Jak odmierzyć 1 cm na zdjęciu?

Za pomocą Paint, wstawiam datę na zdjęciu w lewym górnym lub dolnym rogu albo prawym (obojętnie).

Podczas wywołania takiego zdjęcia w standardowych wymiarach 10x15, ‘‘maszyna’’ automatycznie obcina zdjęcie do owych standardowych wymiarów 10x15 cm, mimo że dane zdjecie ma trochę wiecej cm: 16,93 cm i 12,70 cm, a jak obcina to i obcina wstawioną datę - jeżeli ją mam umieszczoną za bardzo w rogu.

Więc pytam czy można jakoś odmierzyć ten 1 cm w danym rogu zdjęcia :?:

P.s.

Mam jeszcze IrfanView.

zobacz tu: viewtopic.php?f=6&t=311291

może łatwiej będzie je wykadrować do formatu 3:2

:smiley: w pancie 40 pikseli to 1 cm, ale naprawdę nie mecz się w tym programie … ssij GIMP’a http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … GIMP+2.6.5 a IfranView to przeglądarka plików graficznych tylko

40 px - dla foto 96dpi to 1,11cm przy zaokrągleniu cala do 2,5cm

a jesli foto ma 72dpi to 40px to już ok 1,38cm

nie wiem jak w irfan, ale ja uzywam XnView i tam można zmienić jednostki na centymetry

skrzek , no dobra, ale jak zrobię kadrowanie danej fotki to potem w zakładzie fotograficznym ‘‘maszyna’’ mi automatycznie nie obetnie zdjęcia :?:

jesli zrobisz kadrowanie dobrze 2:3 dla formatu 10x15 to nie ruszy zdjęcia lub obetnie tylko mały kawałek żeby nie było sladu końca zdjęcia,

poza tym w wielu zakładach można wybrać obcję nie obcinania (właśnie mi się przypomniało :wink: i wtedy zdjęcie jest całe (lekko zmniejszone a z prawej i lewej są białe pasy takiej wielkości by otrzymać całe zdjęcie na wybranym formacie papieru