Jak podkręcic procesor

Jak podkręcic procesor amd athlon 1.2 ghz niedługo go wymienie więc chce pokombinowac i jak zwiększyc obroty wiatraka?

Zaczynasz od podnoszenia FSB o 10-15Mhz. Za każdym razem odpasz Winde i robisz test np Super PI

Jeśli wsyztsko gra nowu podnoszi FSB

Gdy coś zaczyna szwankować ustawiasz dzielnik pamięci.

Gdy nadal coś niegra podnosisz napięcie procesora (jak to już zależy od Twojego procesora i rdzenia na którym jest oparty).

Możesz pobaić się też mnożnikiem procesora jeśli masz go odblokowanego.

Musisz jednocześnie obserwować temperature i uważać żeby nie była przekroczona dopuszczalna najwyższa temp.(Zależnie od rdzenia)

Do O/C potrzebny jest mony zasilacz.

  1. Podkręcanie procesora!

Naszego proca podkręcamy w BIOSie (kręcenie spod windy, mało opłacale jest, do tego niepewne!), poprzez podniesienie FSB lub też mnożnika mnożnik można zmieniać tylko w procesorach AMD wyprodukowanych do 39 tygodnia (lub tych które fabrycznie nie są blokowane) jednak w większosci przypadków podnosimy FSB, podnosimy pomału; stopniowo pamietając że prędkość procesora to FSB x mnożnik, co daje nam predkość wlaściwą, przykład = P4 2400MHz = 18 x 133 więc podnasząc FSB z 133 na 166 uzyskamy 18 x 166 = 2988MHz czyli 3.0 GHz, w procasorach AMD z odblokowanym mnożnikiem mozemy dokładnie korygować wartość np. 2000mhz = 12x166 lub 10x200, drugi przypadek jest dużo wydajniejszy! Pamiętajmy ze FSB podnosimy stopniowo o 10mhz, pilnując temperaturę procesora, która wraz z zwiekszeniem FSB będzie nam rosła. Temperaturę można monitorwać za pomocą kilku programów jak speedfan czu motherboard monitor, jednak 100% dokladnośc zapewniaja zawnętrzne czytniki, i montowane czujniki z wyswietlaczami lcd!.

Ze wzrostem FSB wzrasta zapotrzebowanie na prąd, więc jeżeli komputer po podniesieniu FSB nie pracuje stabilnie, zacina sie czy tez restrtuje podnosimu napięcie, uwaga wraz z podnoszeniem napiecia temperatura nam sie szybko podniesie. Należy pamietać, że prawidłowo dobrane chłodzenie to podstawa, zapewnia wieksze możliwości kręcenia! Zadbanie o niskie temperatury to jedna z fundamentalnych zasad!, przestrzeganie jej uchroni nas od nieprzyjemności zwązanych z spaleniem lub przegrzaniem elementów kręconych!

Powoli podnosząc FSB testujemy i sprawdzamy czy stabilinie pracuje, wrazie gdy komputer jzu nam sie nie włączy to pomaga zworka cmos na plycie głównej lub zwykłe odcięcie od zasilania na kilka chwil

Podnosząc napiecie również należy brać pod uwage ze procesor bardzo czyle odczówa większą ilośc prądu, noi odczówa go również płyta główna oraz zasilacz!

Jeśli ktoś posiada słaby zasilacz, do tego nie firmowy, to lepiej niech nie ryzykuje! Podstawa to ok. 400W zasiłka, aktualnie wiele firm robie dobre i stabilne zasilacze! Polecane marki to Antec, Enermax lub Chieftec!

Chłodzenie takei by procesor pracujący w stresie (100% przez jakiś czas) nie przekraczał 60*C, oczywiście im niżej tym lepiej!

