluchem” odtwarzać wideo jak na telefonie, a z drugiej strony ma klasyczna klawiaturę do pisania skarg do administracji. :wink:

Ewentualnie tablet + klawiatura, ale to zwykle 10 cali i na dłuższą metę niewygodne.

Pisanie tekstów na dotykowym ekranie ? Chyba se jaja robicie.
I to jeszcze na 10 calach …

1lajk

Myślę, że większym problemem może być zrozumienie filozofii działania, instalacji programów, aktualizacji, struktury drzewa katalogów, uprawnień etc w klasycznym systemie operacyjnym niż sama obsługa ekranu dotykowego, lub jej brak. Dlatego zaproponowałem coś o maksymalnie uproszczonym środowisku pracy.

Toteż tego się nie uczy starszych osób!
Uczy się podstawowej obsługi komputera z intenetem, przeglądarek, komunikatorów, gotowych plików filmowych, muzycznych itp. Broń Boże jakiegoś “grzebania” w systemie.

Zawsze można wybrać windos10s żeby faktura.exe się „sama” nie zainstalowała :wink:

2lajki

Nie umie bo nie ma. Będzie mieć to się nauczy.

W większych miastach w klubach seniorów, instytucjach publicznych można uczęszczać na kursy komputerowe. Starsza osoba naprawdę szybciej przyswoi sobie tajniki obsługi komputera…

Na przykład w moim mieście jedno z takich miejsc:

https://www.biblioteka.wroc.pl/seniorzy/e-senior/1872-kursy-komputerowe