Jak podkęcić Athlon'a 64 3200+?

Wziełem się wreszcie za lekką odnowę mojego złomka, no i kartę graficzną podkręciłem, teraz zastanawiam się jak to zrobić a procesorem? Mam AMD Athlon’a 64 3200+ i płytę główną Gigabyte GA-M55S-S3 ( gdzieś wyczytałem ze strasznie źle się na niej kręci procesory…). Jak do tej pory to udało mi się tylko podkręcić PIII o 60MHz, ale to było bardzo proste, a tutaj nie wiem od czego zacząć… Wszedłem w BIOS > MB Intelligent Tweaker (M.I.T), no i pokazało mi się coś takiego:

97ce8bde12f876e7med.jpg

Jeżeli to istotne to mam 2GB RAM:

Kingston 1x 1GB DDR2 CL6 800MHz

Kingston 2x 512MB DDR2 CL5 667MHz

Zasilacz jakiś do d***, Colorsit 480W, chłodzenie zwykłe, radiator i wiatraczek. Do tego otwarta obudowa + 1dodatkowy wiatraczek, ogólnie cyrkulacja powietrza jest dobra, temperatura procesora nie przekracza 35*, a wiatraczek ma ok 3300RPM. Od czego trzeba zacząć? Nie znam się na tym totalnie!

CPU frequency zmieniasz co 10MHz. Włączasz system i robisz parominutowe testy orthosem. Jak będzie ok to dalej zwiększasz o 10MHz i od nowa system -> orthos > zmiana FSB > …

Jak będzie się komp resetować to zwiększ napięcie na CPU i RAM o 1-2 miejsca w góre w CPU voltage control, DDR2 voltage control.

Jak dalej będzie sie resetować to napięcie DDR na normal i trzeba by obniżyć MHz na ramach, ale gdzie to się robi to nie widze.

Jak już osiągniesz maxymalą wartość OC to robisz parogodzinne testy orthosem i jak będzie bez resetów to jest OK.

A i podczas testów monitorujesz tempke programem Everest.

Ale ja bym wymienił zasilacz i chłodzenie, bo przez zasilacz może ci cały komp pójść z dymem a przez chłodzenie proc się zagotuje.

adam749 zapomniałeś o obniżeniu HT, w trakcie o/c HT idzie w górę a nie zaleca się by przekraczało 1000MHz a tyle jest w standardzie.

W AMD nie ma FSB tylko jest HTT, FSB było w serii K7.

A to HT, to jest Hyper-Transpot? Czy jak?

tak

W biosie różnie to się nazywa HT Frequency, HT link, HT Ratio, LDT bus Frequency

Domyślnie jest ustawione x5(1000 Mhz) to zmieniamy na x4(800 Mhz) i z HTT stopniowo co 10MHz idziemy w górę, w cpu-z patrzymy czy HT link nie przekracza 1000MHz.

Czyli to HT, to inaczej FSB, tylko że HT występuje w AMD, a FSB a Intel’ach, tak?

HTT i HT to co innego - HTT wyparło FSB, zaś HT - to Hyper Transport.

A czym się różni to HT od HTT? I do czego to służy? Znaczy co to HTT to wiem, ale co to ten Hyper Transport?

Dodane 25.02.2009 (Śr) 20:16

Szukałem tych funkcji w BIOS’ie (HT Frequency, HT link, HT Ratio, LDT bus Frequency) i żadnej nie znalazłem, ale znalazłem za to CPU Clock RATIO, obecnie jest ustawione na x5, czy to jest to? Chyba nie… Bo kiedy ustawiłem na x6, to dalej Hyper Transport było na 1100, nie spadło…