Jak podkręcić athlona64 x2 3800?

(Dziurdzia01) #1

witam, chciałbym podkręcić swojego athlona 64 X2 3800. mam płyte główną Asus A8N i nie pamiętam jakie ale bardzo dobre chłodzenie na procka. tylko w jaki sposób mogę go podkręcić ?? w BIOs'ie czy jak ?? bede to robił 1 raz wiec prosze dokładnie opisać :slight_smile:

(Emilmlo) #2

Tylko w biosie kręcimy !!

Kręcimy stopniowo co 5-10MHz i za każdym razem sprawdzaj stabilność programem Orthos i temperaturę.

Jaki masz zasilacz ?? marka, model i moc.

(Gen Salvador) #3

skorzystaćz wyszukiwarki :?

viewtopic.php?t=42924

(Dziurdzia01) #4

mam zasilacz chieftec 400 W wiec chyba dobry ??? do jakiej mocy moge podnieść ten procesor ?

(iwa nike) #5

dobry

zależy . jedne kręcą się dobrze inne wcale.. myślę ze 2.5 z niego wyciśniesz

(Joni987) #6

Trudno powiedziec konkretnie do jakiej mocy morzna go podniesc. Sproboj podkrecac go stopniowo, tak jak napisal wczesniej kolega, w tym celu wlaczasz bios, dajesz zakladke dotyczaca temperatury procka, nastepnie ustawiasz takowanie na [manual] (domyślnie jest na [normal]) no i tak jedziesz w gore z takowaniem tylko ostroznie ;p Zapisujesz ustawienia i po uruchomieniu win sprawdzasz temp, stabilnosc i takie tam. Osobiscie jak podkrecalem to testowalem go na wymagajacej grze, wienc metody sa rozne 8) Jezeli Win niechcial by sie wlaczyc, lub gra zaczela by sie zacinac, wywalac, komp zaczol by Ci sie wylaczac, lub palic :wink: to oczywiscie musisz go troszeczke skrecic :stuck_out_tongue: ja rowniez mam athlona podkreconego z 2300 do 2800 :slight_smile: pzdr

(Dziurdzia01) #7

i to jest wszystko ??? najpierw musze zmienić to "normal" na "manual", wyjść z biosa zapisując ustawienia. Potem ponownie wejść do biosa i zmieniać to FSB o 10 MHZ, tak ? dobrze to rozumuje ??? a co z napięciami ??? kiedy zmieniać i co jakie wartości ??

(system) #8

No bez przesady tak się tylko mówi, że o 10 MHZ zmieniaj tak po 40-50 mhz. A jeżeli chodzi o napięcia to zwiększamy je wtedy kiedy komputer nam nie chce wstać :). Ale widzę, że jesteś początkujący więc poszukaj na forum i nie zwiększaj napięcia sam.

(Dziurdzia01) #9

dlaczego nie zwiekszać napięć sam ??

(Emilmlo) #10

Poczytaj ten poradnik

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177

(klopas) #11

kiedyś musi zacząć...

np. jakbym nie spróbował to nie byłbym overclockerem :slight_smile:

(Dziurdzia01) #12

ale to jak je zwiekszaać i co ile ? co 0,1 V ??

(system) #13

Chodzi mi o to, że bez przeczytania jakiś artykułów na ten temat sam tego nie robił :slight_smile:

(fiero) #14

No to się znaleźli "overclokerzy". Tylko czemu nikt nie wspomniał jak narazie o dzielniku pamieci, Cool'n'quiet, wreszcie samych ustawieniach pamieci (cas, tras...) ? Jedynie kolega "Scorpio" podał link do poradnika a ja dorzuce jeszcze jeden; http://www.pcprodigy.org/news.php?item.902.9

(klopas) #15

czy widzisz jego płytę?

to asrock... ma pewnie tylko kilka funkcji OC (fsb i może dovolowanie ram lub procka) a CnQ samo się wyłącza po podkręceniu choćby o jeden mhz...