Jak obliczyć przepustowość karty graficznej?

Witam

Mam pytanie odnośnie kart graficznych. W jaki sposób obliczyć jej przepustowość ? Ponieważ tera coraz więcej kart korzysta z technologii PCI-Express 3.0 (przepustowość: 15.75 GB/s (128 GT/s)) Jestem ciekawy czy któraś z kart która jest dedykowana na standard 3.0 będzie wykorzystywana również w 100% procentach w standardzie 2.0, gdyż jej przepustowość nie będzie większa niż 8 GB/s (80 GT/s) ?

Znalazłem na stronie http://www.dzikie.net/?mode=1&cel=vga_ram pewien wzorek natomiast nie jestem pewien czy ta metoda nie jest przestarzała. ?

Jeśli tak to np:GeForce GTX 690 równie dobrze może działać na standardzie 2.0 gdyż jego wynik to:

522240000000 / 8589934592 = 60,79673767…

Pozdrawiam

Bartosz

  1. wg mnie to pcie x16 v3.0 ma przepustowość do 32 GB/s

  2. co do mojej wiedzy to przepustowość, a dokładnie przepustowość pamięci na karcie liczy się tak:

przepustowość pamięci = efektywne taktowanie pamięci [MHz]*szerokość magistrali

wynik masz w Mb/s. Dzielisz to na 8 i potem przez 1024 i masz w GB/s.

Wydaje mi się że coś źle policzyłeś, chyba że mówimy o innej przepustowości ;p. Przepustowość na poziomie 60 GB/s oferowały karty z rodziny nvidia 8xxx.

Tak po pierwsze to te wszystkie dane i wyliczenia są czysto teoretyczne i mogą nie w pełni pokrywać się z rzeczywistością (co zresztą masz napisane na wspomnianej stronie) i nie wiem czy jest sens się tym kierować.

Poza tym karta graficzna rzadko jest wykorzystywana w 100% swoich możliwości bo to zależy od tego co aktualnie robisz oraz jakie funkcje karty jest w stanie wykorzystywać dany program.

Na wydajność karty składa się więcej rzeczy niż przepustowość szyny czy prędkość pamięci.

A co do wzoru to na tej stronie jest podane przecież że wynik jest w GB/s, nie wiem skąd bierzesz jednostkę GT/s (chyba że coś przegapiłem) ani tym bardziej czemu wynik w GT/s porównujesz parametru w GT/s.

Poza tym ten wzór uwzględnia jedynie pamięci typu SDR i DDR a nie uwzględnia powszechnie stosowanych obecnie pamięci DDR2 i DDR3 które mają lepsze parametry niż DDR więc wynik też może nie być poprawny.

Różnice są na poziomie błędu pomiarowego, tzn. każda karta dedykowana na pcie3 podczas pracy na pcie2 (x16) może być w pełni wykorzystana.

DDR3 i GDDR5 raczej, bo innych na kartach się nie montuje.

Również uważam że wynik nie będzie poprawny jeśli chodzi o aktualnie stosowane pamięci DDR5. Jestem ciekaw czy np: jeśli zamontuje GeForce GTX Titan (http://www.nvidia.pl/object/geforce-gtx … pContent=2) do płyty Gigabyte GA-G41M-COMBO (ze standardem PCI-Express 2.0) to czy płyta główna w pełni wykorzysta potencjał karty ? Załóżmy że kartę będę wykorzystywał do renderingu.

Jestem ciekaw czy w przypadku kart graficznych jak i dysków twardych można jakoś mierzyć szybkość przesyłania danych.

Np: Zakłaadjac że mam dysk SSD (500 MB/s - odczyt i zapis) o standardzie SATA3 po podpięciu go do płyty głównej obsługującej tylko standard SATA maksymalna prędkość jaką będę mógł uzyskać odczytu i zapisu będzie to około 150 MB/s. Oczywiście można to sprawdzić za pomocą programów. Czy istnieją programy pozwalające odczytać szybkość odczytu i zapisu z jaką przekazywane pomiędzy płytą główną a kartą ?

Dodane 30.03.2013 (So) 22:06

Właśnie nie jestem pewien czy przepustowość pci express 3.0 to 32 GB/s czy 16 GB/s. Na każdej stronie jest co innego ale częściej pojawia się 32 GB/s. Znalazłem jeszcze coś o standardzie 4.0 :slight_smile:

Według danych z Wikipedii PCI-E 3.0 na złączu 16x (tym najdłuższym) może osiągać prędkość transferu do 32GB/s (standard określa ilość transferów na 8 GT/s) a PCI-E 2.x (2.0 oraz 2.1; w obu jest przewidziane do 5GT/s) na złączu 16x może osiągać do 16GB/s, na tych krótszych złączach transfery są niższe.

Przy okazji sprawdziłem w wiki że GT/s to GigaTransfery na sekundę czyli ilość transferów które mogą być wykonane w ciągu sekundy.

A więc nie ma to samo w sobie przełożenia na wydajność bo ona jest wynikiem przemnożenia szerokości szyny (ilości danych jakie mogą być jednorazowo przesłane) przez ilość transferów w ciągu sekundy (to jest to GT/s) i dopiero wychodzi wynik w GB/s który i tak jest tylko wartością teoretyczną.

O standardzie PCI-E 4.0 też jest tam info ale podane jest tylko że ma on przewidywać max ilość transferów 16 GT/s ale i tak nic ta informacja nam nie daje bez informacji jakiej szerokości szynę będzie on wykorzystywał a pełna specyfikacja jest przewidywana dopiero na rok 2014/2015.

sadaj72 , DDR2 też przez krótki czas były montowane w niektórych modelach z tego co pamiętam, chyba nawet przed upowszechnieniem się pamięci DDR pojawiło się kilka kart z kośćmi RDRAM (chyba tylko kilka powstało takich konstrukcji).

te standardy nie mają najmniejszego znaczenia karty graficzne ledwo wykorzystują przepustowość pci-e 2.0 ;]

jedyną istotną różnicą w Pci-e 3.0 jest to że może obsłużyć karty do 300 WAT.

fakt żę i tak tak mocne karty mają dodatkowe złącze zasilania ale warto wspomnieć że coś takiego jest;]

a co do przepustowośći to 2.0 ma 16 GB/s a 3.0 ma 32GB/s:D

To ja jeszcze tak na deser tej dyskusji dodam że u siebie w kompie miałem kartę graficzną PCI-E 2.0 na płycie ze złączem PCI-E 1.1 i po zmianie mobo na taką ze złączem PCI-E 2.0 nie odczułem żadnej różnicy.