Jak podlaczyc dysk ata i nagrywarke dvd ata na jednej tasmie

plyta jak w podpisie. chodzi o to ze niewiem czy na dysku dac master czy slave i czy podlaczyc go na koncy tasmy czy moge go dac na tym drugim wejscu . troszke bedzie cieszko mi podlaczyc tak dysk chyba. a moze sa jakies przejscuwki zeby mozna bylo podlaczyc dysk ata pod sata. bo na mojej plycie mam tylko jedno wejscie na ata. i wiem ze pisze sie polskimi literami ale pisze z palmtopa jak wruce z pracy to poprawie wszystko.

Istnieją takie przejściówki ATA na SATA, np. ta tutaj.

Jeżeli ten dysk ATA jest dyskiem systemowym, to podłącz go jako Master. Wtedy nagrywarkę jako Slave. Jeżeli ustawiasz zworki na konkretną pozycję (Master lub Slave) to kolejność urządzeń na taśmie nie ma znaczenia. Ma ona znaczenie natomiast gdy zworkę ustawiasz na Cable Select, wtedy urządzenie najdalej od płyty głównej jest urządzeniem Master, a to na środku urządzeniem Slave.

Natomiast jeżeli masz dodatkowy dysk SATA i na nim system operacyjny, to ten dysk ATA możesz podłączyć jako Slave, natomiast nagrywarkę jako Master.

ale ta przejsciwka dziala w zla strone

w dobrą ! :expressionless:

HDD podłączasz do tej płytki a kabelkiem SATA między mobo a tą płytkę…

ja jak podłączam to obojętnie bo i tak mogę sobie w BIOS-ie zmienić :stuck_out_tongue:

w dobrą