Jak odzyskać partycję ext3?

Witam

Mam dysk 40 gb i 30 gb poświeciłem na partycję ext3 na której miałem zainstalowanego linuksa zaś w extended miałem swap oraz druga partycję ext3. Wczoraj chciałem wypróbować dystrybucję chakra(już raz ją instalowałem i nie wynikły problemy więc chciałem jeszcze raz spróbować) i zainstalowałem ją na drugiej partycji ext3(ma 8 gb). Przypadkiem po isntalacji zajzrałem do gparted i zobaczyłem że ejst tylko jedna partycja ext3 ta z charką w extended a ta druga co miała 30 gb i były na niej dane(dosyc ważne) zmieniła się w swap. Podczas instalacji sprawdzałem partycje do sformatowania itp. Patrząc na tematy zazwyczaj użytkownicy chca odzyskać partycje ntfs daltego co polecacie mi zrobić w tkaiej sytuacji(jak odzyskać tę partycję z 30 gb która zmieniła się w swap) ?

Spróbuj tego (testdisk):

http://www.sysresccd.org/Main_Page

Próbowałem tesdiskiem ale zdaje się że nie da rady… Szkoda

Zainstalowałem nawet windowsa by spróbować coś odzyskać ale programy te radziły sobie dobrze z odzyskiwaniem ntfs.

Użyłeś LiveCD? Najlepszym wyjściem było odłączyć dysk i podłączyć pod inny komputer. Testdisk obsługuje bardzo dużo typów partycji, do odzyskiwania plików użyć PhotoRec:

http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec

http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step

Możnabył spróbować (spod Windows):

http://www.data-recovery-software.net/L … very.shtml

musisz poszukać czegoś, co potrafi skonwertować file system bez formatowania.

W Windowsie jest wbudowane narzędzie które przemienia fat32 w NTFS, linux opensource, powinieneś znaleść sporo narzędzi.

Po pierwsze nie file system tylko system plików. Po drugie kompletnie nie rozumiem, o co Ci chodzi. Jaki system plików miałby niby konwertować i po co? Przecież chodzi mu o odzyskanie utraconych danych…

po piersze podalem celowo po english, abys sobie wklepał w przeglądarke i znalazł rozwiązanie, jeżeli nie rozumiesz o co chodzi, to znaczy ze nie szukałeś, dane są na dysku, tyle ze straciles partycję, jak skonwertujesz to miejsce spowrotem do ext3 - pomoże.

Ale już mnie zraziłeś, radź sobie sam na buntu :slight_smile:

Spójrz sobie kolego na autora tematu. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale to nie ja. Ja nie mam problemów z Ubuntu. I nie opowiadaj, proszę, że można sobie partycję swap skonwertować do ext3, bo jest to oczywiście niemożliwe (pomijając fakt, że bez sensu). Dawno lepszej bajki nie słyszałem…

Próbowałeś mountować tą partycję z wymuszonym systemem plików ext3? (opcja -t ext3)

Możesz spróbować http://restore-ext3-partition.qarchive.org/

Niektóre programy są freeware i wyglądają obiecująco… :slight_smile:

a słyszałes bajki, ze jak masz ext3, sformatujesz na swap, ale nic na nim nie zapiszesz, nawet jak sformatujesz na nfts, albo utracisz tebele dysku, i potem zrobisz sobie poprzedni FS, da się odzyskac dane na tej partycji zapisane? Siedz na ubuntu i cisza!

Wybacz bezpośredniość, ale czy Ty masz mnie za idiotę? Potrafię posługiwać się fsck. Nie zmienia to faktu, że taka naprawa nie ma z konwersją nic wspólnego.

Po pierwsze nie używam Ubuntu i w najbliższym czasie nie zamierzam, a po drugie nie masz wystarczających kompetencji, żeby mnie tu uciszać, więc, proszę, daruj sobie takie uwagi.