Jak opanować programowanie stron www?


(Progrot) #1

Witam.

Robię szablony na allegro i kolega programuje.

Teraz zerwałem kontakt z nim i nie umiem programować .....

Chciałbym się nauczyć i teraz tak :

-jaki program ?

-jak szybko opanować język HTML

??

Proszę o pomoc !!


(Jefus) #2

http://www.kurshtml.edu.pl/

i jedziesz z HTML.

po HTML naucz się CSS i sam poskładasz szablon strony.

Program? tzn. edytor w którym chciałbyś pisać?

polecam Notepad++ na początek będzie b. dobry


(Drobok) #3

Stron się nie programuje.

-program dowolny

-wykuj komendy, a potem praktyka (jak nie wykujesz wyjdzie wolniej)


(Xenvl) #4

Nie wykuwaj żadnych komend, szukaj wszystkiego na bieżąco na stronie kurshtml.edu.pl albo podejmij współpracę z kimś, kto ogarnia kodowanie - np. ze mną :slight_smile: Jak robisz dobrą grafikę na strony to może się nam opłacić.


(Jefus) #5

także odradzam kucie komend, oczywiście absolutne podstawy należałoby pamiętać, jednak cała reszta jest w necie i od tego go mamy, aby sprawdzić jak czegoś potrzebujemy lub nie jesteśmy pewni.

Najważniejsze aby rozumieć i myśleć nad tym, co robimy.


(manieKMP) #6

A niby w jaki to sposób miałby czegokolwiek szukać, skoro bez jakiejkolwiek wiedzy w danym temacie nie będzie nawet wiedział od czego rozpocząć to szukanie… tym bardziej, że przeważnie robi się to w zagranicznych czeluściach sieci.

Zachęcasz autora wątku do łowienia rybek wędką bez haczyka lub chcesz mu te rybki ufundować za odpowiednią prowizją? :wink:


(scripter1) #7

W przypadku czystego HTMLa (język opisowy) to to piszesz poprawnie ale teraz HTMLa używa się w połączeniu z JavaScript (język programowania) jak również piszę się strony w PHP (język programowania) w którym się używa HTMLa i często JS.

Podstawowych komend (a poprawniej pisząc podstawowych znaczników HTMLa) i ogólnych podstaw składni tego języka wraz z opisem dobrych praktyk webmasterskich trzeba się wykuć i do tego są pomocne kursy.

Resztę składni języka dobry edytor (oczywiście w sensie program) sam podpowie (dobre programy mają bazę podstawowych znaczników i funkcji które można bezpośrednio wstawić) a bardziej skomplikowane funkcje to się już samemu wyszukuje w necie.

Co do programu zdecydowanie odradzam edytory wizualne (tzw. WYSIWYG) w których przeciągasz w określone miejsce wybrane elementy, bardzo zaśmiecają one kod i uczą złych praktyk.

Profesjonaliści używają edytorów tekstowych i najlepiej od razu uczyć się na nich.

Ja osobiście używam edytora tekstowego phpDesigner (nazwa może brzmieć trochę myląco; jest wersja free i wersja płatna) który ma kolorowanie składni, podpowiadanie składni oraz podstawowe funkcje/znaczki gotowe do wstawienia różnych języków (HTML, JS, PHP, CSS i inne) i bardzo dobrze mi się w nim pisze/programuje strony.

Wielu webmasterów używa Nodepad++ ale mi nie pracuje się na nim zbyt wygodnie.

Dodane 08.03.2013 (Pt) 18:50

PS: Ja też piszę strony i jestem bardziej koderem, też myślę nad podjęciem współpracy z jakimś grafikiem. :wink:


(Pablo_Wawa) #8

@scripter1 - od kiedy phpDesigner ma jakaś wersję darmową? to jest płatny program, możesz go testować za darmo przez 21 dni (a potem usunąć).


(c7s) #9

Ja sam uczyłem się z kursem kurshtml.edu.pl i edytowałem szablony pobrane z sieci.

Dopiero później kupiłem książkę “Tworzenie stron WWW Praktyczny kurs” na helionie.

Co do programu to na początku używałem tylko notatnika, po czasie doceniłem kolorowanie składni, itp. Obecnie posiadam darmowego VS Express for Web od Microsoftu.

//

Do robienia szablonów na allegro wystarczy HTML i CSS, nawet nie trzeba znać wszystkich atrybutów, czy znaczników, bo edytor allegro niektóre blokuje.


(scripter1) #10

Pablo_Wawa , phpDesigner w wersji 2007 (personal) jest darmowy.

Znajdziesz ją tu (kliknij w Older downloads): http://www.mpsoftware.dk/downloads.php

Używam tego programu od lat i po dość długim używaniu tej starszej wersji zakupiłem licencję na wersje nowszą, cena nie jest wysoka.

Na początek jakiś darmowy program do nauki zdecydowanie wystarczy, jak już nabierze trochę wprawy to sam sobie wybierze jaki mu program najbardziej odpowiada (niektórzy nawet używają zwykłego systemowego notatnika ale strony tak pisane to masakra dla przeglądarki i dla odwiedzających).

Dodane 08.03.2013 (Pt) 19:30

Edytorów dla webmasterów jest sporo i nie wydaje mi się żeby któryś miał zdecydowaną przewagę nad innymi wię który się wybierze to kwestia tylko i wyłącznie gustu na którym się komuś wygodniej pracuje.

A nie zaśmieca on kodu, strony nim generowane nie mają problemów pod Firefoxem/Chrome/Operą?

