Jak ograniczyć uprawnienia w smartfonie?


(Masaj) #1

Witam,

pare aplikacji w telefonie ma za dzue uprawnienia i chcialbym je jakos ograniczyc, zablokowac, wyedytowac - w jaki sposob to mozna by bylo zrobic w androidzie 2.3.5 .

Mozna by bylo zastosowac ktoras z apk, albo zmodyfikowac pliki w androidzie -android manifest.xml/permission , zastosowac jakis firewall, roota, czy inny sposób.

Uprawnienia

Ta aplikacja ma dostęp do tych elementów:


  Połączenia sieciowe

  pełny dostęp do sieci

  Pozwala aplikacji na tworzenie gniazd sieciowych i używanie niestandardowych protokołów sieciowych. Przeglądarka i inne aplikacje zapewniają metody wysyłania danych do internetu, więc w ich przypadku to uprawnienie nie jest potrzebne.

  parowanie z urządzeniami Bluetooth

  Pozwala aplikacji na wyświetlanie konfiguracji Bluetooth tabletu oraz na nawiązywanie i akceptowanie połączeń ze sparowanymi urządzeniami. Pozwala aplikacji na wyświetlanie konfiguracji Bluetooth telefonu oraz na nawiązywanie i akceptowanie połączeń ze sparowanymi urządzeniami.

  kontrolowanie łączności Near Field Communication

  Zezwala aplikacji na komunikowanie się z tagami, kartami i czytnikami :evil: NFC (Near Field Communication).

  Twoje informacje osobiste

  odczyt wrażliwych danych dziennika

  Zezwala aplikacji na odczyt różnych plików dzienników systemowych. Dzięki temu może ona uzyskać ogólne informacje na temat korzystania z tabletu, co potencjalnie może obejmować również informacje prywatne lub osobiste. Zezwala aplikacji na odczyt różnych plików dzienników systemowych. Dzięki temu może ona uzyskać ogólne informacje na temat korzystania z telefonu, co potencjalnie może obejmować również informacje prywatne lub osobiste.

  odczytywanie kontaktów

  Pozwala aplikacji na odczytywanie danych o kontaktach zapisanych na tablecie, w tym częstości nawiązywania połączeń oraz komunikowania się (przez e-maile lub w inny sposób) z konkretnymi kontaktami. To uprawnienie zezwala aplikacjom na zapisywanie danych kontaktowych. Złośliwe aplikacje mogą udostępniać je bez Twojej wiedzy.[u] Pozwala aplikacji na odczytywanie danych o kontaktach zapisanych na telefonie, w tym częstości nawiązywania połączeń oraz komunikowania się (przez e-mail lub w inny sposób) z konkretnymi kontaktami. To uprawnienie zezwala aplikacjom na zapisywanie danych kontaktowych. Złośliwe aplikacje mogą udostępniać te dane bez Twojej wiedzy.

  Połączenia telefoniczne

  odczytywanie stanu i informacji o telefonie

  Pozwala aplikacji na dostęp do funkcji telefonicznych urządzenia. Aplikacja z tym uprawnieniem może odczytać numer telefonu i identyfikator urządzenia, sprawdzić, czy połączenie jest aktywne, oraz poznać numer, z którym jest nawiązane połączenie.[/u]

  Pamięć

  modyfikowanie lub usuwanie zawartości pamięci USB modyfikowanie lub usuwanie zawartości karty SD

  Zezwala aplikacji na zapis w pamięci USB. Zezwala aplikacji na zapis na karcie SD.

  Narzędzia systemowe

  zapobieganie przechodzeniu tabletu w tryb uśpienia zapobieganie przechodzeniu telefonu w tryb uśpienia

  Zezwala aplikacji na zapobieganie przechodzeniu tabletu w tryb uśpienia. Zezwala aplikacji na zapobieganie przechodzeniu telefonu w tryb uśpienia.

  zmienianie połączeń sieciowych

  Zezwala aplikacji na zmianę stanu łączności sieciowej.

