Jak odinstalować, usunąć Ubuntu obok Windowsa 7?


(Tojuzkoniecc) #1

Na netbooku mam dwa systemy operacyjne: 7 i ubuntu. Z Ubuntu chcę zrezygnować. Między innymi zwiększa to czas ładowania się systemu (trzeba wybrać system). Z Ubuntu na tym systemie nie korzystam.

Czy wystarczy wywalić te pliki Ubuntu z dysku i wszystko będzie okey? Czy trzeba zrobić coś jeszcze np. odznaczyć partycje, że już tam nie jest OS?


(system) #2

Jeżeli ci nie zależy na tym miejscu, które zajmuje ubuntu po prostu dajesz Uruchom albo klawisz Windows+R, wpisujesz msconfig, zakładka bootowanie i tam usuwasz wpis z ubuntu. Jeżeli chcesz całkowicie usunąć pliki z ubuntu musisz użyczyć jakiegoś Menadżera partycji bootowanego z płytki i tym programem usunąć całe Ubuntu, a następnie zrobić tak jak pisałem wyżej.


(Tojuzkoniecc) #3

Dz za odpowiedź, ale chyba nie wszystko się zgadza.

Na innym laptopie mam zainstalowane: 7 i 8 i Ubuntu. Tak jak powiedziałeś przez msconfig to nie ma tam pliku Ubuntu. Jest tylko 7 i 8.

edit:

EasyBCD rozwiązał problem. Usunąłem bootloader


(Pablo_Wawa) #4

Dokładnie. Ponieważ najpierw bootował boot loader Ubuntu, nie było widać jego wpisów pod Windows.

Teraz możesz wywalić partycje po Ubuntu.


(-Łukasz-) #5

W sumie zawsze mogłeś ustawić, aby to Windows bootował pierwszy i np. po 2 sekundach. Te wydłużenie czasu byłoby wtedy mało zauważalne. Są do tego graficzne narzędzia.


(Tojuzkoniecc) #6

Tak miałem,że Windows ładował się pierwszy, ale nawet na bardzo słabym netbooku czas ładowania jest dość długi i każda sekunda cenna.


(Pablo_Wawa) #7

Jak możesz, to nie wyłączaj netbooka, ale go hibernuj. Oczywiście musisz go mieć “pod prądem” wtedy.


(Tojuzkoniecc) #8

?? Możesz to rozwinąć? :o


(Pablo_Wawa) #9

Miałem na myśli to, że zamiast wieczorem zamykać system Windows możesz wprowadzić komputer w stan hibernacji, wtedy zawartość pamięci RAM zostanie zgrana do pliku na dysku i komputer zostanie wyłączony. Rano podczas włączania komputera system odtworzy zapisany stan pamięci i odbędzie się to znacznie szybciej niż sam start całego systemu, a dodatkowo będziesz miał otwarte/uruchomione używane przez Ciebie programy.

Dodatkowo, jeśli często robisz przerwy w pracy i odchodzisz od komputera, możesz go usypiać, przez co praca na baterii będzie dłuższa, ale trzeba zadbać, by akumulatorowi starczyło energii (ew. podłączyć ładowarkę).


(roobal) #10

Tu masz szczegółowy opis usuwania Linuksa http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Jak- … 31953.html

W przypadku hibernacji urządzenie nie musi być podłączone do prądu, w przypadku usypiania już tak.

Wszystko właściwie zależy raczej od sprzętu, na moim laptopie system wybudza się z hibernacji tak samo długo jak przy normalnym rozruchu, dotyczy to zarówno Windowsa, jak i Linuksa. Za to zaletą hibernacji jest to, że system uruchamia się w takim stanie, w jakim został wyłączony. Chociaż i bez hibernacji można się obyć Gnome czy KDE mają możliwość zapisywania sesji podczas wyłączania systemu, co prawda to nie to samo, ale też przydatne rozwiązanie.