Jak odczytać listę Ilist C# + problem DBNull

Witam,

mam problem - posiadam taki oto kod :

public IList znajdz_nazwisko(string nazwisko)

        {

            var nazwiska = from osoba in baza.Pracownicy where osoba.IsnazwiskoNull() != true where osoba.nazwisko.StartsWith(nazwisko) select osoba;

            if (nazwiska.Any())

            {


                IListSource lista;

                lista = nazwiska.CopyToDataTable();

                return lista.GetList();


            }

            else return null;

        }

Inaczej mówiąc pobieram sobie z bazy danych imiona i nazwiska pracowników - wszystkie dane (baza.Pracownicy to mój Dataset) i zapisuje to wszystko w liście IList. W jaki sposób teraz odwołać się do konkretnego pola np. imię pracownika tzn. IList lista = znajdz_nazwisko(“Kowalski”); i teraz mogę podać index tzn. lista[2], ale czy można zrobić coś abym uzyskał konkretne pole tzn. lista[“imie”] ? Jeżeli na powyższe pytanie będą problemy z odpowiedzią to mam jeszcze inne :wink: Czy mogę od razu otrzymać listę typu Baza_z_relacjamiDataSet.PracownicyRow ?? Jeżeli tak to jak ją uzyskać w ten sposób, aby pozbyć się wartości DBNull. Mogę taką listę zrobić w ten sposób :

public IList znajdz_nazwisko(string nazwisko)

        {

            var nazwiska = from osoba in baza.Pracownicy where osoba.IsnazwiskoNull() != true where osoba.nazwisko.StartsWith(nazwisko) select osoba;

            if (nazwiska.Any())

            {


                List lista;

                lista = nazwiska.ToList();

                return lista;

            }

            else return null;


        }

Ale w ten sposób wywali mi błędy, jeżeli jakieś pole w bazie danych nie będzie określone tzn. będzie miało wartość DBNull. Może jakoś zapytanie do bazy można skonstruować inaczej, aby wartości DBNull były zastępowane domyślnymi wartościami, albo nie brane pod uwagę … ? W przypadku korzystania z IListSource (ten przykład u góry) dzieje się to automagicznie :stuck_out_tongue: tzn. tam pomimo tego, że nie mam określonej jakieś wartości to błędu DBNull nie mam …

Proszę o pomoc - z góry dziękuję :slight_smile: