Jak podkręcić Athlona X2 3800+

Witam ! Chciałbym podkręcić sobie procesor, podnosząc FSB, lecz gdy to robię to podnosi się także taktowanie pamięci. Żeby nie blokował mnie RAM muszę zmniejszyć jego taktowanie z 667Mhz na 533Mhz. W Biosie, w opcjach Ramu jak dam Memclock Value na manual, zamiast na Auto, to wyświetlają się wartości: 200, 260, 333, 400Mhz. A ja chcem mieć na 533Mhz. Jak to zrobić ?? Moja płyta główna to MSI k9 neo nforce 550. Wielkie dzięki za pomoc . :slight_smile:

musisz wybrac

tak mi się wydaje - nie zaszkodzi spróbować

OK. Podczas uruchamiania PC pisze 533. Tylko dlaczego po podniesieniu FSB zmieniło się tylko taktowanie procesora, a RAM jest na 533 ??

Bo po to wybierasz wyższy dzielnik (tzn 533mhz), żeby ram cię nie blokował, bo po podniesieniu fsb taktowanie ramu idzie w górę, a słabe ramy nie lubią wysokiego taktowania, więc się je obniża.

260

najwyraźniej płyta pokazuje rzeczywiste taktowanie pamięci…

To czemu po zwiększeniu FSB nie zwiększyło się taktowanie pamięci :? ??

standardowe ustawienia twojego procka to: 10(mnożnik)*200(HTT) = 2000MHz. Przy tym Twoje pamięci pracują na 677MHz (333,3 - rzeczywiste taktowanie).

Przy podkręaniu proca (i słabych kościach pamięci) obniżasz mem div z 667 do 533 i podnosisz HTT np.

  • o 10 to wtedy: 10*210=2100MHz; pamięci będą miały 262,5MHz (525 -rzeczywiste) -czyli można dalej kręcić…

  • o 20 to wtedy: 10*220=2200MHz; pamięci będą miały 275MHz (550 -rzeczywiste) -można dalej kręcić…

  • .

  • .

  • .

  • o 70 to wtedy: 10*270=2700MHz; pamięci będą miały 337,5MHz (675 -rzeczywiste) -tu już są niewiele podkręcone…

OK. Tyle, że ja HTT dam na 232 i w górę to nie wchodzi do windows, Bios jakoś miga i są bluescreeny. Dałem na 230 ( 2.30 Ghz ) lecz teraz mam zbyt niskie taktowanie Ramu ( poniżej oryginalnego ). Czy nie dało by się jakoś tego zmienić bez podnoszenia HTT i zmieniania tego całego 266 w opcjach Ramu ?? Bo jak jest inaczej, to nie idzie procka podkręcić. :?

W dniu 19.04.2008 , o godzinie 16:40 został dopisany post przez Black Rider

I jeszcze jedno. Jak ustawię to Memclock Value na 333 to pisze, że pamięć ma 667. Ale podobno jak mam podniesione HT na 230 to Ram też się zwiększa więc pamięć może się spalić. Nie wiem czemu nie mogę dać HT na więcej niż 230, nawet po podniesieniu napięcia.

Chodzi mi tylko o to żeby podkręcić procka ( wystarczy już nawet to 2.3 Ghz ) tylko, żeby pamięć miała 667, nie mniej. HT już nie idzie zwiększyć. Proszę pomóżcie !!

To trzeba było nie kupować słabych ramów :stuck_out_tongue: . Zwykłe goodramy, które masz nie są zbyt dobre :smiley: . Aczkolwiek ja trafiłem na dobrą serię i mi 667 robi 832 Mhz bez zmiany napięcia :lol:

patrioty 667 cl5 z czerwonymi radiatorami robią 1000Mhz

Bios po przetaktowaniu pokazuje 533 jako nazwę trybu w którym jest ram, nie rzeczywiste taktowanie. Faktyczne taktowanie odczytaj programem typu cpuz.

Black Rider ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu…

W celu dokonania korekty proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

nie bede zakładał nowego tematu dlatego podłącze sie tutaj. mam ten sam problem co załozyciel tematu. i te same podzespoły. tylko ram geil 2x1gb ultra 800… i mogę go podkręcić jedynie do 2,4ghz a potem kaszana… w czym moze byc problem… :? ?? pozdro

zmniejszyłeś taktowanie pamięci?

I nie używaj czerwonej czcionki (opis) -patrz regulamin!

Podaj markę i moc zasilacza.

sory za czcionke:) tak zmniejszyłem taktowanie ale i tak na takich pamieciach mozna wyciągnąć 900 mhz bez problemu. zasilacz to jakies dziadostwo feel 350 wat atx

to koniecznie zmień ten zasilacz. Ja polecam (używam) Modecom MC400. Dopiero jak zmienisz to zacznij podkręcać.

davids80 ma racje, koniecznie zmień zasilacz. Jak tanio to Modecom MC 400W, jak z wyższej półki to OCZ 600 W.

a jaką mam pewnosc ze to napewno zasilacz :? np tą kase którą wydam na zasiłke to mogłbym wsadzić w chłodzenie …ale nie przekonam sie dopóki nie sprobuję…tylko zeby był w miare tani co polecać gora do 60zł…

W dniu 29.05.2008 , o godzinie 18:23 został dopisany post przez Massivdicky

a jaką mam pewnosc ze to napewno zasilacz :? np tą kase którą wydam na zasiłke to mogłbym wsadzić w chłodzenie …ale nie przekonam sie dopóki nie sprobuję…tylko zeby był w miare tani . co polecacie gora do 60zł…

Nie ma za bardzo co polecić za tą kasę… Za 8-9 dych jest Modecom MC 350W, taniej można szukać tylko Chiefteków i fortronów, ale ja bym nie polecał.