Kiedyś używałem programu FrontPage od MS ale tylko pod IE było ok a pod innymi były problemy (głównie z obrazkami).

To prawda ale jak już się uczyć HTMLa to całego i nie ograniczać się tylko do robienia szablonów aukcji.


(Progrot) #11

Jaki program najlepszy ??


(c7s) #12

Nie, jestem z niego zadowolony i nie zauważyłem problemów, używam wersje z 2012 roku z numerkiem 11.

Jednak ma też swoje minusy, np. brak wsparcia dla PHP.

Oczywiście, zgadzam się.

A co do tego który najlepszy, to raczej odpowiedzi nie poznasz, bo każdy będzie polecał edytor który używa, bądź używał, a jest tyle tego, że nie sposób zliczyć.

Jednak w książkach i na kursach polecają Notepad++ dla początkujących. Ja go osobiście nie używałem nigdy, za to korzystałem też z kED i również spełniał swoją role.


(Progrot) #13

zainstalowałem Notepad++ v6.2.3 i teraz jadę z koksem ale nw od czego zacząć :stuck_out_tongue:

Dodane 09.03.2013 (So) 16:39

kto mnie nauczy języka HTML i CSS by samemu robić stronę internetową od zera !!

Zapłacę ?


(Drobok) #14

Rzuć sobie jakiś cel i zacznij pracować nad tym. Zacznij od http://www.w3schools.com/html/html_examples.asp

Tam masz przykłady.

Na początek, przeczytaj sobie o znaczniku head (tam trzeba znać wszystko, bo jednak się przydaje, jednak tego dużo nie ma). Potem co to jest body / div / img / a / span. Więcej ci do życia nie potrzebne (na początek). W CSS interesuje cie margin / padding / width / height / position / float / color / background (z wszystkimi atrybutami). Jak chcesz uzyskać określony efekt, otwierasz sobie źródło strony go zawierający / szukasz w google. Ew na końcu pytasz na forum.

Jak już wiesz co jest co z tych powyższych. Strona to prostokąt, zbudowana jest z prostokątów, a prostokąt do div, nadawszy mu szerokość możesz go wyśrodkować. Kwadraty możesz sobie podkładać jeden do drugiego, układać jeden koło drugiego (float). Poza tym możesz im nadawać powyższe atrybuty.

Znając w/w wiedzę już coś napiszesz. Potem w3c validator i poprawiasz co napisałeś źle. Musisz sobie określić standard w jakim piszesz (html5 jest stosunkowo prosty, ma podstawowe tagi bez dużej ilości kodu, ale są problemy z zgodnością). Płatne kursy nie ustępują tym darmowym.


(cinkibolek) #15

Ja jak zaczynałem to sam próbowałem robić stronki, szło opornie na początku ale zawzięty jestem, jak czegoś nie wiedziałem to znalazłem w Internecie, a nie wiedziałem wtedy nic o tym. Tyle. Do łba mi nie przyszło aby o takie pierdoły pytać na forum.


(Progrot) #16

Pobrałem i zainstalowałem NetBeans IDE 7.3

co o tym sądzicie ??

I kto mógłby mi pomóc :stuck_out_tongue: może nw na skype na gg czy innym rozwiązaniem ??


(Pablo_Wawa) #17

Ta “kobyła” nie nadaje się raczej dla początkujących, bo będzie Ci przeszkadzać, a nie pomagać.

Nie tędy droga - użycie rozbudowanego programu do wspomagania programowania wcale nie spowoduje, że szybciej się nauczyć tworzyć programy czy strony www. Jeśli już “idziesz w tą stronę”, to może Pajączek?

http://www.dobreprogramy.pl/Pajaczek-NxG-Professional,Program,Windows,12792.html


(Progrot) #18

tak pajączek ale na 30 din i potem licencja kosztuje 99zł a crack to są wirusy a po drugie jak coś robić to robić na pełnew wersji …


(Grzelix) #19

Ja przychylam się do wypowiedzi kolegi

Po takim podejściu wiem, że dana osoba ma jakąś przyszłość w tym “fachu”.

A wracając do meritum pytania, i udzielanych to rad to:

  1. Faktycznie NetBeans dla pisania stron statycznych jest o wiele za bardzo rozbudowanym narzędziem (po wpisach wnioskuje że do stron generowanych dynamicznie to jeszcze bardzo długa droga).

  2. Tylko nie pajączek. Pajączkiem to co najwyżej nauczysz się, jak nie pisać stron. (Chyba że podejście twórców tego oprogramowania się diametralnie zmieniło, w co nie wierzę).

  3. http://www.kurshtml.edu.pl/ i mozolne tworzenie kolejnych stron.

Masz problem z dodaniem tag-a img piszesz w google img tag plus ewentualnie słówko example i masz miliony wyników jak to zrobić. Nikt nie będzie ci tłumaczył jak używać wszystkich tagów. To samo z css czy ewentualnymi prostymi skryptami js.

Nie wiesz jak zrobić layout z 3 kolumnami => google 3 column layout

itd itp (google is your friend)

  1. Do tego zestawu poleciłbym jeszcze http://validator.w3.org/check wrzucasz tam źródło strony i dostajesz wynik co poprawić aby było działo poprawnie i było zgodne z obowiązującymi standardami. Nie rozumiesz opisanego błędu -> google i studiujesz co jest nie tak. Nie mam innej drogi.

I tak krok po kroku będziesz umiał i wiedział co raz więcej.


(Progrot) #20

aha dziękuje bardzo :stuck_out_tongue:

ale to jedno a gdzie cała strona :smiley: