Jak podkręcić procesor?

(Matel0011) #1

Chciałbym podkręcić mój procesor Duron 800 MHz ????

(Wigrus1) #2

świetne słowa do googli:

http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8

(Vilargo Pl) #3

800MHz chcesz podkręcać? lool..chlopcze kup sobie nowy procek, zanim tego spalisz na "podkręcaniu" :stuck_out_tongue: powodzenia xD

(Matel0011) #4

lepiej martw się o swój procek, żeby Ci się czasem nie spalił ! :onfire:

(McDracullo) #5

http://www.dzikie.net/index.php?art=ocguide

(Kamil198) #6

Ja kupiłem najnowszy Pc format i tam pisze ja to robic na starym biosie i na nowym

(Ferdek31) #7

a jakie możliwości ma Twoja płyta główna, bo to od niej głównie zależy, zresztą podaj konfigurację kompa

(Mlody 19) #8

Kręcić go można miałem kiedyś właśnie 800 MHz Duron-a, ale właśnie kiedyś jest to procek słaby wiele nie podniesiesz tym szybkości- tak, że na cuda się nie nastawiaj, ale warto i dobrze, że pytasz. Zależy to głównie od płyty głównej, również znaczenie ma tu RAM jak i karta graficzna i niekiedy k. muzyczna - pewno zintegrowana - tu mogą wystąpić również problemy, jednak najczęściej jest wszystko -okay ! Przestaw w biosie Szyne ze 100 MHz na 108 MHz. Nic się nie stanie spokojnie jeżeli Ci się nawet komp nie 'podniesie' to wystarczy zresetować bios zworką by przywrócić stare ustawienia i wszystko wporzo ! I dalej zrób coś takiego włącz program z monitoringiem czujnika temperatury-na płycie go mieć może to być AIDA, Sandra, PC Wizard, Everest(mój ulubiony), no co tam masz. Obciążasz mocno procesor sprawdzasz temperatury jeżeli przekroczy Ci procek 52 stopnie to po zawodach - wyłącz overclocking jeżeli nie przekroczy 46 stopni możesz szyne podnieść na 112 - dobrze gdybym znał parametry twego sprzętu, boję się trochu o twój ram, być może SDRAM, a możliwe, że szyne ustawiasz zworkami na płycie, różnie bywało ?

(Błażej) #9

Ja mam Celerona 800 Mhz(8 x 100). Zwiększyłem mnożnik ze 100 na 112 i teraz mam 896. Niestety nie mogę w biosie znaleźć żeby zmienić mnożnik "8", oraz gdzie można podwyższyć napięcie?

(chudy ed) #10

Tak.... napewno miałeś mmnożnik 100 :roll: 8)

(Błażej) #11

Boże, mogłeś się domyślić, że się pomyliłem.

Zwiększyłem w Biosie Taktowanie ze 100 na 112 i temperatury podniosły się o ok. 1-2 stopnie. Czy może się coś stać jeżeli podniosę taktowanie do 124?

(McDracullo) #12

Wróżka na urlopie. :smiley:

(Błażej) #13

Jak już podniosę do 124 i przy reset starcie komputer nie będzie chciał się uruchomić to co będę musiał zrobić. Słyszałem coś o zresetowaniu BIOS-u, ale jak?

(McDracullo) #14

Wyjmujesz baterie w płycie głónej (nieraz na chwile nie raz na 30 minut) lub przestawiasz zworke CLR_CMOS.

(Błażej) #15

A czy mógłbyś mi pokazać na screenie jak ta zworka wygląda?

(Michal Kolatek) #16

Google Grafika się kłania:

http://images.google.pl/images?client=f ... raz%C3%B3w

Przestawiasz zworke o nazwie Clear Cmos CCMOS CMOS [są różne nazwy przydatny manual płyty] 1-2 na 2-3 zostawiasz na minute [a komu się spieszy] i znowu ustawiasz na 1-2 komputer musi być odłączony z prądu.

[] zworka

*** piny kolejno 123

[**]* ustawienie na jakim komputer pracuje

*[**] czyszczenie biosu

Opis by Tobi ®

A podkręcanie Durona ja swojego z biosu podkręcam tylko o 90 MHz dalej bios mi nie pozwala mam sLabą płyte ECS K7VZA REV 1.0 i FSB moge ustawiać FSB od 100 do 112 MHz temperatura rosnie o 1-3 stopnie zalerzy od temp w pokoju, podobno najlepiej się je podkręca za pomocą ołówka, malowanie odpowiednich mostków metoda mało bszpieczna dla początkujących można się przeliczyć i pomalować o jeden mostek za daleko :smiley: i procesor ma odsłonięty rdzeń łatwo o ukruszenie.

(Błażej) #17

OK, dzięki.

Ale w kolejności troche się pogubiłem. Czy tak będzie prawidłowo:

1.Wyłączyć komputer z sieci

1. Przestawić zwrotke na minutkę

3.Ustawić zwrotkę tak jak była na początku

4.Włączyć komputer

Czy po przełożeniu zwrotki trzeba uruchomić komputer?

Jeśli tak, to do jakiego momentu?

(Jakubgavron) #18

Pamiętam tą płytę, miałem na niej Athlona 1GHz, podkręciłem tylko o 40MHz, bo zasilacz Codegen. :lol: