Jak optymalnie podzielić dysk 180 GB

Cześć,

Niedługo będę odbierał kompa z naprawy i będę na nim instalował Viste Home Premium. Mam dysk 180 GB i nie za bardzo wiem jak go podzielić. A więc tak:

dysk 1 - system - 50 GB

dysk 2 - programy i gry

dysk 3 - dokumenty, filmy, muzyka, obrazy płyt, zdjęcia, obrazki itd.

Po utworzeniu dysku 1, zostanie 130 GB wolnego miejsca i nie wiem jak je podzielić na dysk 2 i dysk 3. Korzystam teraz z laptopa, i tu folder Program Files z wszystkimi grami i programami których używam (czyli podobnie będzie i na tym kompie) zajmuje mi ok 30 GB, a dokumenty, filmy, muzyka, obrazy płyt, zdjęcia, obrazki itd. też ok 30 GB. Myślę, żeby podzielić to po równo (dysk 2 - 65 GB i dysk 3 - też 65 GB) ale czekam na wasze rady.

chyba dobże ja też mam podobnie

jak na systemowym nie będziesz instalował dużo programów to starczy 35 gb.

na C: 30 gb…

resztee 150gb podziel na dwa

Dysk C muszę dać na 50 GB, bo używam kupy małych gówienek których nie da rady zainstalować na innej partycji niż C. Poza tym, wcześniej miałem C 30 GB i D 150 GB i po 2-3 miesiącach C był na czerwono.

Programy i gry będziesz instalował na dysk 2 tak? To daj:

Partycja 1 - 40GB

Parycja 2 - 70GB

Partycja 3 - 70GB

Tak jest moim zdaniem najlepiej.

Zrób dwie partycje, systemową i na resztę plików. Systemowa 40 GB i na inne pliki resztę dysku. Pamiętaj że z każdej utworzonej partycji zniknie ci 10-15 GB :slight_smile:

JoteS , czy możesz rozwinąć myśl o znikaniu?a niby to czemu miało by coś znikać?

Wystarczy wyłączyć przywracanie systemu na tych dyskach i zmniejszyć pojemność kosza dla tych partycji i ma tyle GB ile stworzył. Zresztą będzie miał tyle tak czy siak, bez wporowadzania w życie wcześniej wymienionych przeze mnie sposobów. Dlatego piszesz brednie :stuck_out_tongue:

C: 50GB (system)

D: 5GB (programy - wystarczy)

E: 60GB (gry)

F: 65GB (dane)

Taki układ zrobiłbym u siebie. Mam 250GB ale podzielony tak samo - tylko więcej mam na DANE. Na system nie dawaj mniej niż 50GB bo mimo mojej sympatii do Visty uważam że przypomina kobietę po ślubie - po pewnym czasie dziwnie tyje i robi się kapryśna :slight_smile:

A no i wyłącz przywracanie systemu z dysków na których go nie chcesz :slight_smile: ja mam tylko na C:

osobiście uważam że bezsensu jest instalowanie gier/programów na innej partycji niż C gdyż w większośći i tak po formacie nie będą działały…

Dlatego też proponuję zrobić 2 partycje: system +programy na 1partycji np 100GB a resztę dać do 2 partycji na dokumenty itp

Tylko system dzięki oddzielnej partycji do gier i programów mniej muli i wolniej się rozrasta. Oprócz tego szybciej się bootuje a i same gry i programy działają szybciej (a system stabilniej). Sprawdzone w praktyce.