Jak podłączyć 5.1 do telewizora LCD LED LG?

Mam takie pytanie - Posiadam telewizor LG 42LE4500, który ma z tyłu złącza od dźwięku tylko zwykłe cinch Lewy/Prawy oraz “Optical Digital Audio”. A moje 5.1, które chciałbym podłączyć do niego ma wejście 3xJack. Jakim sposobem mam podłączyć takie 5.1 do takiego tv? Myślałem nad podłączeniem bezpośrednio z dekodera UPC HD Box z nagrywarką (model cisco), ale z tyłu również nie dopatrzyłem się odpowiedniego wyjścia (jest digital audio i cinch lewy/prawy.)

Podłącz światłem bo inaczej to tylko 2.0 pewnie da radę :wink:

Potwierdzam co napisał AdrianZloty.Najlepiej jest światłem, szybko i prosto.Ale dobrze będzie też działać na cinch, nie jest prawdą że działają wtedy tylko 2 głośniki.Ja mam kino LG 5.1, kiedyś miałem podłączone do dekodera Polsatu za pomocą właśnie cinch, i dźwięk był 5.1.Ale obecnie mam dekoder N i podłączone mam już kino optycznie.Na optycznym jest lepsza jakość dźwięku.

Podsumowując, jeśli w dekoderze masz wyjście optyczne to najlepiej połącz z kinem właśnie światłem, a jeżeli nie masz optyki w dekoderze to podłącz za pomocą cinch.

Zastanawia mnie dlaczego są tylko 3xjack skoro powinno mieć 6 kanałów (5 dookólnych i subwoofer).

Dlatego, że 3x2kanały na jedną wtyczkę jack daje w sumie 6 kanałów, zielony to prawy i lewy przód, czarny - głośniki tyle a pomarańczowa to sub i głośnik centralny.

Jeden to front (lewo, prawo) drugi tył (lewo, prawo) a trzecie centrum i bas. Dlatego jeśli nie masz w zestawie optycznego wejścia to poprzez kabel 2xchincz-1xjack podłączysz w stereo. Może są jakieś dekodery który byś podłączył światłem do TV a od niego analogowo do zestawu, niestety nie wiem czy są takie wynalazki choć całkiem możliwe tylko czy opłacalne.

No sęk w tym, że to nie do końca kino domowe, więc światła nie ma. I szukam metody do convertu światło-analog. :?

A co do lukaszek125 - 2analogowo, i pseudo odsłuch 5.1 to nie prawdziwe 5.1 tylko kopia kanałów stereo na każdy głośnik :wink:

hmm, co by tu wymyślić, bo szkoda marnowania 5.1 :?

Nie będzie komentarzy co do poprzednich wpisów - za to dam ci do myślenia: jak sądzisz - co jest ŹRÓDŁEM dźwięku w twoim przypadku george32801 : telewizor czy dekoder ??

Zwykłych głośników (np. komputerowych) systemu 5.1 nie podłączysz - bo do tego - jak słusznie kombinujesz - potrzebny jest taki konwerter który przerobi ci sygnał cyfrowy na analogowy ( i akurat jeśli chodzi o sygnał audio - to złącze coaxialne (Digital Audio) nadaje się o niebo lepiej niż TOS-Link (światłowód)). Ba! Taki sygnał znajduje się również w tych twoich “dwóch chinchach” - ale występuje w postaci tzw. downmix - który wymaga jeszcze bardziej zaawansowanego przetwornika.

Przecież wiem, że dekoder jest źródłem, bez przesady. Mnie tylko interesuje w jaki sposób podłączyć proste 5.1 (3xjack) do wejścia optical audio (w dekoderze) ew optical/digital audio w telewizorze. Czemu telewizorze? Bo przez HDMI leci video i całe audio, więc tv też w tej chwili będzie źródłem dźwięku, logiczne.

Mnie interesuje konkretnie jaki konwerter muszę mieć, bo widziałem sporo ale się na nich nie znam.

Np. taki: i-pioneer-vsx-421k.jpg

Jeszcze raz tłumaczę: BEZ DEKODERA nie ma siły by podłączyć to tak jak byś miał ochotę (tak jak to przedstawiasz).

