Jak obsługiwać Biosa?

Doszedłem do tego, że aby go odpalić nalezy przytrzymać “delete”. Zna ktoś jakąś dobrą instrukcę, poradnik obsługi biosa? A może specjalnie dla mnie sami go stworzycie. Szukałem w necie ale nie ma nic ciekawego. Chodzi mi szczególnie o możliwość pobawienia się buforowaniem czy przesyłaniem, i co to w ogóle jest. Ponieważ coraz częściej wyskakuje mi taki błąd. Proszę o pomoc.

Pozdro

Możesz dokładniej?

Gdzie “taki” błąd wyskakuje i dlaczego uważasz, ze zmiany w biosie pomogą?

Bios to nie zabawka dla osób, które go nie znają, nieumiejętne zmiany ustawień mogą nawet spowodować uszkodzenie komputera.

Dokładnie jak pisze Cedar, pewnie pewnie dostałeś sugestię z windowsa “Wyłącz buforowanie/przsełanianie” czy coś podobnego.

Błąd nie dotyczy BIOS–u, masz uszkodzony system plików - naprawa systemu za pomocą fixboot, fixmbr i chkdsk powinna pomóc - poszukaj z Google.

Jak nie masz pojęcia i doświadczenia na temat poruszania się po BIOS-ie to daj sobie spokój, możesz tylko przynieść więcej szkody dla komputera niż pożytku.

tiaklus , nie rozumiem co jest w tym takiego skomplikowanego. Wchodzisz to setupu, wciskasz f1 i wyświetla Ci się pomoc odnośnie obsługi. Poruszasz się strzałkami, zmiany zapisujesz klawiszem F10, natomiast ustawienia danych opcji zmieniasz albo klawiszami PageUp/PageDownn, klawiszami F5/F6, lub po prostu wciskasz enter i z listy wybierasz odpowiednie ustawienie. Jeżeli nie masz zielonego pojęcie to najlepiej nic poza sekwencją bootowania nie ruszaj, ponieważ może to się skończyć tym, że po prostu komputer włączy się z czarnym ekranem i dalej nie ruszy i znowu wejdziesz na forum i zapytasz się co w tym przypadku zrobić, a wtedy niestety może być tak, że się już nic nie poradzi…

Ale tam są tylko 2 opcje które mogą popsuć komputer: napięcie CPU i RAM

Resztą przełączników można manipulować i nic się nie stanie :smiley:

Wystarczy uważnie czytać nazwy opcji, to zrozumiesz. Ja też miałem taką sytuację gdzie musiałem coś zrobić w BIOS-ie a za bardzo nie wiedziałem co tam jest, ale mi się udało! Dzięki temu że czytałem nazwy opcji i komunikaty.

Jesteś pewny, że tylko napięcie ramu i CPU? W takim razie zwiększ dość redykalnie szynę CPU, albo podkręć dość znacznie ramy bez zmieniania napięcia i zobacz czy ruszy :wink: Poza tym, bios ma takie opcje, które jeżeli źle się ustawi, to komputer nie będzie chciał ruszyć i niby to nie jest problem, bo można zresetować ustawienia, ale problem jest wtedy jak okaże się, ze ma się plomby gwarancyjne na obudowie… :stuck_out_tongue:

Dosyć stara instrukcja ale powinna pomóc; http://bios.i-slownik.pl/