Jak odzyskać dane z dysku lub jak go obudzić

Nagle, z niewiadomych przyczyn coś zaczęło sie dziać z dyskiem twardym. W windows 2k drugi podłączony do komputera dysk twardy otwierał sie bez problemów ale wczoraj próbując w “moim komputerze” otworzyć go okno “mojego komputera” zawiesiło sie, a gdy sie odwiesiło zostałem poinformowany że dysk jest nie sformatowany. Na dysku tamtym mam zainstalowanego windowsa drugiego i próbując potem bootować z niego- po uruchomieniu komputera pisze że jest błąd dysku i ma zły format. Na innym komputerze jest to samo. Mam tam cenne dane, co moge zrobić by je odzyskać? Może są jakieś programy które z poziomu windowsa mogłyby odzyskać dane z tego dysku?. Dysk jest wykrywalny w windowsie ale nie można go odczytać. Wcześniej wszystko działało poprawnie, problemy zaczęły sie gdy przełączyłem kontroler usb na inne pci i przełączyłem zworki dysków by bootować drugiego windowsa, ale zawsze gdy przełączałem - było wszystko ok.

Spróbuj je odzyskać: viewtopic.php?f=7&t=78136

Testdisk

Instrukcja do testdiska po polsku

Instrukcja do Testdisk po angielsku

adam749, nie skasowałem danych, dysk po prostu nie jest czytelny i już naciskając na ikonke dysku eksplorator sie zawiesza. A później pyta sie czy sformatować. Jest to dysk podpięty jako slave obok mastera, z którego normalnie bootuję windowsa xp.

Sorry że post pod postem ale nie chciałem nowego tematu robić.

Spróbowałem najpierw PC inspector i otworzył dysk ale nie było katalogu “document and settings” a tam miałem wszystkie pliki potrzebne. Dysk jest rozpoznawalny przez mój bios, u kolegi w biosie nazwa dysku- jakieś krzaczki były. Po naciśnięciu na dysk w eksploratorze windows okno zawiesza sie a po 3 minutach myślenia informuje mnie że dysk nie jest sformatowany i czy sformatować. Dysk ma 8gb, rzeczywista wielkość to ponad 7- zawsze jest mniej niż podają.

Pobrałem TestDiska i nie wiem co dalej (bo boje sie że zrobie źle i wszystko przepadnie):

33862048.bmp

Robie tak:

create wybieram dysk intel (domyślnie tak jest ustawione więc nie wiem, chyba tak ma być) analyse

pokazuje sie informacja:

Current partition structure:

partition start end size in sector

1* FAT32 LBA 0 1 1 1026 254 63 16498692 [NO NAME]

robie “quick search” później:

Should TestDisk search for partition created under Vista ? [Y/N]

i wpisuje “N” bo nie mam visty. później:

Disk /dev/sdb - 8447 MB / 8056 MiB - CHS 1027 255 63

partition start end size in sectors

* FAT32 LBA 0 1 1 1026 254 63 16498692 [NO NAME]

NACISKAM ENTER i dalej nie wiem ;/

Robie deep search i nie znajduje plików jak wybiore by pokazało, pokazuje jeszcze mniej niż pc inspector. I nie ma wyboru ponownego szukania “search!”.