Jak obliczyć przepustowość karty graficznej?


(Bartek603) #1

Witam

Mam pytanie odnośnie kart graficznych. W jaki sposób obliczyć jej przepustowość ? Ponieważ tera coraz więcej kart korzysta z technologii PCI-Express 3.0 (przepustowość: 15.75 GB/s (128 GT/s)) Jestem ciekawy czy któraś z kart która jest dedykowana na standard 3.0 będzie wykorzystywana również w 100% procentach w standardzie 2.0, gdyż jej przepustowość nie będzie większa niż 8 GB/s (80 GT/s) ?

Znalazłem na stronie http://www.dzikie.net/?mode=1&cel=vga_ram pewien wzorek natomiast nie jestem pewien czy ta metoda nie jest przestarzała. ?

Jeśli tak to np:GeForce GTX 690 równie dobrze może działać na standardzie 2.0 gdyż jego wynik to:

522240000000 / 8589934592 = 60,79673767...

Pozdrawiam

Bartosz


(Lufcik) #2

1) wg mnie to pcie x16 v3.0 ma przepustowość do 32 GB/s

2) co do mojej wiedzy to przepustowość, a dokładnie przepustowość pamięci na karcie liczy się tak:

przepustowość pamięci = efektywne taktowanie pamięci [MHz]*szerokość magistrali

wynik masz w Mb/s. Dzielisz to na 8 i potem przez 1024 i masz w GB/s.

Wydaje mi się że coś źle policzyłeś, chyba że mówimy o innej przepustowości ;p. Przepustowość na poziomie 60 GB/s oferowały karty z rodziny nvidia 8xxx.


(scripter1) #3

Tak po pierwsze to te wszystkie dane i wyliczenia są czysto teoretyczne i mogą nie w pełni pokrywać się z rzeczywistością (co zresztą masz napisane na wspomnianej stronie) i nie wiem czy jest sens się tym kierować.

Poza tym karta graficzna rzadko jest wykorzystywana w 100% swoich możliwości bo to zależy od tego co aktualnie robisz oraz jakie funkcje karty jest w stanie wykorzystywać dany program.

Na wydajność karty składa się więcej rzeczy niż przepustowość szyny czy prędkość pamięci.

A co do wzoru to na tej stronie jest podane przecież że wynik jest w GB/s, nie wiem skąd bierzesz jednostkę GT/s (chyba że coś przegapiłem) ani tym bardziej czemu wynik w GT/s porównujesz parametru w GT/s.

Poza tym ten wzór uwzględnia jedynie pamięci typu SDR i DDR a nie uwzględnia powszechnie stosowanych obecnie pamięci DDR2 i DDR3 które mają lepsze parametry niż DDR więc wynik też może nie być poprawny.


(sadaj72) #4

Różnice są na poziomie błędu pomiarowego, tzn. każda karta dedykowana na pcie3 podczas pracy na pcie2 (x16) może być w pełni wykorzystana.

DDR3 i GDDR5 raczej, bo innych na kartach się nie montuje.


(Bartek603) #5

Również uważam że wynik nie będzie poprawny jeśli chodzi o aktualnie stosowane pamięci DDR5. Jestem ciekaw czy np: jeśli zamontuje GeForce GTX Titan (http://www.nvidia.pl/object/geforce-gtx ... pContent=2) do płyty Gigabyte GA-G41M-COMBO (ze standardem PCI-Express 2.0) to czy płyta główna w pełni wykorzysta potencjał karty ? Załóżmy że kartę będę wykorzystywał do renderingu.

Jestem ciekaw czy w przypadku kart graficznych jak i dysków twardych można jakoś mierzyć szybkość przesyłania danych.

Np: Zakłaadjac że mam dysk SSD (500 MB/s - odczyt i zapis) o standardzie SATA3 po podpięciu go do płyty głównej obsługującej tylko standard SATA maksymalna prędkość jaką będę mógł uzyskać odczytu i zapisu będzie to około 150 MB/s. Oczywiście można to sprawdzić za pomocą programów. Czy istnieją programy pozwalające odczytać szybkość odczytu i zapisu z jaką przekazywane pomiędzy płytą główną a kartą ?

-- Dodane 30.03.2013 (So) 22:06 --

Właśnie nie jestem pewien czy przepustowość pci express 3.0 to 32 GB/s czy 16 GB/s. Na każdej stronie jest co innego ale częściej pojawia się 32 GB/s. Znalazłem jeszcze coś o standardzie 4.0 :slight_smile:


(scripter1) #6

Według danych z Wikipedii PCI-E 3.0 na złączu 16x (tym najdłuższym) może osiągać prędkość transferu do 32GB/s (standard określa ilość transferów na 8 GT/s) a PCI-E 2.x (2.0 oraz 2.1; w obu jest przewidziane do 5GT/s) na złączu 16x może osiągać do 16GB/s, na tych krótszych złączach transfery są niższe.

Przy okazji sprawdziłem w wiki że GT/s to GigaTransfery na sekundę czyli ilość transferów które mogą być wykonane w ciągu sekundy.

A więc nie ma to samo w sobie przełożenia na wydajność bo ona jest wynikiem przemnożenia szerokości szyny (ilości danych jakie mogą być jednorazowo przesłane) przez ilość transferów w ciągu sekundy (to jest to GT/s) i dopiero wychodzi wynik w GB/s który i tak jest tylko wartością teoretyczną.

O standardzie PCI-E 4.0 też jest tam info ale podane jest tylko że ma on przewidywać max ilość transferów 16 GT/s ale i tak nic ta informacja nam nie daje bez informacji jakiej szerokości szynę będzie on wykorzystywał a pełna specyfikacja jest przewidywana dopiero na rok 2014/2015.

sadaj72 , DDR2 też przez krótki czas były montowane w niektórych modelach z tego co pamiętam, chyba nawet przed upowszechnieniem się pamięci DDR pojawiło się kilka kart z kośćmi RDRAM (chyba tylko kilka powstało takich konstrukcji).


(MrBeckham666) #7

te standardy nie mają najmniejszego znaczenia karty graficzne ledwo wykorzystują przepustowość pci-e 2.0 ;]

jedyną istotną różnicą w Pci-e 3.0 jest to że może obsłużyć karty do 300 WAT.

fakt żę i tak tak mocne karty mają dodatkowe złącze zasilania ale warto wspomnieć że coś takiego jest;]

a co do przepustowośći to 2.0 ma 16 GB/s a 3.0 ma 32GB/s:D


(scripter1) #8

To ja jeszcze tak na deser tej dyskusji dodam że u siebie w kompie miałem kartę graficzną PCI-E 2.0 na płycie ze złączem PCI-E 1.1 i po zmianie mobo na taką ze złączem PCI-E 2.0 nie odczułem żadnej różnicy.