Jak obliczyć koszty zuzytego prądu

Witam jak w temacie mam problem z obliczeniem. Opisuje problem: Gościu przez miesiąc podłączył do mnie licznik bo maja jakaś tak chłodnie i podłączyć licznik ten taki obrotowy i na liczniku jest 0001196 - ostatnia cyfra czerwona. I płacić 0,50 gr za 1 kwH. Ile mam go skasować. pomóżcie. dzięki

Nie każdy licznik jest taki sam. Zapewne jest na nim wpisana jednostka, której ty nie podałeś. Ponad to, musisz wiedzieć czy licznik miał od założenia stan 0 :stuck_out_tongue:

tak tak miał same 0

Może pod TYM linkiem odnajdziesz odpowiedź :slight_smile:

Reasumując: 119,6 * 50 gr = 59,80 zł.

i 59,80 mam go skasować?

Najlepiej, jeśli skontaktujesz się z dostawcą energii i tam zasięgniesz porady.

Jeśli podłączasz tylko na miesiąc olej przecinek bo może ci się potem pomieszać. Jeśli masz napisane na liczniku te kWh to właśnie tak powinieneś liczyć (odejmując wcześniejszy wynik).

Ja bym wziął 59,50zł, zapisał bym se ile było ostatnio. Albo wziął tyle co chce poprzednik o ile kończysz współpracę :stuck_out_tongue:

Btw imo te 50gr drogo z leksza :stuck_out_tongue:

Ale sam zaproponował dawac 0,50 gr

Ja bym tak nie powiedział. Może Ty masz takiego taniego dostawcę energii elektrycznej, więc zdradź nazwę, to chętnie się przeniosę.

W PGE w taryfie G11 (najpopularniejsza taryfa dla gospodarstw domowych) ceny netto :

  • energia elektryczna czynna całodobowa: 0,28250 zł/kWh

  • opłata przesyłowa zmienna całodobowa: 0,21360 zł/kWh

Opłata przesyłowa może się różnić w zależności od lokalizacji (chyba, bo nie jestem tego pewien), ja podałem taką, jaka jest u mnie na fakturze

Do ceny netto trzeba oczywiście doliczyć 23% podatku VAT, co daje w sumie 61 gr/kWh

Na fakturze są jeszcze wyszczególnione inne opłaty: przesyłowa stała, przejściowa i abonamentowa, które w rezultacie zwiększają cenę 1 kWh. Po podzieleniu należności do zapłaty przez ilość zużytych kWh wyszła mi cena niecałe 71 gr/kWh

… a autor wątku oczywiście powinien spojrzeć na fakturę, którą dostał od zakładu energetycznego, bo tam jest wszystko napisane, co ile kosztuje

// dodane

Ciekawe, jak on to obliczył. A może cwaniaczek?

Ja bym jednak wziął więcej, choćby za przysługę. Nie wiem jakie masz z nim relacje, więc musisz zdecydować sam

Doliczanie opłat stałych jest imo niepraktyczne. Nawet jak by nie sprzedał tego prądu to i tak by musiał to zapłacić. Ja mam tauron (górny śląsk). Biorąc twój tok rozumowania, za 405kWh zapłaciłem 220zł (219 z groszami), co daje 54gr za kWh ? Ale i tak bym zapłacił abonament od tego że mam możliwość korzystania z prądu :slight_smile:

Oczywiście wszystko zależy od twojej ceny, popieram poprzednika co do sprawdzenia swego rachunku. Weź se propocje z tego i będziesz miał ile z tego powinien zapłacić on. Porównaj do tego co wyszło wyżej :slight_smile: