Jak odczytać adres MAC kamery EZVIZ

Witam,

Posiadam kamerę EZVIZ C3T kupioną w sklepie, oryginalne zapakowaną.

Chciałem wpisać w routerze adres MAC wraz ze statycznym adresie IP kamery ale za nic nie mogę go znaleźć MAC ani na oryginalnym opakowaniu (jest tylko numer seryjny, data produkcji i EAN) czy też na dołączonych etykietkach czy też instalacji.

Jest możliwość odczytania adresu MAC kamery EZVIZ C3T?.

Na routerze powinno być widać adresy MAC urządzeń. Jaki masz router?

Mam router Tenda N301.

Tylko nie mam na myśli adresu MAC routera, a kamery EZVIZ podłączonej do routera.

Witaj @asziatko

Podłącz kamerkę do sieci i przeskanuj sieć programem, tam znajdziesz MAC

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Dziwne że producent routera ukrywa ci listę MAC podłączonych urządzeń (powinna być do ułatwienia zbanowania bez przepisywania); inna sprawa, że np. telefony umieją losować MAC (Android 12-14, iOS 17.2.1) to czy do kamery dodano podobną funkcjonalność bez wyłączenia.

@iJuliusz dzięki wielkie za programik, od razu odczytałem przy pomocy tego programiku adres MAC kamery EZVIZ co poszukiwałem owego adresu od tygodnia.

@krystian3w nigdzie w opcjach routera Tenda N301 nie ma widocznych adresów MAC. Jedyne adresy MAC są widoczne w opcji Powtarzanie połączenia bezprzewodowego które służy do repeater’a co widać tylko adres MAC routera i karty sieciowej i żadnych innych urządzeń podłączonych do sieci lokalnej.

Adres MAC odczytasz tylko w lokalnej podsieci, na przyszłość polecam nmap lub podobny program szpiegowski.

Logujesz się do routera, szukasz opcji, która pokazuje aktualnie podłączonych klientów i tam, obok wewnętrznego adresu ip powinien być widoczny także adres MAC. Może to być coś takiego jak „Bandwidth Control”. Może tam być widać ip i mac a może być tylko ip. Wtedy przy ip kamery przełączasz przełącznik „internet access” i patrzysz czy mac pojawił się na liście zablokowanych:

@januszek wiesz co faktycznie jest takowa opcja że można odczytać adres MAC po dodaniu urządzenia do „Zablokowanych Urządzeń”. Przyznam się że nie wiedziałem że tak jest że dopiero po zablokowaniu widoczny jest adres MAC. Dzięki wielkie za informację.

Zapytam przy okazji czy jest program, który zlicza czas jakie urządzenie było podpięte do routera?.

Nie mam pojęcia. Przychodzi mi do głowy, że jeżeli router zapisuje logi to potem można to jakimś regxepem to z nich wyciągnąć :wink:

@januszek chyba by była taka tylko opcja jak piszesz, sam też poszukiwałem czy jest takowy program lub aplikacja co właśnie z szczytuje czas działania urządzeń podpiętych do routera, bo jako sam router pokazuje czas działania samego routera ale bez urządzeń do niego zalogowanych.

Zawansowane (Advanced)->DHCP client list
Lista wszystkich podłączonych urządzeń + ich MAC