Jak optymalnie podzielić wg Was dysk 111 GB?

(system) #1

W laptopie mam dysk 120 GB a dokładnie jest tego 111 GB Jak Wg Was optymalnie go podzielić na partycje??To dosyc mały dysk dlatego mam problem...System ktory bedzie na tym dysku to XP Home

(Onlinemaster) #2

Na ten temat informacji w internecie jest mnóstwo, wystarczy poczytać, dysk dzieli się wg. własnych zapotrzebowań, najczęściej partycję "C" dla systemu wraz z oprogramowaniem, reszta przestrzeni to "D", mi na "C" pod WinXP wystarczało 10 GB.

(Sicu (Final)) #3

15gb System

48gb Programy I gry

48gb Dokumeny zdjecia, itp

(neo10) #4

partycja c: na system i programy plus trochę wolnego miejsca... jak instalujesz dużo programów itp to na system ustaw jakieś 30gb ;] u mnie starcza ;] jak masz mało programów to możesz mniej ;] a reszta na dane ;]

(system) #5

Na "C" Starczyło Tobie tylko 10 GB ??? I tam,miałeś system ze wszystkimi łatkami i SP ??? :o :o :o mi po instalacji systemu i aktualizacji system zajmuje około 6 GB ...A jak wiadomo najwięcej śmieci jest na "C" nie jestem zwolennikiem "odchudzania" na siłę Windowsa i z reguły nie grzebię nic w systemie, odchudzając go bo rzadko kiedy wyłączam lapka...najczęściej stan wstrzymania lub hibernacja...

-- Dodane 20.05.2010 (Cz) 22:37 --

Bo zastanawiałem się również czy nie stworzyć osobnej partycji na zdjęcia, osobnej na muzyke itd....

(Pharun) #6

żeby było równo dałbym 11GB na C i 2x50GB na D i E jako dyski do danych. A co chcesz robić na tym kompie? Dokumenty filmy internet czy mają być do tego też gry?

(stranger 004) #7

Krótko: na xp przydziel ok. 15-25GB - w zależności od programów, które zamierzasz instalować :slight_smile: reszta - proponuje tak: - ok. 5-10GB na programy, aplikacje - czuli tzw. setup :slight_smile: dalej: prawie po połowie - czyli: 25GB - muzyka/dokumenty i 50GB - filmy, i...bedzie ok 8) lub na odwrót - w zależności, co bardziej preferujesz:)

P.s. ja mam samej muzyki 65GB na dysku 320GB ale... kto co lubi :slight_smile:

(Onlinemaster) #8

Mi na moje programy wystarczyło bez problemu, oblicz sobie co instalujesz i ile te programy zajmują miejsca, tak "pi razy okno", dodaj ok. 30 % zapasu i masz wynik.

Czy Ty się dobrze czujesz :?: od tego są foldery nie partycje !

(system) #9

mam dysk zewnętrzny 250 GB ale jest on podłączany do USB i do sieci. dlatego chciałbym ograniczyć jego włączanie...Na C chciałbym mieć sam Windows XP Home WSZYSTKIE aktualizację, antywirus, firewall i to wszystko. Na "C" nie chcę nic więcej nic instalować..

(Onlinemaster) #10

Partycja systemowa "C" jest od tego, żeby zainstalować na niej system oraz wszystkie programy jakich się używa z tego względu, że w ten sposób działa to wszystko najsprawniej, osobną partycję (wystarczy jedna) zakładamy na prywatne dane aby były bezpieczne podczas nieoczekiwanego formatu. O kolejnej partycji można pomyśleć jeśli na dysku ma się znaleźć drugi system operacyjny. Inne propozycje opisane w tym poście jak osobna partycja na muzykę, osobna na filmy i jeszcze osobna na programy użytkowe to bezsensowne i przesadne "kombinacje Alpejskie".