Jak podłączyć drugi dysk w laptopie ASUSa?

Wszedłem w posiadanie laptopa 17" ASUS N71V. Od razu odkręciłem tylną ściankę, żeby zobaczyć czy ma miejsce na drugi dysk, który chciałem podłączyć. Rzeczywiście jest zatoka na drugi dysk, jednak nie ma żadnej wtyczki, żeby go podłączyć. Czy ktoś rozwiązywał już problem podłączenia drugiego dysku w takiej konfiguracji. Na płycie jest pewien wolny slot - nie wiem do czego służy (być może do drugiego dysku). Ta linia laptopów była wypuszczana z dwoma dyskami - ten model ma akurat jeden.

Reasumując: jak podłączyć drugi dysk.

Jeśli ten slot jest przy zatoce na dysk o której wspominasz i wygląda jak to złącze w dolnej cześci zdjęcia - http://store.antec.com/productimages/St … nector.jpg

to jest najprawdopodobniej złączem SATA na drugi dysk.

Zdjęcie mojego problemu. Slot jest obok ramu. Jeśli to SATA - jak wyprowadzić podłączenie dysku lub jak to zdobyć?

111qlv.jpg

SATA to nie jest. Tam jest taki niewielki biały podpis - TV - może tuner?

Złącze SATA powinno być chyba “w tej dziurze w plastiku” obok czarnego listka do wyciągnięcia dysku.

Ten komp ma złącze eSATA - możesz próbować bawić w lutowanie i ciągnięcie kabla, ale nie będzie to proste.

Potrzebne Ci będą: koszyczek na dysk oraz złącze SATA.

:roll:

Pytanie tylko skąd takie złącze dostać? W serwisie ASUSa? Bez koszyka dam radę.

o ile masz możliwość podłączenia takiego złącza - u mnie jest miejsce na płycie na wlutowanie całego gniazda.

Z tego co widzę to gniazdo jest (na zdjęciu powyżej zasłania go obudowa). Kosmos z rozkręcaniem całego komputera…

W tej chwili wsadziłem dysk SSD 128GB (system działa świetnie), jednak brak powierzchni dyskowej daje się we znaki. Podłączanie dysku przez USB jest kosmicznie upierdliwe i niewygodne.

Druga rzecz która mnie ostudziła to RAM. W tej chwili ma 2x2GB - pomyślałem, żeby rozbudować do 8GB (Lightroom - utworzenie pod niego RAM dysku). Jednak cena kości 2x4GB w DDR2 do ponad 600zł, zdecydowanie nieopłacalna inwestycja.