  łączenie się i rozłączanie z siecią Wi-Fi

  Pozwala aplikacji na nawiązywanie i kończenie połączeń z punktami dostępowymi Wi-Fi oraz na zmienianie konfiguracji sieci Wi-Fi na urządzeniu.

  zezwolenie na odbiór grupowych połączeń Wi-Fi

  [u] Pozwala aplikacji na odbieranie pakietów skierowanych nie tylko do Twojego tabletu, ale też do wszystkich urządzeń w sieci Wi-Fi korzystających z adresów grupowych. Powoduje większe zapotrzebowanie na energię niż w trybie niegrupowym. Pozwala aplikacji na odbieranie pakietów skierowanych nie tylko do Twojego telefonu, ale też do wszystkich urządzeń w sieci Wi-Fi korzystających z adresów grupowych. Powoduje większe zapotrzebowanie na energię niż w trybie niegrupowym.[/u]

  dostęp do systemu plików w pamięci USB dostępu do systemu plików na karcie SD

  Zezwala aplikacji na podłączanie i odłączanie systemów plików pamięci wymiennych.

  pobieranie uruchomionych aplikacji

  Pozwala aplikacji na pobieranie informacji o aktualnie i niedawno działających zadaniach. Dzięki temu aplikacja może sprawdzić, które aplikacje są używane na urządzeniu.

  dostęp do ustawień Bluetooth

  Zezwala aplikacji na konfigurowanie lokalnego tabletu z funkcją Bluetooth oraz na wykrywanie urządzeń zdalnych i tworzenie powiązań z nimi. Zezwala aplikacji na konfigurowanie lokalnego telefonu z funkcją Bluetooth oraz na wykrywanie urządzeń zdalnych i tworzenie powiązań z nimi.

  modyfikowanie ustawień systemu

  Zezwala aplikacji na zmienianie ustawień systemu. Złośliwe aplikacje mogą uszkodzić konfigurację systemu.


Ukryj


  Twoje konta

  znajdowanie kont na urządzeniu

  Pozwala aplikacji na pobieranie listy kont skonfigurowanych na tablecie. Może to obejmować dowolne konta utworzone przez zainstalowane aplikacje. Pozwala aplikacji na pobieranie listy kont skonfigurowanych na telefonie. Może to obejmować dowolne konta utworzone przez zainstalowane aplikacje.

  Połączenia sieciowe

  wyświetlanie połączeń sieciowych

  Pozwala aplikacji na dostęp do informacji o połączeniach sieciowych – np. o dostępnych i połączonych sieciach.

  wyświetlanie połączeń Wi-Fi

  Pozwala aplikacji na dostęp do informacji o połączeniach Wi-Fi – np. na sprawdzenie, czy obsługa Wi-Fi jest włączona, oraz odczytanie nazw połączonych urządzeń Wi-Fi.

  odbieranie danych z internetu

  Zezwala aplikacjom na akceptowanie wiadomości z chmury wysyłanych przez odpowiednią usługę. Korzystanie z tej usługi wymaga transmisji danych. Złośliwe aplikacje mogą pobierać nadmierną ilość danych.

  Narzędzia systemowe

  ustawianie tapety

  Zezwala aplikacji na ustawianie tapety systemu.

  uruchamianie podczas włączania urządzenia

  Zezwala aplikacji na uruchamianie się natychmiast po zakończeniu rozruchu systemu. Może to spowodować wydłużenie czasu uruchamiania tabletu oraz spowolnienie jego pracy przez zawsze działającą aplikację. Zezwala aplikacji na uruchamianie się natychmiast po zakończeniu rozruchu systemu. Może to spowodować wydłużenie czasu uruchamiania telefonu oraz spowolnienie jego pracy przez zawsze działającą aplikację.

  Domyślne

  testowanie dostępu do magazynu chronionego testowanie dostępu do magazynu chronionego

  Pozwala aplikacji na testowanie uprawnienia do pamięci USB, które w przyszłości będzie dostępne na urządzeniach. Pozwala aplikacji na testowanie uprawnienia do karty SD, które w przyszłości będzie dostępne na urządzeniach.

  odczytywanie rejestru połączeń

  [u]Pozwala aplikacji na odczytywanie rejestru połączeń na tablecie, w tym danych o połączeniach przychodzących i wychodzących. To uprawnienie zezwala aplikacjom na zapisywanie danych rejestru połączeń. Złośliwe aplikacje mogą udostępniać je bez Twojej wiedzy. Pozwala aplikacji na odczytywanie rejestru połączeń na telefonie, w tym danych o połączeniach przychodzących i wychodzących. To uprawnienie zezwala aplikacjom na zapisywanie danych rejestru połączeń. Złośliwe aplikacje mogą udostępniać je bez Twojej wiedzy[/u].

