Jak odczytać ntfs pod Ubuntu?

Siemka. Jest taka akcja :stuck_out_tongue:

Chodzi o to ze nie moge dostać się do Windowsa. Zrobiłbym formatke ale na C mam coś ważnego. Zainstalowałem Ubuntu, i licze że jest sposób na dostanie się do NTFS z Linuksa… Jeszcze jedno: jakby ktoś mi tłumaczył, to prosze bardzo dokładnie…ja 1 raz na linuksie… Nawet zainstalować programu nie umiem…co dopiero jakieś konsole, rooty i inne takie-prosze bardzo szczegółowy opis, no i jak najszybciej bo chce zrobić formata bo dużo pracy mnie czeka, niestety na Linuksie jej nie moge wykonać…

Bless

W Przewodniku Ubuntu jest to dość ładnie opisane.

Wpisanie w Google frazy linux+ntfs też przyniesie odpowiedź.

sudo apt-get install ntfs-3g

lub google : ntfs-3g

U mnie jest:

# /dev/sda2

UUID=229C970A9C96D81D /media/sda2 ntfs-3g defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0 1

# /dev/sda8

UUID=D468CDC9C2D02D76 /media/sda8 ntfs-3g defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0 1

Czyli po instalacja ntfs-3g dajesz:

sudo gedit /etc/fstab i wpisy przy patrycjach NTFS z ntfs zmieniasz na ntfs-3g

/media/sda8

to jest miejsce gdzie partycja zostanie zamontowana, czyli mowiac inaczej gdzie bedzie dostepna. Najlepiej zostaw , nie zmieniajac:)

ntfs-3g jest niestabilny, jeśli potrzebujesz tylko odczytu z partycji, to proponuje skorzystac z ktoregos howto na forum.ubuntu.

http://hedera.linuxnews.pl/_news/2007/0 … /4325.html

Mała propozycja: najpierw sprawdź czy to co mówisz jest prawdą, a dopiero wtedy pisz na forum…

Jeśli być chiał wiedzieć, to wielu moich znajomych ma z nim problemy - i zapis nie chodzi. Dlatego nie polecam.

A ja jakoś nigdy nie miałem z nim problemu. Działał bez problemu pod Ubuntu, FC6 oraz cały czas działa pod Slackware.

Przecież nie u każdego musi nie działać :slight_smile: Ciesze się, że Tobie działa, ale u niektórych jest inaczej :slight_smile:

bzdura. na obecnym etapie nie ma praktycznie prawa nie działać.

może się nie umie poprawnie podmontować partycji?

:lol:

Dobra-już mi się udało :slight_smile: Dzięki za pomoc… :wink: