Jak odczytać konkretne informacje o danym dysku z wartości RAW?

Witam. Mam takie pytanie. W programie CrystalDiskInfo na moim dysku przenośnym Crucial X8 4TB (CT4000X8SSD9) są podane rożne parametry dysku (chodzi mi o S.M.A.R.T.), ale nie w procentach (%) tylko w wartościach RAW. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć w miarę prosty sposób jak poprawnie odczytywać i interpretować te poszczególne wartości RAW żeby dojść do jakichś konkretnych wniosków i przeliczyć te wartości RAW np. na procenty czy jakieś inne prostsze jednostki lub po prostu jakieś konkretne wartości odnośnie samego dysku jak przykładowo sektory, temperatura w stopniach C, itd. ? Czy te wartości RAW są w wyrażane w systemie binarnym, szesnastkowym, dziesiętnym czy jeszcze jakimś innym ? Poniżej podaję link do screen’a właśnie z programu CrystalDiskInfo na którym są podane te różne wartości RAW dla tego mojego dysku Crucial X8 4TB. Liczę na Waszą pomoc.

Sprawdzałeś w programie Crucial Storage Executive ? Bo to jest dedykowana aplikacja dla dysków tej firmy.

1 polubienie

Funkcje/Funkcje zaawansowane/wartość Raw/10 [DEC]

1 polubienie

@sensu Rzeczywiście o to chodziło. Dzięki !!!

@Wredzia Nie sprawdzałem, bo nawet nie wiedziałem, że jest taki program, ale może wypróbuję go w przyszłości. Ten program jest płatny czy darmowy ? Jest do pobrania na stronie producenta, tzn. Cruciala ?

Darmowy program.

To Crucial go wydaje dla swoich dysków. Oprócz SMART ma update firmware i sporo innych funkcji.
Ostrzegam, nie rozumiemy funkcji to napierw czytamy a potem klikamy. :slight_smile:

No i czytamy ze zrozumieniem. Bo czasem jest napisane 1% zużycia dysku a przy innym może być 1% procent życia zostało.

Bez problemu u mnie też działał z 2 serwerowymi WD i właśnie dzięki niemu dowiedziałem się, że jeden niedomaga a inne programy nie zwracały na to uwagi.

1 polubienie

Ciekawe czy ruszy z moim PNY, bo się ostatnio okazało, że NUC z HP ma też jakiegoś Microna/Cruciala wciśniętego (więc powinien ruszyć od ręki na NUC-u).

Ja jestem bardziej ciekaw czy mu na tym przenośnym Crucialu ruszy ?
Bo znalazłem jakiś zapomniany nowy Samsung EVO 870 i wsadziłem do obudowy NATEC (ma kontroler Cruciala). Ale nie poszło a długo trwało zanim odpaliło.

Na razie nie mam chęci dochodzić czy nie lubi się z Samsungiem a może ten kontroler w NATEC nie potrafi. A odczytać z obudowy chipa to nawet na macro masakra.

@Wredzia Crucial Storage Executive u mnie ruszył na tym Crucial X8 4TB. Linki do screen’ów poniżej.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.