Jak odblokować 4GB ram w systemie 32 bitowym?

Witam,

Przeprowadziłem odblokowanie pamieć według tej instrukcji:

== Installation ==

  1.  Open an elevated Command Prompt window.

 

  1.  cd C:\Windows\system32.

    Make sure the current directory is in fact system32.

 

[[For Windows 8 and Windows 8.1:]]

  1.  C:\WherePatchPaeIs\PatchPae2.exe -type kernel -o ntoskrnx.exe ntoskrnl.exe

    This will patch the kernel to enable a maximum of 128GB of RAM.

[[For Windows Vista and Windows 7:]]

  1.  C:\WherePatchPaeIs\PatchPae2.exe -type kernel -o ntkrnlpx.exe ntkrnlpa.exe

    This will patch the kernel to enable a maximum of 128GB of RAM.

 

  1.  C:\WherePatchPaeIs\PatchPae2.exe -type loader -o winloadp.exe winload.exe

    This will patch the loader to disable signature verification.

 

  1.  bcdedit /copy {current} /d “Windows (PAE Patched)”

    This will create a new boot entry. A message should appear:

    The entry was successfully copied to {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx}.

 

[[For Windows 8 and Windows 8.1:]]

  1.  bcdedit /set {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx} kernel ntoskrnx.exe

    This will set our boot entry to load our patched kernel.

[[For Windows Vista and Windows 7:]]

  1.  bcdedit /set {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx} kernel ntkrnlpx.exe

    This will set our boot entry to load our patched kernel.

 

  1.  bcdedit /set {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx} path \Windows\system32\winloadp.exe

    This will set our loader to be our patched loader.

 

  1.  bcdedit /set {xxxxxxxx-xxxx-xxxx-xxxx-xxxxxxxxxxxx} nointegritychecks 1

    This will disable verification of the loader.

 

Niby wszystko przebiegło pomyślnie, ale pamieć nie jest odblokowana. Podczas uruchamiania systemu mam do wybory system normalny lub z opcja PAE. Po wybraniu PAE następuje restart i ponowne uruchomienie systemu tym razem bez możliwości wyboru systemu. Jesli wykonam ponownie restart to pojawia się wybór jaki system ma sie załadować

Operacje wykonałem na laptopie Dell D820, system win 8.1 Enterprise, cały dysk jest zaszyfrowany Trucryptem. Wiem że łatwiej by było zainstalować system 64 bitowy, ale jest to sprzęt firmowy i instalacja trwa dwa dni.  

Czy jest jakaś inna opcja odblokowanie pamięci ?

W 32 bit systemie masz do dyspozycji o ile pamiętam max 3,25 GB i to wsio. Z więcej system nie skorzysta. Opisy w necie że można to zrobić odłóż na półkę, strata czasu na niepotrzebne gmeranie.

Skoro PAE działa, to oznacza że się da pod tym systemem odblokować pozostałą pamieć. Tylko dlaczego u mnie nie chce działać.

Poczytaj tu http://www.chip.pl/artykuly/porady/2011/02/jak-w-pelni-wykorzystac-pamiec-ram-w-systemie-32-bitowym   Sprawdź swój procesor “Czynnikiem limitującym jest liczba linii adresowych procesorów. W przypadku procesora Intel Pentium lub starszego do dyspozycji są tylko 32 linie adresowe i nie można czerpać korzyści z PAE. Procesory nowsze – od Pentium Pro po popularny obecnie Core 2 – obsługują ponad 36 linii adresowych, co umożliwia zaadresowanie do 64 GB pamięci.”

Kilka dodatkowych informacji:

  • nieprawdą jest, że system 32-bitowy ma ograniczenie użycia pamięci RAM do 4 GB - takie ograniczenie w systemach Windows zostało sztucznie narzucone/wymuszone przez Microsoft w przypadku systemów desktopowych - np. 32-bitowy system Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition może obsłużyć do 64 GB pamięci RAM (patrz PAE na Wikipedii);

  • ograniczeniem procesorów nie ma się co przejmować, bo od wielu lat ten sam procesor będzie działał poprawnie na systemach 64-bitowych i obsłuży odpowiednią ilość pamięci RAM (limitem tu zazwyczaj jest płyta główna);

  • podobno po aktywowaniu PAE w Windows i tak system bezpośrednio nie wykorzysta pamięci powyżej 4 GB - ale można ją użyć dla RAMdysku.

System wykorzysta, w przeciwieństwie do poszczególnych aplikacji.Przykładowo mając 8giga i uruchamiając jakąś aplikacje z dużym apetytemna RAM użyje ona jedynie wspomniane 3,25 giga, podczas gdy w 64 bitowym systemie użyła by pełnych 8GB.Ale przy uruchomionych (powiedzmy) trzech takich pamięciożernych programach system podzieli sprawiedliwie całe 8GB między nie.

Z tego wynika że dla win 8 nie będzie działać -   https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366796%28v=vs.85%29.aspx

Ja proponuje w wolny weekend czy inne dni, zainstalować windows 64bit. Roboty jest 5 godzin może. Sam instaluję na laptopie często nowy system do potestowania i wiem, że zajmuje mi to max 1 dzień z aktualizacjami. Dane możesz zgrywać stopniowo w wolnym czasie albo zostawić na noc i niech się zgrywają na inny dysk czy coś.

adi0922 nie tak prosto wykonać reinstalacje. Po instalacji systemu musze prosić o dodanie do domeny, konfiguracje czyt. instalacja szpiegów, instalacja Office przez sieć również itd. Przy łączu 2Mb idzie to bardzo wolno.

 

Czyli, idąc tokiem twojego rozumowania, każda 32-bitowa dystrybucja linuksa bez problemu używa więcej niż 4GB ramu ?? Bo tu chyba Microsoft nic sztucznie nie narzucił … Czyż nie tak ??