Jak podłączyć dodatkowy dysk SATA korzystając z portów RAID

cześć mam płyte

m3n-hd/hdmi

są w niej 4 gniazda sata

ja mam  podłaczone 3 dyski + dvd

pytanie :

na płycie są jeszcze  oddatkowo 2 gniazda raid czy mogę jakoś podłączyć nowy dysk do tych gniazd ?

jeżeli jest jeszcze jakis inny sposób równiez prosze o info :slight_smile:

możesz śmiało podłączyć i korzystać

no nie do końca bo jak podłaczyłem to nie widać  dysków

widzi ten dysk ale jest znak x  i stan niepowodzenie

W manualu jest info że jeśli chcesz używać portów 5,6 musisz w biosie przestawić IDE na AHCI lub RAID.

A jaki ty masz system że miałeś dyski w trybie IDE?

ja mam w systemie ide  jak przestawie na raid albo ahci to sie system nie podnosi :confused:

już wczesnie jpróbowałem :confused:

musisz sterowniki wgrać jak miałeś na IDE.

 

przy RAID i tak musisz system od nowa stawiać.

 

z osobistego pkt widzenia jak po raid spodziewasz sie bóg wie jakiej wydajności to daj sb spokój:)

 

lepiej już kupić dysk SSD intella za 100 zł 40 gb i przyspieszenie bedzie bardziej widoczne.

za to tryb IDE spowalnia pracę dysków więc warto z SATA/AHCI skorzystać.

ja nie chcę żadnego rajdu  chcę podłączyć czwarty dysk poprostu

tylko ze ja w tym wątku słowa RAID nie użyłem ani razu, no chyba ze teraz.

 

tlumacze ci wiec ze tryb IDE emuluje stare dyski ATA i w taki wlasnie sposób są one przez system traktowane. Natomiast tryb SATA został stworzony dla nowych szybszych dysków, które w trybie ATA też działają ale wolniej i różnicy nie zauważysz. a o AHCI masz w linu napisane dość jasno

no to rozumiem pisałem doMrBeckham666

ale mimo wszytko nie udaje mi się podłączyć dysku  do slotów sata 5 i 6  zeby  diałały normalnie w systemie

żeby ahci działało musze reinstalować  system  ? czy  poprostu wszytkie dyski :slight_smile: ?

Tutaj masz poradniki jak zmienić IDE>AHCI bez reinstalacji systemu. Sam nei robiłem tego więc nie powiem na 100% że zadziała.

http://www.prime-expert.com/articles/a11/change-from-ide-to-ahci-without-reinstalling-windows-xp.php

http://www.prime-expert.com/articles/a12/change-from-ide-to-ahci-without-reinstalling-windows-7.php