(darekols) #2

W Google Play można znaleźć aplikacje blokujące uprawnienia innych aplikacji. Wymagają one najczęściej prawa roota.

Przykładowo:

:arrow: Permission Denied

:arrow: Privacy Blocker

:arrow: Privacy Guard (ten jest darmowy)


(Masaj) #3

sorry ale to co dales to prawie same smieci (bez Permission Denied, ktory jednak wymaga roota, ktorego nie mam, nie idzie go zrobic po nie dzila zaden sposob na tel) , chodzi mi raczej o faktyczne realne zablokowanie wybranych uprawnien , moze modyfikcja plikow w androidzie , albo software ?


(Agatonster) #4

Masaj ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu dokonania zaleconej korekty proszę skorzystać z przycisku Edytuj przy swoich postach.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.


(ra-v) #5

Jeśli aplikacja przykładowo wymaga dostępu do internetu, to bez tego MOŻE nie odpalić. Tak samo MOŻE wygląðać sprawa z dostępem do pamięci USB itd.

Tak więc takich aplikacji blokujących nie ma sensu szukać, bo sobie możesz upośledzić funkcjonalność telefonu i zwiększyć zasobożerność i tym samym prądożerność.


(Wajdzik) #6

Bez roota nic nie zdziałasz w tej kwestii i koniec pieśni. Jaki telefon? BO cięzko mi uwierzyć w brak możliwości roota.


(Masaj) #7

OK ale wytłumacz mi to do czego jest potrzebne:

Do czego to jest potrzebne jak nie do szpiegowania użytkownika?

Tel HTC DHD Android 2.3.5 . 3.12.405.1 , próbowałem aahk i wszelkich innych sposobów i lipa.


(ra-v) #8

Szpiegowanie to wydobywanie informacji o użytkowniku bez jego wiedzy, a tego ww. program nie robi.

Program informuje Cię o tym co może robić z Twoimi danym, abyś podjął decyzję czy to coś instalować albo nie instalować. Szczególowe informacje masz na www w polityce bezpieczeństwa czy regulaminie instalowanych aplikacji.

Jeśli się nie zgadzasz na udostępnianie tych 3 informacji to jej nie instaluj, a poszukaj innej z ponad pół miliona dostępnych w Google Play.


(Wajdzik) #9

Powiedz może lepiej co instalujesz, bo jeśli to jest dialer, albo launcher to na pewno będzie takie wymagania mieć. Jeśli bardzo CI zależy na prywatności to kup coś z Windowsem, bo tam aplikacje mają dużo mniejsze prawa i działają tzw. sandboxie.


(Masaj) #10

file expert 5.0.5 pro na androida 2.3.5 .

czyli moze wyslac je wszedzie gdzie bedzie chcial, a ja jesli chce uzywac tej apk muszę sie na to zgodzic, chyba moge to jakos zablokowac, ograniczyc uprawnienia nadane tej apk?

Jest jakiś sposób?


(ra-v) #11

Może używać do celów takich jakie są napisane w regulaminie czy polityce bezpieczeństwa.

Mam wrażenie że chcesz zablokować dostęp do internetu w przeglądarce internetowej, to już jakiś obłęd albo nonsens.


(system) #12

Avast +ZDBOX


(Wajdzik) #13

Instalujesz kombajn który ma możliwość insterakcji praktycznie z wszystkim w telefonie i dziwisz się, że musisz wyrazić zgodę na wiele rzeczy?

W takim razie polecam jeszcze instalację opery i zablokowanie w niej internetu, jakąś nawigację i blokadę w niej dostępu do GPSa, oraz GoSMS i zablokowanie dostępu do SMSów i kontaków.