Jak obliczyć średnicę sieci komputerowe


(Katalogipoz) #1

Mam pytanie w jaki sposób wyznacza się średnicę sieci. W internecie nie mogę znaleźć za dużo na ten temat. Czy to są jakieś wzory, jakieś parametry? Od czego to zależy?


(bachus) #2

http://web.archive.org/web/20080330235019/http://www.cs.auckland.ac.nz/~ute/220ft/graphalg/node19.html


(Katalogipoz) #3

Szczerze nic mi to nie mówi. A cos po polsku, albo może ktoś wytłumaczy?


(roobal) #4

Może wytłumacz czym jest ta średnica sieci.


(system) #5

Średnicę sieci określają możliwości techniczne użytego kabla, przykładowo kiedyś stosowało się kabel koncentryczny który miał max zasięg 500m, więc średnica sieci wynosiła 500m.

Stosując koncentratory itp można zwiększyć średnicę sieci dowolnie.

 

Głównym parametrem branym pod uwagę jest rodzaj kabla + zastosowanie odpowiednich urządzeń pozwalających zwiększyć zasięg (średnicę).


(bachus) #6

Ja cały czas się obawiam, że koledze coś dzwoni, tylko nie wiadomo w którym kościele i jakoś powiązał dział sieciowy z teorią grafów. Jeżeli nie, to niech dokładnie napisze o jakie zagadnienie mu chodzi.


(Katalogipoz) #7

Chdzi ośrednicę sieci komputerowych. Prowadzący dał regułke:


(bachus) #8

Poza teorią grafów i rozrysowaniem tego, traceroute - ale to nie jest obliczenie.


(Katalogipoz) #9

Znalazłem kilka sprzecznych informacji i nie wiem, które są prawidłowe:

 

1 artykuł:

Każdy koncentrator umieszczony w sieci wprowadza dodatkowe opóźnienie w propagacji sygnału, dodatkowo zmniejszając średnicę sieci (o kilkaset metrów). Gdy chcemy zbudować sieć o większej średnicy, musimy zastosować urządzenia, które rozdzielą nam domeny kolizyjne. Do takich urządzeń należą przełączniki, mosty (bridges) oraz routery. Innymi słowy wszystkie urządzenia, które buforują transmitowane dane.

 

2 artykuł:

Koncentratory łączą ze sobą wiele segmentów Ethernet, nasłuchując każdy z nich i powtarzając usłyszany sygnał w każdym podłączonym segmencie. Dzięki koncentratorom można znacząco zwiększyć średnicę sieci - w jednej sieci może być wiele koncentratorów. zaprojektowano urządzenia łączące segmenty sieci, które nazywają się mostkami sieciowymi (ang. network bridges). Łączą one ze sobą dwa lub więcej segmentów Ethernet, zwiększając średnicę sieci, podobnie jak robią to koncentratory, lecz mostki dodatkowo pozwalają regulować ruch w sieci.


(roobal) #10

Dlatego pytam o co koledze chodzi, bo dla Ciebie średnica to długość kabla, a dla mnie to liczba przeskoków, np. dla ramek pomiędzy przełącznikami.

Więc chodzi Ci o liczbę przeskoków, czyli ilość urządzeń na jakie trafiają ramki, pakiety. Na przykład dla przełączników zaleca się, aby średnica sieci nie była większa, niż 7 przeskoków. Nie wiem czy o to nauczycielowi chodzi, ale jeśli w sieci masz np. 20 przełączników, to wyznaczasz średnicę sieci biorąc pod uwagę maksymalnie 7 skoków.

Dlatego pytałem czym dla Ciebie jest ta średnica sieci. Sam piszesz, że nauczyciel określa to jako liczba urządzeń, a w artykule masz wzmiankę o metrach.