Jak podłączyć 2 dyski ATA?

Witam.

Mam taką płytę Gigabyte ES3G P31 i ona ma możliwość podłączenia też dysków ata.

Na razie pracuje na jednym 40GB (czekam na 1TB) i teraz mam 160GB z grami i chciałbym go podłączyć tylko jak ? ? /

Jest pasek od ata i ma 2rozwidlenia czyli mogę podłączyć 2 dyski ale jak podłącze to wgl niewidzi teraz systemu na tej 40GB .

Co teraz jak mam to zrobić ?? ?

Systemowy (40GB) ustaw zworką na MASTER a ten z grami (160GB) ustaw zworką na SLAVE. Jak to zrobić znajdziesz na obudowach każdego z dysków. Dyski różnych firm w różny sposób się konfiguruje - jak podasz dokładne dane dysków (producent, model) to Ci dokładnie powiemy jak to zrobić.

:roll:

Jeżeli dysk 40GB jest systemowy to w nim nic nie ruszaj (napewno jest Master). Drugi dysk musisz ustawić na Slave. Jak weźmiesz dysk do ręki to od strony płytki drukowanej jest (powinien być) opis zworek (ustawiasz na Slave). Dysk 40GB mabyć na taśmie na końcu a ten drugi w środku.

Spóźniłem się.

Wcale to takie pewne nie jest.

W przypadku ustawienia zworek zgodnie z moim opisem to bez znaczenia jest gdzie wepniemy który dysk.

Jeśli oba dyski ustawisz do pracy w trybie CABLE SELECT to wtedy ma to już znaczenie.

:roll:

Zgadza się. Nie zagłębiałem się w Cable select. Takie Ustawienie na taśmie zawsze działa pod warunkiem że dyski są kompatybilne. Miałem kilka razy taką sytuację że dysk WD nie współpracował z Maxtorm w żadnej kombinacji a oddzielnie pracowały bez problemu. Co do pewności że dysk 40GB jest na master (systemowy) to 99,9%, chyba że ktoś bawił się w Master Slave wcześniej i zostawił go jako drugi.

Kolejność jest wg mnie nieważna, ważne aby na jednej taśmie jeden miał master drugi slave.

Jeśli chodzi o start systemu to wystarczy przestawić kolejność rozruchu w BIOS i będzie chodzić.

Tak na marginesie - oba są ATA 100?

Jeden ten systemowy to 40GB.

A ten drugi to WD1600 160GB. Fajnie a jak mam ustawić te master czy coś jak tam tego czarnego gówienka tego plastiku niemam :frowning:

Dodane 05.11.2012 (Pn) 19:06

a nie pewnie mam bo mam nowe popsute dyski dwa 500GB i one mają pewnie to od tamtych sobie wezmę :stuck_out_tongue: Oby działało

I jak to tam ustawię na Slave i będzie ok ?

Jak ustawisz tak jak napisałem w pierwszym poście to będzie OK. Chyba, że nastąpi sytuacja opisana przez kp1971 i oba te dyski się “pogryzą” ale zdarza się tak bardzo rzadko.

:roll:

aha.

Zobaczę dopiero jutro. Jak coś tam będę robił to napiszę i opiszę sytuację.