Jak pisać rosyjką Cyrylicą?

Chcę się nauczyć języka rosyjskiego, wiec potrzebuje także pisać w tym języku.

Niestety sukcesywnie dodana klawiatura Rosyjski (amerykański, międzynarodowy) nie pomaga. Każda litera którą nacisnę jest łacińska.

Mam XP.

Przejdź do “Panelu Sterowania” i tam uruchom “Opcje regionalne i językowe” i tam zmień układ klawiatury na rosyjski. Wtedy wciskając klawisze na zwykłej klawiaturze uzyskasz rosyjką cyrylicę. Oczywiście do pełni sukcesu potrzebna jest czcionka (font) zawierający w sobie takie znaki. Znaki rosyjskie zawarte są w niżej podanych czcionkach, standardowo zainstalowanych w niemal każdym systemie Windows:

Times New Roman

Arial

Courier New

Consolas

Georgia

Palatino Linotype

Tahoma

Trebuchet MS

Verdana

Podsumowując:

aby móc pisać cyrylicą, należy przełączyć układ klawiatury na “Rosyjski” i do pisania wybrać jedną z wymienionych czcionek.

Z pisaniem będzie ten problem, że na klawiaturze są znaki łacińskie, nie ma oznaczeń w cyrylicy. Otóż każdy kraj ma własny układ klawiatury, jednym z nielicznych jest Polska, gdzie używa się klawiatury amerykańskiej i litery z ogonkami pisze się przez prawy alt. W zasadzie to istnieje również polski układ klawiatury ze znakami narodowymi, ale się nie przyjął, łatwiej było sprowadzać sprzęt z USA niż produkować specjalnie na nasz rynek.

W przypadku cyrylicy pozostaje albo kupno klawiatury wyprodukowanej na rynek rosyjski, albo korzystanie z programu Klawiatura Ekranowa (czy jak on się zwie w Windows), przynajmniej jako podpowiedź do czasu opanowania pisania.

Akurat z tego jestem zadowolony. W takich Niemczech, to co komputer to inny układ klawiatury. Mają tych układów na pęczki i jak się siądzie do obcego kompa to dopiero trzeba kombinować. :slight_smile:

I to jest dobre. Powinien być jeden układ klawiatury amerykański na całym świecie.

Ustawiłem układ klawiatury Rosyjski (amerykański), otworzyłem notepad.exe, wybrałem czcionkę Times New Roman, ale piszą się łacińskie litery nadal (polskie nie, ale angielskie).

Co dziwne potrafię ustawić układ klawiatury niemiecki poprawnie.

Jeśli chodzi o oznaczenia, to nie potrzebuje. Wystarczy mi, że każda litera z cyrylicy będzie podmieniona za obecne litery na klawiaturze.

U mnie tam pisze po rosyjsku, także w notepad++, ale musiałem zmienić: format—>koduj w UTF-8.

w notatniku też pisze, a także i tutaj, czyli na forum. :slight_smile:

A, to przykład znaków na klawiaturze od góry i od lewej do prawej w trzech liniach.

йцукенгшщзхъ

фывапролджэ

ячсмитьбю.