Jak oni to zrobili?

Właśnie obejrzałem tenfilmik i jestem ciekaw jak oni to zrobili, wie ktoś??

Virusbb podstawy fizyki :stuck_out_tongue:

Sorra ale jestem dopiero 1gim:DD

Poza tym nie wiem co oni tam wsypywali bo widziałem jak coś wsypywali:D

Chodzi o reakcję chemiczną jaka zachodzi po połączeniu dwóch związków chemicznych, w wyniku, której wydzielany jest gaz.

Cały widz polega na tym, że ciśnienie jakie się wytwarza nie ma ujścia - zakręcona butelka. W momencie silnego bodźca - uderzenie, energia zgromadzona w butelce znajduje ujście. Ciśnienie w butelce i na zewnątrz zostaje wyrównane (stan równowagi).

A co oni tam wsypali - nie wiem, podobny efekt można uzyskac używając karbidu. NIE BAWIć SIę - DUżE ZAGROżENIE żYCIA (eh… czasy młodości)

Mentosy ;]

nie mentosy, ale dwutlenek węgla w stanie stałym (pot. suchy lód), jak zresztą wyżej jest napisane

tak samo można zrobić z octem i wodą sodową.

heh skąd ja to znam, bawiliśmy się tym jakieś 2 miesiące temu :lol: Użyliśmy do tego mentosów i Coca-Coli (takiej taniej za 80gr :rotfl: ) i nawet latało, ale nie tak jak na filmie :wink:

Fajna zabawa ale może być niebezpieczna ;]

a mogą być takie mentosy? i ile wsypać ? http://www.mentomusic.com/images/mentos%20mints2.jpg

Te są najlepsze. :ok:

A to już od Ciebie zależy.

Zależy jaki efekt chcesz uzyskać. :lol:

Owiń w warstwę papieru, to wybuch się opóźni. Jeśli wrzucisz od razu to nie zdążysz zakręcić i cała pepsi wyleci na zewnątrz. Po chwili pepsi przesiąknie przez papier i będzie BOOM !!

od kiedy to podstawą fizyki jest chemia:) ale racja z karbidem nie warto

massa_1 a czy jedno z drugim nie ma związku ??

(Masz rację, może niefortunnie to napisałem, powinienem napisać fizyki i chemi).

Reakcja chemiczna to jedna strona medalu, a fizyka drugą :slight_smile:

W wypadku reakcji chemicznej, jaka zachodzi między suchym lodem (zestalony CO2 - jak zauważyli niektórzy, ja nie :-P) a płynem, wydziela się gaz. Jako, że jest to reackja endotermiczna następuje ochłodzenie płynu, jak i ścianek ograniczających - w tym przypadku butelki. W wyniku tego procesu następuje ochłodzenie i zmiana właściwości ścianek butelki (podobnie, jak można złamać/odkształcić ręcznie metalowy płaskownik - oczywiście dość cienki w wyniku działania bardzo niskiej temperatury). W wyniku tego, następuje zmiana ich właściwości i wystarczy impuls fizyczny (rzut o glebę) i mamy efekt jak na filmie.

Zjawisko odrzutu pokazane na filmie to z kolei efekt nasycenia roztworu CO2. W wyniku nasycenia roztworu nadmiar CO2 kumuluje sie w postaci gazowej i zostaje wytrzone nadciśnienie. W momecie uwolnienia (odkręcenie nakrętki) ciśnienie w butelce dąży do wyrównania z ciśnieniem panującym na zewnątrz - w efekcie tego, otrzymujemy zjawisko odrzutu - a to, jak się nie mylę, to działka fizyki (silniki odrzutowe).

Dziękuję za uwagę jak i userowi Stary Dziad

:slight_smile:

tak ma oczywiscie :slight_smile:

nawet w tym przypadku przyczynowo skutkowy RACJA

wybacz ale nie mogłem sie powstrzymać :slight_smile:

pozdrawiam