Jak podkręcić FX8350 do 4.8GHz - niestabilna praca

Witam, chciałbym podkręcić mojego FXa to około 4.8GHz, jednak nawet na 4.7 jest niestabilny.

Mój sprzęt:

AMD FX 8350 + Noctua NH-D15 

SAPPHIRE Radeon R9 280X Toxic

ADATA DDR3 4x 4GB 1600MHz

Chieftec 750W

Phanteks Enthoo Pro

Asus Sabertooth 990fx r2.0

Próbowałem podkręcać także przez mnożnik, napięcie podniosłem nawet do 1.47V, jednak jak już wspomniałem, nawet przy 4.7 jest niestabilny (w prime95 - o którym czytałem, że do FXów się średnio nadaje… ale jednak, przy 4.6 nie sypie błędami).

Sekcję zasilania na płycie głównej ustawiłem na profil ULTRA (jest jeszcze extreme).

Na pewno temperatury nie są problemem, bo nawet na 4.9GHz bo kilku minutach testu nie przekraczały 55*C, jednak po kilku minutach zawsze któryś ze rdzeni się wysypywał.

Próbowałem także w AMD CCC opcji CPU Overdrive, testował częstotliwości do 5.1GHz i ustalił, że stabilny będzie do 5GHz, jednak jak włączyłem GTA V, to po pięciu minutach poszedł bluescreen.

Jakieś porady?

Spróbuj jeszcze zwiększyć napięcie, ewentualnie zamiast zmieniać mnożnik zmień taktowanie magistrali, ale najpierw zajmij się napięciem.

Próbowałem tym i tym. Ludzie niektórzy piszą o 4.8GHz na 1.41V, jednak wszystko poniżej 1.48V u mnie jest niestabilne. Czyli mam rozumieć, że po prostu mam taki egzemplarz i nic z tym nie zrobię?

Dodatkowa sprawa to jest samoczynne podnoszenie napięcia przy dużym obciążeniu, co jest dla mnie także dziwne (wszystkie bajery oszczędzające prąd wyłączone na płycie głównej jakby co). OCCT pokazuje 1.52V przy teście, tak chyba też nie powinno być? Wszystkie ustawienia zasilania i taktowania mam ręcznie wklepane w biosie/uefi.

z tego co czytałem i się tym interesowałem to mocno zależy od szczęscia jaki Ci się model trafił, weźmy na jednym podkręcisz do 5.0 na innym max do 4.6, najprawdopodobniej to dlatego.

Każda sztuka kręci się inaczej. Jednemu pójdzie na maks 4.2 i z 4.3 już będzie niestabilny, a drugiemu będzie szaleć na 4.8. Nie ma reguły.

Co to za płyta główna? Ile faz ma sekcja zasilania? Są chłodzone czy gołe? Powinieneś podać tę informację na początku.

Ale RAM to masz po zbóju. Ze starego komputera czy jak?

Faktycznie nie ma mobo, byłem przekonany, że pisałem. Dodane info. To jest raczej hi-end (mimo, że nie pierwszej młodości), ceramiczne chłodzenie itd.

A po co mi lepsze kości RAMu? Wystarcza mi 1600MHz, wiele testów potwierdziło, że częstotliwości powyżej 1600MHz nie mają żadnego znaczenia, chyba, że w określonych przypadkach na specjalistycznym oprogramowaniu. Nie wiem czego generalnie się czepiasz w tym wypadku, firmy? Adata to jedna z lepszych firm produkujących pamięci (nie tylko RAM). Nigdy nie miałem problemu z żadnymi ich produktami, a trochę tego mam (kart pamięci także). Gwarancja 10 letnia nie bez powodu jest dawana.

Ze starego kompa to raczej DDR2 by mi nie wlazło, a ten komputer nie jest pierwszej młodości także, procesor, mobo i RAMy zakupiłem ponad 2 lata temu, teraz wymieniłem w końcu (w sumie ponownie, tyle, że na dużo wydajniejsze) chłodzenie, to wziąłem się za OC.

Wygląda na to, że po prostu trafiłeś na słabszą sztukę i nic z tym nie zrobisz.

 

Po to, że między 1600MHz CL9 i 2400MHz CL10 czy 2133MHz CL9 różnica w wydajności w grach jest zauważalna, nawet do 10 FPS-ów. Jasne, jest kilka gier, w których różnice są na granicy błędu pomiarowego, ale w AAA z ostatnich lat zysk jest. Ponoć sterowniki od AMD szczególnie lubią wyższe taktowanie RAM-u i pozwalają w ten sposób odciążyć procesor. Nie wierzysz? Nie musisz, ale zawsze możesz przejrzeć testy wydajności RAM-u np. na PPC, na którym tę tematykę poruszano kilkukrotnie. Dziwi mnie, że ktoś, kto przeznaczył tyle kasy na zakup komputera, nie zainteresował się kwestią wpływu RAM-u na wydajność komputera. 10 lat gwarancji? Sporo producentów, np. GoodRam, Kingson, Crucial czy G.SKILL daje na swoje RAM-y gwarancję wieczystą, więc 10 lat to żaden atut.