Jak poćwiartkować HDD z linuxem oraz windowsem?

Witam

Uwaga techniczna - przeliczając GB użyj mnożnika 1GiB = 1024 MiB. Partycje będą “równe”.

 

To tak podziel:

a/ partycja podstawowa NTFS - 50 GB (na system Windows)

b/ partycja podstawowa NTFS - 100 GB (dane gromadzone działając w systemie Windows)

c/ partycja rozszerzona

    c1/ partycja logiczna 20 GB - główny system plików linuksa, czyli “/” -> system plików ext4

    c2/ partycja rozszerzona ~130 GB - katalog użytkownika, czyli “/home” -> system plików ext4

 

To jest układ, kiedy nie tworzysz przestrzeni wymiany (swap). Jeśli chcesz utworzyć, dorzuć ją po partycji na katalog domowy.

 

 W linuksie będziesz w stanie normlanie używać partycji na dane systemu Windows, odwrotnie już nie.

 

Program rozruchowy - obecnie zawsze Grub2 w najpopularniejszych dystrybucjach (oprócz Mandrivy) zainstaluj w głównych sektorze rozruchowym dysku twardego -> /dev/sda - bez cyfry.

 

Do testowanych dystrybucji dołącz obowiązkowo ;]

  1. PCLinuxOS

  2. Manjaro Linux

Dzięki, jesteś wielki.

Poglądowy film odnoszący się tylko do tego konkretnego schematu:

https://www.dropbox.com/s/l9ftqo5ciexutze/partycje.webm?dl=0 .

 

 

Grub jest instalowany razem z systemem operacyjnym - na końcu instalacji. NIc nie trzeba “osobno”. Czy na początku to już pisałem przecież.

Dzięki wielkie, :slight_smile:

 

A co myślisz o takim rozłożeniu jak tutaj w wariancie 2 ?

 

http://gim34.one.pl/archive/publication/linux_przyg.htm

Też może być. Tylko nie dawaj przypadkiem systemu plików Fat32 …

Dodatkowo warto w GParted przy tworzeniu nowej partycji zaznaczyć opcję: Wyrównanie do Cylinder

Ok, dziekns. :slight_smile:

Tak ntfs w windowsie.

CrashJack , przypomnij sobie, czym są wielkie litery i kiedy je stosujemy, a następnie proszę - korzystając z przycisku Edytuj (na dole każdego posta po prawej stronie) - wyedytować wszystkie swoje posty w tym temacie. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy - prosiłem o dodanie wielkich liter, czyli o zaczynanie zdań z ich pomocą. Proszę o dokonanie odpowiednich zmian. Poprzedni post, jako zbędny -> Kosz!

 

Jak już to utworzonej.

1 MB wolnego miejsca przed pierwszą partycją tworzony jest automatycznie w nowych wersjach GParted-a i w niczym nie przeszkadza.

Jeśli masz jakieś wątpliwości zrób partycje NTFS Windowsem, a Linuksowe w GParted.

 

Ps.: Odnośnie: “miałem koszmarną awarję dysku twardego”, to przed zakładaniem jakichkolwiek partycji utwórz nową tablicę partycji i dobrze byłoby sprawdzić stan dysku.

Dzięki, ale nie wiem jak utworzyć nową tablicę.

A windowsa już zainstalowałem, być może zainstaluje inną wersję win7.

 

Już poprawione.

W pierwszej minucie filmu masz -> Urządzenie (Device) -> Utwórz tablicę partycji (Create partition table).

 

Tworząc nową tablicę partycji usuwasz “spis treści” dysku twardego, czyli wszystkie dane.

To zdjęcie jest zrobione na maszynie wirtualnej, a w realu nie wiem czy będą takie same opcje. A więc co mam wybrać ? :slight_smile:

Mój komputer to desktop/netbook/pc. Nie jest serwerem. :slight_smile:

http://forum.dpcdn.pl/uploads/monthly_10_2014/post-266684-0-54589800-1414491738.png

post-266684-0-79158100-1414535722_thumb.

Wybierz tablicę partycji “msdos”.

Dzięki i tak zrobię.

a nie lepiej potestować w maszynie wirtualnej?

masz do wyboru vmware player lub virtualbox

a na samym końcu dzielisz na partycje i instalujesz najlepszego dla ciebie linuksa

Tak, tylko nie działa mi system 64-bitowy na wirtualnej maszynie, a u siebie mam win7 64-bitowy ultimate z 64-biotywm procesorem dwurdzeniowy. A w biosie nie mam jak włączyć, aby instalować systemy 64-bitowe na maszynie wirtualnej. Nie wiem co robić w tej sprawie, prócz testowania systemów 32-bitowych.