Veers , To jest już chyba amplituner a koledze chodzi o małe urządzenie konwertujące sygnał optyczny na analogowy coś w rodzaju przejściówki. Niestety też nie znam się na tego typu urządzeniach

może nie do tematu ale ja dzwiek z telewizora a właściwie z dekodera tepsy mam podlączony przez kabel chincz-jack do komputera wejsciem liniowym i slucham przeez głośniki 5,1

AdrianZloty - jak słusznie zauważyłeś - to jest amplituner, ale w tej (lub niższej) cenie nie znajdzie kolega george32801 żadnego przetwornika analogowo cyfrowego, w dodatku z “media converterem” i dekoderem dźwięku wielokanałowego, który będzie odbierał sygnał cyfrowy (nie ważne czy po TOS-Linku czy coaxialu), a następnie na wyjściu będzie miał typowy zestaw komputerowych wyjść analogowych. Dla przykładu - zestaw głośników Logitecha z serii Z, posiadający na wyposażeniu rzeczony dekoder - to koszt ponad 1200 zł. Zresztą - za takie pieniądze można już pokusić się o budżetowe kino domowe typu “wszystko-w-jednym”.

Wracając zaś do tematu: george32801 dysponuje sygnałem wielokanałowym zakodowanym i przesyłanym strumieniem cyfrowym. Jedyne wyjścia analogowe którymi dysponuje - to wyjścia w telewizorze, które standardowo obsługują 2 kanały, oraz (być może - bo ze specyfikacji TV nie idzie tego wyczytać) zakodowany w nich w postaci analogowego “downmixu” sygnał o pozostałych kanałach. Tak więc podpięcie pod te chinche minijacków - choć wykonalne - w najlepszym układzie pozwoli by z głośników popłynął dźwięk nie mający kompletnie nic wspólnego z 5.1, a raczej z jakąś obłędna odmianą zwielokrotnionego stereo. Dopiero dekoder będący w stanie odczytać informacje z downmixu i rozesłać je w postaci “osobno dla każdego kanału” pozwoliłby aby wykorzystać wszystkie głośniki. Podłączenie głośników do wyjścia cyfrowego - bez udziału dekodera C/A jest nie wykonalne. Żeby przedstawić to obrazowo - wyobraź sobie że próbujesz płytę CD odczytać przy pomocy gramofonu.

Okej, no to dziękuje za podpowiedzi i męczarnie ze mną. :wink:

Moje 5.1 podłącze jako zestaw stereo + subwoofer poprzez analoga, co i tak da niesamowitą różnice niż dwu centymetrowe “pierdziawki” z tv LED. A co do prawdziwego 5.1 to prędzej czy później i tak normalne kino domowe trzeba będzie zakupić :wink:

Dziękuje i pozdrawiam!

Witam

Mam dokładnie ten sam problem kino domowe 5.1 bez wyjścia optycznego, oraz telewizor lcd z wyjściem optycznym i tak sobie kombinuje jak to spiąć aby wszystko grało, mam pewien pomysł ale czy jakaś mądra głowa może mi powiedzieć czy taka konfiguracja zda egzamin.

zaczynając od telewizora z wyjściem optycznym wpinam się kabelkiem:

http://allegro.pl/thomson-przejsciowka- … 63005.html

następnie łącznik:

http://allegro.pl/p16-przejsciowka-lacz … 75215.html

do przejściówki:

http://allegro.pl/przejsciowka-jack-3-5 … 98252.html

cinch-e pod adapter:

http://allegro.pl/przejsciowka-adapter- … 29206.html

i do głośników, tylko teraz pytanie czy to ma sens czy dać sobie spokój z wejściem optycznym i wpinać się pod telewizyjne cinch-e bądź jack-a :slight_smile:

a kino i tv nie maja S/PDIF ?

Ligawo ® 6518807 audio dekoder możne rozwiązać ten problem.  Ma wyjście analogowe 5.1 i 3 wejścia optyczne cyfrowe. Dekoduje sygnał dts i dolby digital. A wiec wszystko co jest odtwarzane na cyfrze+/ Polsat itp. Ja przez taki dekoder mam podpięta cyfrę i laptopa . Działa super - polecam. Sprzedają takie cudo na allegro poszukaj. A głośniki mam z thx wiec jestem wymagający co do dźwięku .