Jak obniżyć wydajność procesora

Cześć, oto mój komputer:

Karta graficzna: GT 9800 GT 512MB
Procesor: AMD Phenom II X4 965 BE
Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2
Płyta główna: ASRock 970 Pro 3
Dysk: WD 250 GB SATA III 6,0 Gb/s 7200 RPM
Zasilacz: Corsair VS Series 450W
Wentylatory: 2x be quiet! PURE WINGS 2 120x120, 1x be quiet! PURE WINGS 2 140x140

Komputer będzie chodził 24/7. Będę tam miał włączone aplikacje, które nieznacznie go obciążają. Nie potrzebuję więc takiej wydajności procesora. Chciałbym obniżyć jego wydajność, by zmniejszyć temperatury i TDP. W jaki sposób mogę to zrobić? Czytałem o undervoltingu, ale to ma związek z napięciem, a nie taktowaniem.

A może poczekasz aż odpowiedzą ci na innym forum?
http://forum.pclab.pl/topic/1229098-Jak-obniżyć-wydajność-procesora/page__pid__14909261__st__0&#entry14909261

Undervolting obniża zapotrzebowanie na pobór energii. Połączenie tego ze zmniejszeniem taktowania da mniejsza wydajność i pobór energii. Zmniejszasz tylko mnożnik.

@LoliconSuspect

A Ty może przestaniesz stalkować i dasz koledze odpowiedź na zadane pytanie?

1 polubienie

Ja nie stalkuję nikogo. Bywam tu i tam. Tu i tam to zauważyłem. Dawniej takie praktyki po prostu potępiano na szanujący się forach.

1 polubienie

Podaj mi przykład takich for, bo jakoś nie widzę tego, że ktoś przed odpowiedzią przeszukuje inne fora w poszukiwaniu bliźniaczego tematu. Każdy ma prawo szukać odpowiedzi w różnych źródłach i ew. porównać czy sprawdzić wszystkie możliwości. Spamowanie? Nie sądzę. Spamowanie miałoby miejsce, gdyby napisał kilka wątków na jednym forum.

2 polubienia

Masz rację. Zwyczajowo powielanie tematów nie jest mile widziane i aktywni użytkownicy poruszają tą sprawę. Dotyczy to jedynie tematu na tym samym forum.

Ale odbiegamy od tematu, co też nie jest mile widziane :wink:

Sprawdź w Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu -> zaawansowane ustawienia zasilania -> Zarządzanie energią procesora

Jeszcze znalazłem program, który może się przydać
Process Lasso
Zakładając, że system jaki będzie na tej maszynie to Windows

1 polubienie

Ta karta, w idle, potrafi siorbać i 100W…

1 polubienie

Ok, na ten moment zdecydowałem albo wymienić kartę, lub procesor.
Są 2 możliwości:

  1. 100zł
    GT 710 2gb
  2. 450zł
    Intel Pentium G4600
    Gigabyte B250 D3H

W przypadku pierwszej wersji obniżyłbym taktowanie i napięcie, a 9800GT zastąpiłym GT 710, której TDP wynosi 25W.

W przypadku drugiej opcji korzystałbym z karty graficznej zintegrowanej w procesor, krórego TDP łącznie wynosi 51W.

Na komputerze będzie włączonych kilka aplikacji. Dla porównania temperatury i wykorzystanie podzespołów na moim laptopie z tymi aplikacjami:
IDLE
===i7 4700MQ:
======Temperatura: 53°C
======Wykorzystanie: 1-4%

===Gt755M:
======Temperatura: 50°C
======Wykorzystanie: 0%

Aplikacje
===i7 4700MQ:
======Temperatura: 75°C
======Wykorzystanie: 37

===GT 755M:
======Temperatura: 64°C
======Wykorzystanie: 21%

Ciężko mi wskazać jednoznacznie która opcja będzie lepsza. Na ten moment mam pewność, że komputer przez co najmniej rok będzie działał cały czas. Czytając wasze jak i opinie innych osób skłaniałbym się do opcji pierwszej, z tego względu, że procesor można skutecznie ułomnić zmniejszając jego TDP. Co o tym myślicie?