Wraz z podnoszeniem szybkości FSB wzrasta nam szybkość pracy pamięci ram, która to chodzi synchronicznie z fsb ( fsb200 = ram200mhz, dla pamięci ddr fsb200 = 400mhz (2x200mhz), istnieje ustawienie asynchroniczne wtedy praca pamieci nie jest równe 1:1 z prockiem. Ustawienie synchroniczne jest najwydajniejsze, jednak przy dużym fsb np.250 nie każda pamieć 400mhz pojdzie na 500mhz by uzyskać 1:1 z prockiem!

Kręcąc kompa również wyskoa temperature moze uzyskac chipset karty lub mosfety, wtedy rownież kombinujemy jakieś chłodzenie

Hmmm… moge dodać że nie kadży procesor kręci sie tak samo, są lepsze serie do kręcenia i totalne porażki do oc! Dwa identyczne zestawy komputerowe moga sie różnie kręcić, wiec jeśli zobaczycie ze ktość ma identyko procka, a wykręcił go dużo lepiej to widocznie miał wiecej szcześcia, a przydaje sie ono!

Sprzet do kręcenia musi posiadać odpowiednie chlodzenie, zasilacz podołający obciązeniu, płyte główną umożliwiająca dobre i efektywne kręcenie, pamięci firmowe, noi szczęscie, o którym juz wspominałem!

ale jakim programem to zrobic i jak podkręcic wiatrak aby szybciej pracował?i czy zasilacz 230v 4a 50HZ 300w wystarczy firmy L&C?

BIOS

jesli ma taka opcje, to potencjometr

jak niebedziesz przesadzał to moze starczy, pod warunkiem, ze jest to dobra markowa zasilka, w ca wątpie :wink:

a czy ten bios jest wgrany w windowsie jeśli tak to jak do niego wejśc głupie pytanie ale nieznam się.a czy obrotow niemożna zmienic jakims programem?

BIOS to taki program obsługujący płyte główną. Zaraz po odpaleniu komputera wciskasz delelete. Ale widze ż ejesteśiedośiwadoczony więc nie zalecam tego robić :slight_smile:

BIOS

a wiatraka można podkręcic jakims programem?I coto jest kręcenie spod windy?Teraz normalnie procesor ma temperature 40 stopni.

z taka wiedza poelcam CI najpierw poczytac na jakichs forach o podkrecaniu… lub stronach o tym… i tylko czytac :smiley:

dosc goraco jest na podkrecanie, chyba ze masz gotowy wydajny wentylator :smiley:

no dobra ale odpowie mi ktos czy można zwiększyc ilosc obrotów wiatraka jakims programem?

SpeedFan ale to zależy od płyty gł… Podaj model płyty gł…

Mafioz_3000 po przeglądaj czasami tematy przyklejone :wink: np.: zobacz tutaj

jezeli masz odrazu wiatrak z potencjometrem, ewentualnie z automatyczna regulacja obrotow to mozesz mu je zwiekszyc…

jezeli masz sam wiatraczek to mozesz mu je jedynie zmniejszyc… niema progsa, ktory by zwiekszyl predkosc silniczka w wiatraku ;]

model plyty gł. via vt8235 albo niewiem co sie liczy msb147c

topodałeś chipset(jego model)

Płyta główna:

-asrock

-soltek

-gigabyte

-asus

-msi

-biostar

-dfi lanparty

-ecs

-abit

-epox

-jetway

-intel

-siemens

-fujitsu

-matsonic

-mercury

-aopen

-hp

-compaq

uff wymieniłem chyba wszystkich znanych lub mnie znanych producentów… 8)

Masz którąś z tych??

matsonic

To przykro mi ale na tej płycie chyba nie podkręcisz wiatraka programem.Jedynie co to mozesz wpiąć w kabel potencjometri regulawać recznie albo kupić z allegro.

Taki może być

http://www.allegro.pl/item112269090_zal … ynku_.html

a na innej płycie da sie podkręcic programem

w większości nowszychmodeli TAK

Panowie ale co mu da potencjometr>??

bedzie mogl co najwyzej zmniejszyc obroty a przeciez jemu zalezy na zwiekszaniu obrotow